مجید مجیدی: ترددهای آیت الله خامنه ای با پیکان و پراید!

مجید مجیدی که از کارگردانان نامی سینمای کشور هستند چند سال پیش در گفتگو با یکی از نشریات به ناگفته هایی از زندگی و افکار هنری و اجتماعی رهبر معظم انقلاب پرداخته بود.

مجیدی در این گفتگوی طولانی درباره احاطه حضرت آیت الله خامنه ای به مسائل هنری و فرهنگی می گوید: ایشان در زمینه های فرهنگی جامع الشرایط هستند. شما هیچ یک از مسئولین فرهنگی کشور را نمی توانید نام ببرید که به اندازه ایشان با سواد باشد. فیلم دیده باشدو موسیقی، تئاتر و هنرهای تجسمی را بشناسد.من یادم هست در سال های پیش حوزه هنری جلسات شعری می گذاشت . ماه رمضان بود مسئول حوزه یک تعداد شعر منتشر شده را آورد خدمت آقا به عنوان افتخارات نشر یکساله. خب به لحاظ کمی کلی کتاب بود فکر کرد آقا الان به وجد می آیند. اما آقا همین که این کتاب ها را تورق می کردند کلی غلط ویراستاری ، محتوایی و … از این اشعار می گرفتند.

یکی از دوستان تعریف می کرد فیلم بادبادک باز که تازه ساخته شده بود آقا گفته بودند رمانش فوق العاده است امیدوارم فیلمش هم به اندازه رمانش قوی باشد.

خیلی خوب است اینجا یادی کنیم از معمار اصلی انقلاب که اتفاقا ایشان هم انقلاب ما را بیش از هر چیز فرهنگی می دانستند و اشراف قابل توجهی هم به سینما و اصلا مقوله هنرداشتند. چنانچه در سخنرانی تاریخی خود از سینما مصداق آوردند و بعدها فیلم گاو را مثال زدند. در حوزه هنری تئاتر هم آقای هنرمند تئاتری کارکرده بود به اسم حصار در حصار که یک بار امام مصداق هایی از آن را نام بردند.

مجیدی درباره اولین دیدارش با مقام معظم رهبری می گوید: اولین دیدار من با آقا بر می گردد به سال ۷۰ و فیلم بدوک. این فیلم برای من منشا اتفاقاتی هم شد و البته مصداق بسیار خوبی است که تفاوت نگاه آقا را با مسئولین فرهنگی نظام برای شما عرض کنم. این فیلم را به همراه جمعی از هنرمندان و مسئولین در جلسه ای که اقا هم حضور داشتند دیدیم.

فیلم که تمام شد آقا به شدت برافروخته و ناراحت شدند. این عین عبارت آقاست: اگر فیلم مبتنی بر درام است که حرفی نیست ولی اگر مبتنی بر واقعیات است من حرف دارم.

آقای سید مهدی شجاعی که نویسنده فیلمنامه بود گفت متاسفانه مبتنی بر واقعیات است و من هم ادامه دادم که این فیلم فقط گوشه ای از واقعیت است و اگر می خواستیم همه آن را نشان دهیم فیلم ظرفیت این همه تلخی را نداشت. و باز این عین عبارت آقاست که خطاب به مسئولینی که آنجا بودند گفتند: اگر چنین است چرا به ما نمی گوئید . چرا به ما گزارش داده نمی شود؟”

با همین لحن که بعدها از ما گزارش خواستند و ما هم گزارش هایمان را مکتوب کردیم و فرستادیم و اولین نتیجه آن این بود که کل مسئولین آن منطقه عوض شدند.

ولی می دانید که فیلم توسط وزیر ارشاد وقت توقیف شد. نگذاشتند به جشنواره ها برود. فقط به کن رفت و رئیس جمهور وقت (آیت الله هاشمی رفسنجانی) نامه ای ۱۱ بندی خطاب به من و حوزه هنری نوشت و توضیح خواست. در بند اول این نامه آمده بود که ما این همه سد و سیلو در کشور ساختیم این همه آبادانی چرا راجع به اینها فیلم نساختید؟

مجیدی همچنین در ادامه ناگفته هایش از زندگی رهبرمعظم انقلاب می گوید: این را می گویم ولی شاید ایشان راضی نباشند. ولی یک فیلمی را آورده بودند که مورد نقد برخی متدینین و خیلی از مسئولین کشور بود ولی ایشان گفتند اگر من بودم به این فیلم تقدیرنامه می دادم.

