مادران باردار میوه و سبزی بخورند

 

به گزارش ایسنا ، هر چه مادران در دوره بارداری خود مصرف سبزیجات و مرکبات سرشار از کاروتن بتا را افزایش دهند ، خطر ابتلای فرزندان به اگزما کاهش می‌یابد.

به‌علاوه مصرف سبزیجات غنی از ویتامین E طی دوران بارداری، بهبود وضعیت تنفسی نوزادان را به همراه دارد.

 

در مطالعه جدید، محققان به بررسی رژیم غذایی و سوابق ۷۶۳ زن باردار که فرزندانشان به اگزما یا آلرژی‌های تنفسی ابتلا داشتند، پرداختند.

میانگین سنی مادران حدود ۳۰ سال بود و از هفته هفدهم بارداری سوابق پزشکی و اطلاعات شخصی خود را در اختیار محققان قرار دادند همچنین در فاصله ۱۶ الی ۲۴ ماهگی اطلاعات مربوط به زایمان اطفال، مواجهه با دود سیگار، تعداد برادران یا خواهران و مصرف یا عدم مصرف شیر مادر جمع‌آوری گردید.

محققان دریافتند؛ در ۲۱ درصد از کودکان هنگام تنفس صدای خس خس شنیده می‌شد یا طی ۱۲ ماه گذشته نفس کشیدن همراه با شنیدن صدای سوت در سینه کودکان بود و حدود ۱۹درصد از کودکان به اگزما ابتلا داشتند.

براساس گزارش رویترز ؛ بر پایه این اطلاعات محققان دریافتند هر چه مصرف سبزیجات سبز یا زرد رنگ، مرکبات یا کاروتن بتا در دوره بارداری افزایش یابد، خطر ابتلای کودکان به اگزما کاهش می‌یابد.

به طور مشابه مادرانی که در دوره بارداری خود ویتامین E مصرف می‌کردند، شاهد مشکلات تنفسی کمتری در میان فرزندان خود بودند.

مطالعات نشان می‌دهد؛ افزایش مصرف سبزیجات سبز یا زرد رنگ، مرکبات و مواد ضد اکسنده مانند کاروتن بتا و ویتامین E بر جلوگیری از ابتلای مادران به اختلالات آلرژیک در دوران بارداری تاثیرگذار است.