ماهواره نوید روی تل آویو زوم کرد/ عکس

مشرق: ماهواره ایرانی نوید در ادامه چرخش خود به دور زمین، این بار با رصد کردن مناطق مختلف فلسطین اشغالی توانست دلهره جدیدی را برای حاکمان رژیم صهیونیستی خلق کند.

ماهواره نوید به عنوان سومین ماهواره بومی، چند روزی است در مدار خود به دور زمین می چرخد و با توجه به عبور ۹۰ دقیقه یکبار از گرد کره خاکی، توانسته تصاویر متعددی را از مناطقی که قبلاً اطلاعات ماهواره ای آن در اختیار کشورمان نبود، به جمهوری اسلامی ارسال کند.

این موضوع در سخنان رئیس جمهور کشورمان در راهپیمایی میلیونی ۲۲ بهمن نیز مورد تأیید قرار گرفت و احمدی نژاد رسماً خبر داد که ماهواره نوید علم و صنعت، اولین تصاویر شفاف را از مراکز مهم جهان به ایران مخابره کرد و این تصاویر اکنون در اختیار ایران قرار دارد.

با توجه به اینکه مأموریت ماهواره نوید، تصویربرداری از زمین با تفکیک حدوداً ۴۰۰ متر ارسال تصاویر و اطلاعات پایشی سامانه در مدار LEO به ایستگاه های زمینی است، می توان این تصاویر را یک هم افزایی بزرگ در تکمیل اطلاعات جمهوری اسلامی از مناطق هدف دانست.

از سوی دیگر با توجه به نصب سامانه کدینگ و رمزگذاری داده های تله متری و تله کامند این ماهواره و استفاده از تجهیزات و نرم افزارهای بومی، تلاش های احتمالی برای تأثیرگذاری بر امنیت و دوام ارتباط این ماهواره با ایستگاه های مستقر در شهرهای ماهدشت کرج، تبریز، قشم، بوشهر و مشهد مقدس به شکست خواهد انجامید.

نگاهی به جدیدترین دستاورد این ماهواره ایرانی، نشان از آن دارد که “نوید” با گذر از مناطق مهم و حساس فلسطین اشغالی، حضوری پرافتخار را بر فراز تأسیسات و مراکز مهم رژیم صهیونیستی داشته و امید است تصاویر این حضور، طی ساعات آینده در اختیار کشورمان قرار گیرد و همچون مراکز دیگری که رئیس جمهور کشورمان به آن اشاره کرد، مناطقی چون نیروگاه هسته ای دیمونا به عنوان یکی از قطب های فعالیت های هسته ای رژیم صهیونیستی در بخش نظامی، پایگاه های هوایی و مناطق مختلف شهر تل آویو در تسلط دوربین این ماهواره ایرانی باشد.

هرچند ممکن است این تصاویر در آینده نزدیک، رسانه ای نشود اما ترس دائمی را برای اشغالگران قدس شریف به همراه خواهد داشت؛ ترسی که با پرتاب ماهواره های مدرن تر ایرانی همچون فجر چند برابر خواهد شد.
۲۶ بهمن ۱۳۹۰