من معتقدم خیلی بیشتر از دشمنان خارجی دوستان داخلی چهره ایشان را تخریب کرده اند. چرا باید اینقدر نگاه ژورنالیستی نسبت به آقا وجود داشته باشد؟ چرا؟ مگر ایشان احتیاج به این چیزها دارند؟

ایشان مورد اتکای خیلی ها هستند. شاید جالب باشد بدانید من از منبع موثقی شنیده ام که ایشان به روز در جریان خیلی از مسائل جامعه قرار می گیرند و خیلی وقت ها به شکل مردمی در سطح شهر تردد می کنند. با پیکان یا پراید. بدون خبر قبلی هم تشریف می برند. متاسفانه ابعاد شخصیتی ایشان خیلی مهجور مانده است و این جفای بزرگی است . البته تاریخ یک روزی قضاوت خواهد کرد و حقایق ناگفته ای را خواهد گفت.

خیلی ها بعد از چاپ این مصاحبه خواهند گفت که مجیدی هم نگاه حکومتی دارد ولی خدا خودش می داند که نگاه من به ایشان خیلی متعالی است و برایم آن زمان که هنوز رئیس جمهور نبودند و بعد که بودند و می آمدند پیش ما سر سفره با ما املت می خوردند با الان که رهبر مملکت هستند فرقی نکرده اند. الان هم همان تعامل ، صمیمیت و تواضع را دارند که آن موقع داشتند. خیلی وقت ها ما دور هم جاهایی جمع شدیم که مسئولین سیاسی بودند ، هنرمندان هم بوده اند، باورتان نمی شود که ایشان اینقدر بچه های هنرمند را تحویل گرفته اند که مورد حسادت سیاسیون واقع شده است.

یک نظر برای "مجید مجیدی: ترددهای آیت الله خامنه ای با پیکان و پراید!" ارسال شده
 1. ناشناس گفت:

  کسی که رهبر این مردم هست مسلما دوست نداره مردمش در بدبختی زندگی کنن .چیزی که هست اخبار نادرست به ایشون میرسونن . که معترضین را اوباش و گرسنگان را عوامل بیگانه به ایشون معرفی میکنن .واین ظلم بزرگی در حق ایشون و مردم فقیر هست .این امار و ارقام را از کجا میارن چرا تا حالا کسی از من ومحله من چیزی نپرسیده .امار را چه جوری میگیرن میشه به ما یاد بدین .

 2. مهناز گفت:

  تبارک الله , خداوند حافظش باشد

 3. pesare badbakht گفت:

  البته من به آقای خامنه ای به عنوان یه رهبر احترام میزارم ولی نمیدانم واقعا ایشان از مشکلات مردم خبر ندارند و یا خود را به بیراهه میزنند وگرنه معترضان را محترم میشماردند و به درد دل آنها گوش میدادند نمیدانم آقای مجیدی با درج این مطلب چقدر گیرشان آمده متمئنا مبلغ هنگفتی گرفته اند

 4. سلمان گفت:

  ما مملکت خوبی داریم ،باید قد سرزمینمنو بادنیم و هر کس که در هر مقامی هست وجدانی کار کند.آقای خامنه ای بیشتر از اینهایی که گفته شدخاکی و مردمی هستند ولی کار شکنی در هر مرتبه ای زیاد است خدا کارشکنان را نابود کند.

 5. مهدي گفت:

  آقا …هزاران نفر چاپلوس مانند مجیدی دارند.کشور را بدبختی و فساد و فحشا و نکبت داره میبره و….اگه مانند شما نبود وضع ما اینگونه نبود.چاپوسی را بس کنید.

 6. شاهد گفت:

  منم با نظر آقای مجیدی موافقم آیت الله خامنه ای آخرشه خیلی دوستش دارم

 7. حسين گفت:

  با سلام.
  اینو اون سبزها بخونن تا حساب کار دستشون بیاد که چه کسی در راس این مملکته و دهنشونو برای گفتن هرچیزی باز نکنن .

 8. محمود گفت:

  انشا الله اونایی که هنوز خواب هستند بیدار شوند

 9. منتظر المهدي گفت:

  جانم به فدای رهبر عزیم.تو رو خدا از این مطالب بیشتر بذارین تا کسانی که اینقدر با بی انصافی نسبت به ایشان قضاوت می کنند کمی هوشیار شوند .به امید روزی که ان شا الله پرچم انقلابمون به دست امام خامنه ای به دست امام زمان (عج)برسه.

 10. hamed گفت:

  رهبرم دوستت دارم،برای تو جانم را هم میدهم