مبلغ بیمه خودروها در سال ۹۵ اعلام شد + نرخ جدید

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران از بیمه گذاران وسائل نقلیه خواست برای خرید الحاقیه مربوط به مابه التفاوت افزایش دیه سال جدید اقدام کنند؛ بیمه مرکزی نرخ حق بیمه برای خودروهای مختلف در سال ۱۳۹۵ را نیز اعلام کرد.

مبلغ بیمه خودروها در سال 95 اعلام شد

مبلغ بیمه خودروها در سال ۹۵

 برگرفته از اداره کل روابط عمومی بیمه مرکزی،  بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران از بیمه گذاران وسائل نقلیه خواست برای خرید الحاقیه مربوط به مابه التفاوت افزایش دیه سال جدید اقدام کنند؛ بیمه مرکزی نرخ حق بیمه برای خودروهای مختلف در سال ۱۳۹۵ را نیز اعلام کرد.

قوه قضائیه در اطلاعیه‌ای میزان دیه در سال جدید را ۱۹۰ میلیون تومان برای ماه‌‌های غیرحرام اعلام کرد. بنابر این اطلاعیه، از ابتدای سال جدید مبلغ ریالی دیه از ۱۶۵ میلیون تومان به ۱۹۰ میلیون تومان برای ماه‌‌های غیرحرام و از ۲۲۰ میلیون تومان به ۲۵۳.۳ میلیون تومان برای ماه‌‌های حرام افزایش می‌ یابد. بر این اساس بیمه گذاران باید برای تهیه الحاقیه مربوط به مابه التفاوت افزایش دیه اقدام و تعهدات بیمه نامه وسیله نقلیه خود را افزایش دهند.

۲۱ فروردین ۹۵ مصادف با شروع اولین ماه حرام (رجب) خواهد بود و ضروری است بیمه گذاران تا آن زمان، الحاقیه بیمه نامه شخص ثالث خود را خریداری کنند.

با توجه به عدم افزایش حق بیمه در سال ۹۴ (برغم افزایش ۱۰ درصدی دیه) و عدم افزایش متناسب آن با دیه در سال ‌های قبل، مبلغ حق بیمه شخص ثالث سال ۱۳۹۵ به تناسب مبلغ ریالی دیه، ۱۵ درصد افزایش یافته که در مقایسه با تعرفه مصوب سال ۱۳۸۹ هیات وزیران متضمن ۲۶ درصد تخفیف است.

البته هیچگونه افزایشی در نرخ حق بیمه شخص ثالث صورت نگرفته و افزایش مبلغ حق بیمه صرفا ناشی از افزایش تعهدات بدنی (از ۲۲۰ میلیون تومان به ۲۵۳.۳ میلیون تومان) و تعهدات مالی (از ۵.۵ میلیون تومان به ۶.۳ میلیون تومان) است.
 

نرخ حق بیمه اجباری در سال ۱۳۹۵

میزان دیه در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۹۰ میلیون تومان برای ماههای غیرحرام اعلام شده که در ماه ‌های حرام ۲۵۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان است. حداکثر تعهدات مالی ۶ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان و تعهدات بیمه حوادث راننده هم ۲۵۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان است.

حق بیمه سالانه بیمه اجباری شخص ثالث و بیمه حوادث راننده و انواع وسایل نقلیه در سال ۱۳۹۵ به این شرح است:
 

خودروهای سواری

– کمتر از چهار سیلندر شامل ۰۰۰، ۹۱۰، ۶ ریال
– پیکان،‌ پراید و سمند ۰۰۰ ،۱۸۰، ۸ ریال
– سایر چهار سیلندرها ۰۰۰، ۶۱۶، ۹ ریال
– بیش از ۴ سیلندر ۱۰.۷۶۷.۰۰۰ ریال.

مبلغ حق بیمه برای وسایل نقلیه سواری با کاربری آژانس،‌تاکسی، کرای و مسافر کش شخصی درون شهری، ۲۰ درصد و سواری کرایه و مسافرکش شخصی برون شهری،‌ ۳۵ درصد بیش‌تر از حق بیمه وسایل نقلیه سواری مشابه است.
 

