متهم نوجوان مدعی شد: «وسوسه»، مرا به ارتکاب انواع سرقت کشاند

متهم به زورگیری ۱۷ ساله که به همراه همدستش در پوشش مسافرنما سوار خودرویی شده و با تهدید اسلحه قلابی قصد سرقت خودرو را داشتند، با هوشیاری و سرعت عمل شاکی گرفتار قانون شدند.


به گزارش خبرنگار «حوادث» ایسنا، سرهنگ عزت‌الله عزتی، رییس کلانتری ۱۳۵ «آزادی» در خصوص شیوه دستگیری و شگرد این متهم، گفت: مقارن ساعت ۵ صبح امروز برابر اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی۱۱۰ به این کلانتری مبنی بر وقوع یک مورد اضطراری در زیر پل پارک «ارم» بلافاصله واحدهای گشت کلانتری به موقعیت مورد نظر اعزام شدند.


ماموران به محض حضور در موقعیت مشاهده کردند، شخص میانسالی، در حالی که نوجوانی را به حالت دستگیری محکم گرفته، در کنار خودروی پژو آردی ایستاده است، از این رو ماموران پس از نزدیک شدن سوژه و انجام بررسی‌های اولیه متوجه شدند: این نوجوان به همراه همدستش قصد زورگیری مسلحانه از این مرد را داشته اما در همین حال زمانی که راننده متوجه قلابی بودن اسلحه آنها شده، پس از درگیری سطحی، وی را گرفتار کرد.


بدین ترتیب متهم جهت انجام تحقیقات پلیسی به همراه شاکی به محل کلانتری آزادی منتقل شدند.


در این میان شاکی که کارمند یکی از شرکت‌های خودروسازی در تهران است، در تحقیقات پلیسی اظهار کرد: صبح امروز در حال حرکت به سمت محل کارم بودم که در میانه راه با دو مسافر دربستی مواجه شدم که با پیشنهاد اعطای مبلغ ۷ هزار تومان قصد داشتند به صادقیه بروند و بلافاصله پس از موافقت من، سوار بر خودرو شدند.


وی ادامه داد: در میانه راه، متوجه در گوشی صحبت کردن‌های دو مسافر شدم که این امر شک مرا نسبت به آنها برانگیخت اما سعی کردم با حفظ خونسردی، واکنشی از خود نشان ندهم.


در این میان زمانی که به اطراف نمایشگاه هوایی رسیدیم، ناگهان یکی از مسافران اسلحه‌ای از جیب خود در آورد و با تهدید از من خواست که در کنار جاده توقف کنم.


بدین ترتیب پس از توقف کامل خودرو‌، دو متهم با اعمال زور مرا به زیر صندلی برده و با قرار دادن اسلحه بر روی سرم از من خواستند تا تمام وجوه نقد داخل خودرو را در اختیار آنها قرار دهم و پس از پیاده کردن من از خودرو،اظهار کردند که خودرو را برای انجام کاری با خود برده و سپس در خیابان سیزدهم کرج قرار خواهند داد.


این شاکی توضیح داد: پس از خارج شدن از خودرو متوجه قلابی بودن اسلحه شدم، از این رو به آنها اعلام کردم که اسلحه قلابی است.


در این میان از فرصت به دست آمده استفاده کردم و یکی از آنها را که غافلگیر شده و با بی‌توجهی من نسبت به تهدیداتشان مواجه شدند، دستگیر کردم، این در حالیست که همدست دیگر وی که حامل یک قبضه چاقو نیز بود و قصد داشت، با سلاحش مرا مجروح کند، بلافاصله از محل متواری شد.


به گزارش ایسنا متهم دستگیر شده با هویت «فرشید» ۱۷ ساله ساکن شهرستان کرج که در ابتدا جرم ارتکابی شد، در بازجویی‌های فنی پلیسی به سرقت اعتراف کرد.


این در حالیست که متهم در ادامه بازجویی‌ها همچنین به ارتکاب ۱۷ فقره سرقت لوازم خودرو، منزل مسکونی، LMB از پشت بام منازل و … در شهرستان کرج و مسیر «تهران ـ کرج» معترف شد.


متهم نوجوان در خصوص انگیزه سرقت به خبرنگار ایسنا، گفت: از حدود ۱۳ سالگی که در دوم راهنمایی تحصیل می‌کردم، از طریق یکی از دوستانم در مسیر مجرمیت و سرقت قرار گرفتم، از همان زمان بود که انواع مختلف سرقت را انجام دادم.


وی با بیان این که سرقت خود را از قالپاق دزدی آغاز کردم، ادامه داد: در این میان به مرور اقدام به سرقت دوچرخه، زورگیری به وسیله چاقو در خیابان‌های خلوت می‌کردم.


«فرشید» افزود: به هیچ وجه انگیزه سرقت‌هایم نیاز مالی نبوده است و تنها وسوسه و شیطنت نوجوانی مرا به این جرم کشاند.


به گفته این متهم، تاکنون حدود ۵۰۰ هزار تومان از زورگیری به دست آورده و این در حالیست که خانواده‌اش از این امر مطلع نبوده و به رفتارهای وی نیز مشکوک نمی‌شدند.


وی که در مقطع دوم دبیرستان و در رشته نقشه‌کشی صنعتی تحصیل می‌کرد، در پاسخ به این پرسش که اسلحه قلابی را از کجا تهیه کرده است، اظهار کرد: اسلحه را از یکی از دکه‌های کرج خریداری کردم.


به گزارش ایسنا، سرهنگ عزتی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این که دو تن از همدستان نوجوان و جوان این متهم تاکنون شناسایی شدند، گفت: در این میان تحقیقات جهت دستگیری سایر متهمان همچنان ادامه دارد.


وی با اشاره به این که تحقیقات تکمیلی از این متهم پس از انتقال وی به اداره آگاهی صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: بنابر اظهارات متهم دستگیر شده، او و همدستش در ابتدا به صورت دو نفره اقدام به سرقت می‌کردند اما پس از گذشت مدت زمانی، یکی از دوستان موتورسوارشان نیز به جمع آنها پیوسته و سرقت‌های به عنف با آنها همکاری می‌کرد.