مارچلو لیپی پس از قهرمانی ایتالیا: فرانسه بهتر بود؛ اما، ما سزاوار قهرمانی بودیم

یکشنبه شب در برلین, ایتالیا توانست در ضربه‌های پنالتی فرانسه را در دیدار پایانی جام جهانی شکست دهد.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ایتالیا توانست به افتخاراتش در بزرگترین رویداد جهان بی‌افزاید. مارچلو لیپی سرمربی ایتالیا اعتراف کرد که فرانسه در دیدار پایانی این جام عالی بازی کرد؛ اما، ایتالیا سزاوار قهرمانی بود.


لیپی در پایانی بازی گفت: «این درست است که فرانسه کمی بیشتر از ما کیفیت داشت و هنگامی که از حرارت هوا کاسته شد، بهتر بازی کرد؛ اما، زندگی فراز و نشیب دارد. آنها در جام ملت‌های ۲۰۰۰ قهرمان شدند؛ بدون آن که سزاوارش باشند و در این جام جهانی هم این اتفاق برای ما افتاد. من در سطح باشگاهی یونتوس قهرمان جهان شدم؛ اما, احساس قهرمانی در تیم ملی چیز دیگری است.»

سرمربی ایتالیا مسیر قهرمانی تیمش را این گونه توضیح داد: «لحظه‌ی تعیین کننده در بیشتر شدن باورمان برای قهرمانی هنگامی بود که در گروه E صدرنشین شدیم. چرا که می‌دانستیم در دیدارهای حذفی که دشواری کمتری دارند به میدان خواهیم رفت. با هر پیروزی اعتماد به نفسمان بیشتر شد؛ به ویژه پیروزی برابر میزبان رقابت‌ها در برابر ۶۰ هزار هوادارش. گفته بودیم که اگر به نیمه نهایی برسیم قهرمان خواهیم شد.»


لیپی در باره گل‌های این بازی گفت:« نمی‌دانم که آیا آن ضربه پنالتی به سود فرانسه درست بود یا خیر؛ اما, ما این شخصیت را داشتیم که با گل مارکو ماتراتزی به بازی برگردیم. اعتراف می‌کنم که فرانسه در نیمه دوم بهتر شد؛ولی در این رقابت شانس با هر دو تیم مهربان و نامهربان بود. با توجه به آسیب دیدگی‌ها و محرومیت‌ها ما تنها می‌توانستیم در بعضی از منطقه‌ها از شیوه‌های چرخشی استفاده کنیم. ایتالیا با تیم‌های بی اندازه نیرومندی روبه‌رو شد. ما به پیروزیمان با خونسردی در ضربه‌های پنالتی مشروعیت بخشیدیم. تبدیل کردن تمامی ضربه‌های پنالتی به گل کار ساده‌ای نیست؛ اما, زندگی بعضی وقت‌ها برای کسانی که به تازگی در زندگیشان زجر کشیده‌اند لطف می‌کند. فابیو کاناوارو مشکلاتی داشت؛ اما به عنوان بهترین مدافع در جهان انتخاب شد. پیش بینی می‌کردم که جان لوئیچ بوفان هم با پشت سر گذاشتن مشکلاتش در ضربه‌های پنالتی موفق باشد. حضور او کافی بود که دیوید ترزگه ضربه پنالتی را از دست بدهد.»


مارچلو لیپی درباره اخراج زین‌الدین زیدان به سبب زدن ضربه به مارکو ماتراتزی گفت:« بی تردید برای زیدان متاسفم که این چنین حرفه‌اش را به پایان برد. خودش می‌داند که یکی از ستایش‌گرهایش هستم. اگر قرار است این پایان کار باشد, امیدوارم که این اتفاق رخ ندهد, چرا که شرم آور است. به شما اطمینان می‌دهم که داور چهارم و ناظر بازی توجه داور را به این حرکت جلب کردند تا ماتراتزی و ما. هوادارانی که در ورزشگاه بودند با تماشای دوباره‌ی این بازی متوجه این حقیقت خواهند شد.»


قهرمانی ایتالیا در جام جهانی به طور موقتی بر روی پرونده‌ی جنجالی فساد ورزشی این کشور سایه افکنده است.


لیپی در این باره گفت: «بیایید از این جشن قهرمانی لذت ببریم؛ بازگشت به خانه دشوار نیست. ما قهرمان جهان شدیم. بازگشت برای سایر کشورها دشوار است که نتوانستند ما را شکست دهند.»