مبارزه با هپاتیت C با درمان زود هنگام

پژوهشگران تاکید کردند که درمان بیماری هپاتیت C در مراحل اولیه، کلید اصلی مبارزه با ویروس این بیماری است.نتایج بررسی‌های جدید نشان می‌دهد؛ بیمارانی که در چند ماه اول پس از آلوده شدن به ویروس هپاتیت C تحت درمان قرار می‌گیرند، سیستم ایمنی بدن آنها درست شبیه زمانی که عفونت خود به خود ریشه‌کن می‌شود، با واکنشی سریع و چندجانبه علیه ویروس وارد عمل می‌شود تا آن را از پای درآورده و عفونت را برطرف کند.


پژوهشگران در دانشگاه مونترال کانادا نتایج مطالعات خود را در مجله آمریکایی «ویروس‌شناسی» منتشر کرده‌اند. در این تحقیقات، پژوهشگران گروهی از مصرف‌کنندگان داروهای داخل وریدی را که در معرض شدید خطر عفونت هپاتیت C بودند، قبل و بلافاصله پس از تماس با ویروس بیماری، مورد بررسی و آزمایش قرار دادند.

آنها دریافتند که درمان سریع و زودهنگام پاسخ سریع و چندجانبه ایمنی بدن را موجب می‌شود بنابراین پژوهشگران نتیجه گرفتند درمان سریع می‌تواند واکنش ایمنی بدن علیه ویروس هپاتیت C را احیا کرده و به ریشه‌کن شدن سریع ویروس این بیماری کمک کند. متخصصان خاطرنشان کردند که این کشف جدید درباره مکانیسم‌های ریشه‌کنی ویروسی می‌تواند به کشف روش‌های درمانی تازه‌تر و موثرتر منجر شود.

بیماری هپاتیت C از طریق خون آلوده منتقل می‌شود. هرچند که در یک چهارم از مبتلایان بیماری به خودی خود می‌تواند ریشه‌کن شود و نیازی به درمان نیست، اما در اکثر موارد عفونت گسترش پیدا می‌کند که این امر عامل اصلی بروز سیروز کبدی و سرطان کبد است.

در حال حاضر تنها روش اثبات شده برای درمان هپاتیت C داروی نوعی ضد ویروس است که در ۵۰ درصد موارد موفق عمل می‌کند.

همچنین پژوهشگران تاکید دارند که نرخ بهبودی از بیماری در افرادی که زودتر و بموقع تحت درمان قرار می‌گیرند ۹۰ درصد بیشتر از افرادی است که بیماری آنها دیر تشخیص داده شده و درمان می‌شود.