موتورسیکلت

گازی ۱،۷۱۶،۰۰۰ ریال
دنده ای یک سیلندر ۲،۰۹۶،۰۰۰ ریال
دو سیلندر به بالا ۲،۳۰۳،۰۰۰ ریال
دنده ای دارای سه چرخ با سایدکار ۲،۴۷۶،۰۰۰ ریال
 

بارکش

تا یک تن ۸،۴۶۴،۰۰۰ ریال
بیش از یک تن تا سه تن ۱۰،۱۹۱،۰۰۰ ریال
بیش از سه تن تا پنچ تن ۱۲،۸۹۷،۰۰۰ ریال
بیش از پنچ تن تا ده تن ۱۶،۵۲۵،۰۰۰
بیش از ده تن تا بیست تن ۱۹،۲۳۱،۰۰۰ ریال
بیش از بیست تن ۲۰،۳۸۲،۰۰۰ ریال
 

سایر وسیله نقلیه

کشاورزی، راه سازی و ساختمانی ۵،۰۶۷،۰۰۰ ریال
حمل زباله و خیابان پاک کن ‌ها ۸،۲۳۴،۰۰۰ ریال.

در صورتی که وسیله نقلیه بارکش برای حمل مواد منفجره به کار رود ۵۰ درصد و چنانچه برای حمل مواد سوختی مایع و گازی شکل استفاده شود ۲۵ درصد به حق بیمه مربوط اضافه می‌ شود.
 

عمومی

۷ نفر با احتساب راننده ۱۹،۸۰۶،۰۰۰ ریال
۹ نفر با احتساب راننده ۲۰،۳۸۲،۰۰۰ ریال
ون با ظرفیت ۱۰ نفره با احتساب راننده ۲۰،۶۱۲،۰۰۰ ریال
مینی بوس با ۱۶ نفره با احتساب راننده ۲۵،۳۳۳،۰۰۰ ریال
مینی بوس با ۲۱ نفره با احتساب راننده ۲۶،۳۱۲،۰۰۰ ریال
اتوبوس ۲۷ نفره با احتساب راننده و کمک ۳۸،۸۰۶،۰۰۰ ریال
اتوبوس ۴۰ نفره با احتساب راننده وکمک ۴۸،۸۲۴،۰۰۰ ریال
اتوبوس ۴۴ نفره با احتساب راننده وکمک ۵۱،۸۱۸،۰۰۰ ریال.

به وسایل نقلیه عمومی که متعلق به بیمه گذار بوده و مخصوص جابجایی کارکنان آن باشد یا درصورتی که متعلق به مراکز آموزش بوده و مخصوص حمل نقل دانش آموز و دانشجویان باشد و نیز به وسایل نقلیه عمومی شهری ۲۰ درصد تخفیف داده خواهد شد.

بنابر رپرتاژ بیمه مرکز ی جمهوری اسلامی ایران، تعرفه حق بیمه آمبولانس و سایل نقلیه ویژه حمل خون حمل وسایل رادیولوژی و آتش نشانی با توجه به نوع و ظرفیت آن‌ها بر اساس تعرفه وسایل نقلیه مشابه محاسبه خواهد شد.

در مورد وسایل نقلیه ای که برای تعلیم رانندگی به کار می‌ روند ۱۵ درصد به حق بیمه مربوط اضافه می‌ شود.

چنانچه از سال ساخت وسیله نقلیه بیش از ۱۵ سال گذشته باشد به ازای هر سال مازاد بر ۱۵سال دو درصد و حداکثر ۱۰ درصد به حق بیمه مربوط اضافه می‌ شود.

حداکثر حق بیمه پوشش حوادث راننده برای سواری ۷۶،۰۰۰ ریال برای اتوبوس و بارکش ۲،۵۳۵،۰۰۰ ریال و برای موتورسیکلت ۶۳۳،۰۰۰ ریال است که به حق بیمه شخص ثالث اضافه می‌ شود.

همچنین نرخ درصدهای تخفیف عدم خسارت نسبت به حق بیمه متعلقه به این شرح است:

سال دوم ۱۰ درصد تخفیف
سال سوم ۱۵ درصد تخفیف
سال چهارم ۲۰ درصد تخفیف
سال پنچم ۳۰ درصد تخفیف
سال ششم ۴۰ درصد تخفیف
سال هفتم ۵۰ درصد تخفیف
سال هشتم ۶۰ درصد تخفیف
سال نهم و به بعد ۷۰ درصد تخفیف.

بر اساس قانون به حق بیمه هر خودرو و مبلغ مقرر مالیات بر ارزش افزوده اضافه می‌ شود.

جام نیوز

اخبار مرتبط:

افزایش ۲۴ درصدی حق بیمه شخص ثالث+جدول قیمت

نرخ بیمه خودروها امسال هم افزایش می‌‌یابد

تخفیف بیمه ثالث شخصی شد

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۴ April 2016 | 2:02 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.