محصص: نباید کادر فنی تیم ملی تغییر کند


مرتضی محصص در گفتگو با مهر، در مورد عملکرد تیم ملی و وضعیت آینده این تیم گفت: آینده تیم ملی را نباید با نگاه به نتایج آن در تورنمنتی مانند قطر بررسی کرد و نباید به خاطر یک نتیجه ضعیف زود ناراحت و ناامید شد و به دلیل یک نتیجه خوب، خیلی زود مغرور شویم.


وی با بیان اینکه کادر فنی تیم ملی می تواند با تجزیه و تحلیل کامل تورنمنت قطر و دیدار با سنگاپور، نقاط ضعف تیم ملی را برطرف و با تقویت نقاط قوت، تیم آماده ای را در مسابقات جام ملت‌های آسیا به میدان بفرستد، افزود: فوتبال ایران از نظر برتری تکنیکی، هوش فردی و تعداد فوتبالیست‌ها، تفاوت‌های بسیاری با بازیکنان آسیایی خصوصا حوزه خلیج فارس دارد و ما تنها باید نگران برنامه‌ریزی بهتر برای حضور در مسابقات معتبری چون جام ملتها و حضور در مسابقات جام‌جهانی آینده باشیم.


رئیس کمیته آموزش فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که آیا تغییر نسل بوجود آمده در تیم ملی می تواند روند مثبتی را در پی داشته باشد؟، خاطرنشان کرد: با جدایی کریمی، مهدوی‌کیا و هاشمیان، نفراتی چون انصاریفرد، زنیدپور و… در تیم ملی به میدان می روند که این نفرات برای کسب تجربه بیشتر نیاز به حضور در چنین تورنمنت‌هایی دارند. البته این تغییر نسل‌ها باید چندین سال زودتر صورت می گرفت اما امروز با توجه به تغییرات صورت گرفته در تیم ملی نباید به خاطر شکست در تورنمنتی مانند قطر ماتم گرفت زیرا جوانتر شدن بازیکنان قطعا نتایج مثبتی برای تیم ملی به همراه خواهد داشت.


وی با بیان اینکه به رنکینگ فیفا اعتقادی ندارد زیرا تیم‌های قدرتمند دنیا در این رده بندی در جایگاه واقعی خود قرار نمی گیرند، اظهار داشت: مخالف تغییر در کادر فنی تیم ملی هستم زیرا باید به قطبی فرصت بیشتری دارد، ضمن اینکه من این شکست‌ها را با توجه به شرایط حاکم در تیم ملی از نظر جوانگرایی و … به فال نیک می گیرم.


کارشناس فوتبال کشورمان با اشاره به اینکه آینده فوتبال ایران با کادر فنی فعلی فوق العاده مثبت است و این تیم توانایی موفقیت درجام ملت‌ها را دارد، تاکید کرد: باید با درایت بیشتری در خصوص ایجاد تغییرات در کادرفنی تیم ملی عمل کرد زیرا برخورد احساسی با این مساله عواقب خوبی به دنبال ندارد. ضمن اینکه باید عینک بدبینی را کنارگذاشت زیرا اگر بخواهیم با این شکست به فکر تغییرات بیفتیم، باید بازی‌های ملی را فراموش کرده و تنها به برگزاری رقابت‌های لیگ فکر کنیم.


وی با بیان اینکه تیم ملی ایران هنوز وزنه ای قدرتمند در آسیاست اما همیشه در فوتبال فراز و نشیب‌های بسیاری وجود دارد، تاکید کرد: در جام جهانی جوانان آرژانتین و در جام جهانی نوجوانان غنا حضور نداشتند، آیا این مساله باعث شد عزای عمومی در این کشورها اعلام شود. امروز هم فقط با محکوم کردن قطبی و کادرش به نتیجه مطلوبی نخواهیم رسید زیرا فوتبال ایران در روزهای سختی قرار دارد که با حمایت کامل می تواند مشکلات موجود را هم پشت سر بگذارد.


