محاسبه هزینه سفرهاى استانى احمدی نژاد توسط یک سایت خبری

یک سایت خبری، هزینه های سفرهای استانی دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران را محاسبه کرد.

به گزارش سرویس سیاسی آریا، سایت «عدل روم»، برای محاسبه هزینه سفرهای استانی رئیس جمهوری، این گونه عمل کرده است:دوستی قمی دارم که که نقل می­کرد در سفر احمدی نژاد به شهر قم که در همان اوایل آغاز به کار دولت جدید شکل گرفته بود، مطابق معمول مسئولین شهر و استان در محل استانداری جمع شده بودند، تا نهار را در ضیافت ریاست جمهوری میل کنند. چند وقتی می­گذرد، ولی میهمانان به خیال این که کار رئیس جمهور، لابد طول کشیده است، صبر می­کنند. ساعت به ۴ بعد از ظهر که می­رسد، حاضرین طاقت ازکف داده به هیات همراه زنگ می­زنند و علت را جویا می­شوند. طرف مقابل در جواب می­گوید که آقای رئیس جمهور و همراهان غذا را از فلان کبابی گرفته و خورده­اند. والسلام و خداحافظ.از این­ طرف مسئولین محترم، دست از پا درازتر، گشنه و تشنه عازم خانه های خود می­شوند تا لا­اقل غذای آنجا را از دست ندهند.

اخیراً عده­ای افراد، ازهزینه­های بالای سفرهای استانی هیاٴت دولت گفته­اند و یکی از نمایندگان محترم مجلس که به همراه پسرش این وظیفه را به دوش می­کشد، در اظهار نظری هزینه هر کدام از سفرها را ۲تا ۳ میلیارد تومان عنوان کرده است.حال بد نیست هزینه این سفرها را محاسبه کنیم تا کمی از صحت خبر این منابع آگاه باخبر شویم.

فرض می­کنیم که رئیس جمهور و هیاٴت همراه شامل وزرا و معاونین و محافظین و چندتایی خبرنگار، حداکثر جمعی حدود ۷۰ نفر باشند و بلیط رفت و برگشت هواپیما با احتساب متوسط فاصله استانها تا تهران به ازای هر نفر، ۱۰۰هزار تومان دربیاید.(۷میلیون تومان)هزینه رفت و آمد بین شهرها با ماشین سواری را هم یک میلیون تومان در نظر می­گیریم.اگر متوسط هر سفر را ۳ روز در نظر بگیریم و هر نفر در روز ۱۰ هزار تومان غذا مصرف کند و روزانه ۳۰ نفر هم میهمان این جمع باشد، می­شود ۳ میلیون تومان.آن چیزی که از سفرهای استانی می­دانیم، این است که معمولا برنامه کاری از صبح زود آغاز می­شود و تا حدود ۱۲ نیمه شب ادامه دارد و مسئولین در همان محل استانداری می­خوابند و اگر جلسه هیاٴت دولت باشد، صبح همان روز در همان محل، جلسه را برگزار می­کنند. با این همه فرض می­کنیم که برای اقامت ۳شب هر نفر مبلغ ۱۰۰هزار تومان خرج می­شود.(۷میلیون تومان) که با احتساب دو میلیون هزینه های محافظتی جمعاً ۲۰ میلیون تومان می­شود.۵ میلیون تومان هم هزینه­های متفرقه و از قلم افتاده را محاسبه می­کنیم و برای این­که دل کسی نشکند، کل این مبلغ را در ۲ ضرب می­کنیم که می­شود به ازای هر سفر ۵۰ میلیون تومان.