متهمان «ویلای وحشت» در یک قدمی محاکمه و مجازات
سه شنبه ۹ اسفند ماه ۱۳۸۴   ۲۳:۲۲
 
images/20060228/seraj.jpg
 
رئیس دادگاه های کیفری استان تهران روز گذشته از محاکمه فوق العاده ۶ آدم ربای افغان که دختر معلول ذهنی را ربوده و به مدت ۳ ماه او را در یک باغ زندانی کرده بودند ، خبر داد.
ناصر سراج ، رئیس دادگاه های کیفری استان تهران روز گذشته در یک گفتگوی اختصاصی با «جام جم» ضمن اشاره به این خبر گفت : پس از این حادثه که احساسات عمومی جامعه جریحه دار شد ، موضوع پس از صدور کیفرخواست در دادسرای جنایی به دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد که به موجب آن متهمان در چند روز آینده به صورت ویژه در شعبه ۷۷ دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه قرار خواهند گرفت.
رئیس دادگاه های کیفری استان تهران در ادامه با اشاره به عملکرد مجرمانه اتباع بیگانه در کشور تصریح کرد: براساس بررسی و تحقیقات کارشناسی در دادگاه های کیفری استان تهران ، در حال حاضر ۱۳ درصد جرایم سنگین قتل توسط افاغنه انجام می شود که این موضوع نیازمند تامل و ارائه راهکارهای قانونی برای اخراج این افراد از کشور است.
سراج تاکید کرد: در حال حاضر و با توجه به فعل و انفعالات صورت گرفته در کشور افغانستان ، اکنون مسوولان باید اقدام های قانونی را درباره ساماندهی و اخراج این افراد انجام دهند تا شاهد حوادث دلخراشی نظیر آنچه برای دختر معلول ذهنی اتفاق افتاد، نباشیم.
سراج در ادامه گفت : تمام بخشهای این پرونده مورد بررسی و مطالعه دقیق قاضی قرار گرفته است و ابعاد این حادثه به قدری تکاندهنده است که نمونه آن را در پرونده های قضایی کمتر به یاد داریم.


احقاق حقوق


رئیس دادگاه های کیفری استان تهران با تاکید بر این که احقاق حقوق مردم و کسانی که از سوی مجرمان حرفه ای آسیب می بینند در اولویت دادگاه های کیفری قرار دارد ، افزود: در این پرونده ۳ قاضی در جلسه محاکمه حضور داشته و پس از مطرح شدن شکایت والدین دختر معلول ذهنی حکم مربوط به این پرونده صادر خواهد شد. قاضی سراج در خصوص علنی یا غیر علنی بودن دادگاه به خبرنگار ما گفت : در این خصوص رئیس دادگاه تصمیم خواهد گرفت تا دادگاه به صورت علنی و یا غیر علنی برگزار شود.


چکیده ای از پرونده


گزارش خبرنگار ما از پرونده جنایت در ویلای وحشت حاکی است در روز ۱۴ خرداد دختر ۱۷ ساله ای به نام زهرا که معلول ذهنی است وقتی برای خرید از محل سکونت خود خارج شد ، ۲ سرنشین یک خودروی پیکان با حمله به این دختر او را ربودند. آن روز جیغ های کوتاه این دختر که قادر به تکلم نیست به گوش کسی نرسید. پس از نگرانی والدین این دختر و شکایت در دادسرای جنایی ، دادیار شعبه چهارم دستور تحقیقات را صادر کرد و پرونده به پایگاه ششم پلیس آگاهی ارجاع شد.


۳ ماه بعد


۳ ماه پس از طرح شکایت ماموران ردپای دختر ربوده شده را در یک ویلا در منطقه دربندسر اوشان فشم شناسایی و پس از ۳ روز کنترل محل ، ۶ تبعه افغان را دستگیر کردند. در بازرسی از محل که متعلق به یک دکتر است ، دختر ۱۷ ساله در حالی که در یکی از اتاقها زندانی شده بود ، نجات پیدا کرد. متهمان با اعتراف به ربودن دختر معلول ذهنی و این که او را به مدت سه ماه در این محل زندانی کرده اند ، گفتند که پس از آزار و اذیت این دختر، وی را در اختیار دیگر افاغنه ای که با آنها در ارتباط بودند قرار می دادند. متهمان همچنین اعتراف کردند ، وقتی دختر معلول ذهنی برای ملاقات با والدینش بی قراری می کرد ، شب هنگام او را از ویلای وحشت بیرون می انداختند و با تقلید صدای شغال و گرگ او را می ترساندند و وادار به بازگشت به ویلای وحشت می کردند. با اعترافات ۶ متهم ویلای وحشت و صدور قرار بازداشت موقت ، پرونده به دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد و براساس اظهارات رئیس دادگاه های کیفری استان تهران این متهمان روز ۲۰ اسفند پای میز محاکمه قرار خواهند گرفت.