مادران به صورت روزانه ادعیه را با معنای آنان به فرزندان یاد دهند

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از خبرگزاری مهر، خبرنگار اتحادیه جهانی زنان مسلمان گفتگویی با نازنین کریم،رئیس شبکه خواهران اهل البیت وفعال اسلامی انجام داده است. وی در این گفت‌وگو تأکید می‌ کند  مهم‌ترین مطلب برای کودکان ما این است که اول از همه فلسفه و دلیل روزه را درک کنند و جنبه معنوی ماه مبارک رمضان را بدانند و آن را در مهمانی‌‌ها و تشریفات خلاصه نکنیم مبادا که این‌گونه جنبه ‌های معنوی این ماه مبارک فراموش شود.

نازین کریم که مادر ۴ فرزند است، می‌‌گوید برای تشویق فرزندانم به خواندن قرآن هر روز حداقل ۲ یا ۳ آیه را به همراه تفسیر و ترجمه با آنان می‌ خوانم و توصیه می‌‌کنم مادران به صورت روزانه ادعیه را با معنای آنان به فرزندان خود آموزش دهند؛ چرا که روزه گرفتن، تنها خوددارى از غذا و آب نیست، بلکه در کنار آن باید از دروغ، تقلب، غیبت و سایر امور ناپسند نیز دوری جست و به صبر و اعمال نیک روی آورد.

رئیس شبکه خواهران اهل البیت (ABSN) می‌‌گوید: مادران مسئولیت مهمی در این ماه مبارک دارند. مادران حتما در کنار مراقبت از تغدیه فرزندان در این ماه حتما آنان را براى سحرى و نماز از خواب بیدار کنند و در کنار اینها سعی کنند از انجام امور خیریه در این ماه پر فضیلت غافل نباشند.

او شبکه‌‌های اجتماعی را چالشى بسیار بزرگ براى خانواده و جوانان مى‌داند. وى معتقد است که مادران باید فعالیت کودکان خود را در این شبکه‌‌ها از راه سرگرم کردن آنان با سرگرمی‌‌های دیگر و معرفی فعالیت‌‌های متنوع محدود کنند و آنان را به مساجد یا مرکز اسلامی ببرند.

همچین وی درباره پیروی از اهل بیت (ع) در آموزش و پرورش از کودکان، وى می‌‌گوید: «با الگوسازی رهبری کنید و نصایح خود را عملی کنید «.

این فعال اسلامی ادامه داد: اولین چیزی که ما مادران باید بدانیم این است که خود الگوى مناسبى براى فرزندانمان باشیم. همانگونه که ما درس‌‌های بسیاری از اهل بیت اطهار (ع) می‌‌گیریم باید تلاش کنیم که این تعالیم را در زندگی خودمان عملی و پیاده سازی کنیم.

کریم افزود: کتاب ‌ها و وسایل کمک آموزشى بصری نیز براى شاد کردن فضاى آموزشی به خصوص برای کودکان کوچکتر بسیار مهم است تا آموزش و پرورش را درزندگی روزمره کودکان ادغام کند.

درباره ماه مبارک رمضان وى معتقد است که تعاملات اجتماعی و بردباری در این ماه بسیار مهم است.  با توجه به توصیه امامان و اهل بیت (ع) مادران باید در پرورش کودکان موارد ذیل را مدنظر بگیرند:

*ترس و عشق به خداوند براى دور نگه داشتن کودکان از حرام و یادآوریى خدا و تقوا به طور مداوم
 درس گرفتن از ارج قرآن کریم به زنان و رعایت حجاب و ارج همه مخلوقات خدا بدون توجه به جایی که آن‌ها آمده و یا چه کسانی هستند.

 *مسلمان بودن با‌مسئولیت‌هایی همراه است و عملى گاه‌به‌گاه و بی‌معنی نیست بلکه، بخشی از زندگی روزمره است.

 *با الگوسازی رهبری کنیم و پیرو رسالت الهی اهل بیت (ع) باشیم و زمینه را برای ظهور حضرت مهدى (عج) و رسالت الهى ایشان آماده کنیم و از مسائل به روز علمی، اجتماعی و سیاسی مطلع باشیم.

*همیشه بدون توجه به سن به دنبال آموختن باشیم تا از حقوق خود و اطرافیانش آگاه باشیم و با ارج به همسر توقعات خود را تعدیل کرده و صبور باشیم.

وی سخنان خود را با یک آیه از قرآن کریم به پایان برد:مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ایمان و مردان و زنان عبادت‌ پیشه و مردان و زنان راستگو و مردان و زنان شکیبا و مردان و زنان فروتن و مردان و زنان صدقه‌ دهنده و مردان و زنان روزه‌دار و مردان و زنان پاکدامن و مردان و زنانى که خدا را فراوان یاد مى‌کنند خدا براى [همه] آنان آمرزشى و پاداشى بزرگ فراهم ساخته است (احزاب، ۳۵)