محصص با بیان اینکه ضعیف جلوه دادن تیم‌های مطرحی از جمله مالی برای بزرگ قلمداد کردن شکست تیم ملی، کار درست و منطقی نیست، اضافه کرد: من بهانه نمی آورم اما مالی یکی از تیم‌های خوب آفریقاست، ضمن اینکه نباید قطر را هم صددرصد تیم ضعیفی دانست و کره شمالی را هم همینطور. و اینکه این تیم تنها به خاطر زد و بند به جام جهانی صعود کرده است. اگر همه تیم‌ها ضعیف هستند، پس ما باید بهترین تیم باشیم که این مساله اصلا منطقی نیست.


وی در پاسخ به این سوال که آیا قطبی می توانند همانند مایلی کهن که در سال ۱۹۹۶ با تغییر نسل در فوتبال ایران، به موفقیت آینده تیم ملی کشورمان کمک کرد، در این زمینه موفق باشد؟، تصریح کرد: بله حتما اما اگر امروز از مایلی کهن تشکر می شود، نباید فراموش کنیم تیم ملی در زمان وی هم فراز و نشیب‌های بسیاری داشت که فاجعه هم نبود، ولی در نهایت ثمره آن معرفی بازیکنان بزرگی نظیر مهدوی کیا، عزیزی، باقری و … به فوتبال آسیا و جهان شد.


رئیس کمیته آموزش فدراسیون فوتبال با اشاره به اینکه قطبی می گوید فوتبال بین المللی اما خیلی‌ها این جمله اش را به مسخره می گیرند، اظهار داشت: قطبی اعتقاد دارد باید فوتبال ایران و بازیکنانش را بین المللی کرد تا نفرات ما همانند گذشته بتوانند در تیم‌‌های قدرتمند و معتبر اروپایی به میدان بروند. البته هر مربی نظر خاص خود را در استفاده از بازیکنان دارد اما به عقیده من بازیکنانی نظیر کعبی و حیدری بیشتر بازیکنانی هجومی هستند که نباید از آنها در پست‌های دفاعی استفاده کرد. این مسائل هم قطعا در کمیته تیم‌های ملی و همچنین بین مربیان تیم ملی مورد بررسی قرار می گیرد و نقاط ضعف موجود برای رسیدن به موفقیت‌های آینده برطرف می شود.


وی با اشاره به اینکه نباید از شکست در بازی‌های تدارکاتی با تیم‌های معتبر جهانی نگران بود و از آن وحشت داشت، افزود: در سال جدید میلادی باید با یک برنامه ریزی مدون، شرایط بازی تیم ملی با تیم‌های معتبر جهان را فراهم کرد و به نتایج این دیدارها هم اهمیت نداد تا بازیکنان ایران با حضور در این دیدار تجربیات خود را بیشتر کنند. ضمن اینکه نباید با توجه به شرایط تیم ملی و زمانی که در اختیار قطبی و کادر فنی اش بوده، انتظار رشد و پیشرفت بسیار بالا را از این تیم داشت زیرا بزرگترین مربیان دنیا هم برای موفقیت نیاز به زمان، تجربه و آزمودن نفرات در تورنمنت‌های مختلف بدون در نظر گرفتن نتایج دارند.


محصص در پایان با بیان اینکه صددرصد امیدوار است تیم ملی می تواند با قطبی در آینده به موفقیت‌های بسیار خوبی دست یابد، گفت: کسی فکر نمی کرد تیم زیر ۱۷ سال(نوجوانان) ایران بتواند در مسابقات جام جهانی برابر هلند، کلمبیا و گامبیا نتایج فوق العاده ای را کسب کند اما این موفقیت با برنامه ریزی بسیار خوب، استفاده از فاکتور زمان و صبر و حوصله بدست آمد که امیدوارم برای تیم ملی بزرگسالان هم این فاکتورها در نظر گرفته شود.