محمدحسین لطیفی: دعا کنید به زمین نخورم

محمدحسین لطیفی که چند روزی است فاز نخست سریال «نردبامی بر آسمان» را پایان یافته می‌بیند، قرار است در فاز دو خود علاوه بر کارگردانی، بازیگری را هم بر عهده بگیرد و در نقش «تیمور لنگ» ظاهر شود.


او خود درباره‌ی دلایل پذیرش این نقش به خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا گفت: از سر بدشانسی یا هردلیل دیگری، پس از گریمی که آقای بابایی انجام دادند، تنها شخصیتی که بیشترین شباهت را به «تیمور‌لنگ» داشت خود من بودم.


با این حال لطیفی تنها در نزدیک به ۳ تا ۴ دقیقه از فیلم حضور دارد و به اعتقاد او ایفای نقش در سریال «نردبامی بر آسمان» لطمه‌ای به کارگردانی‌اش وارد نخواهد کرد.


این کارگردان توضیح داد که پرداختن به این موضوع که او در سریال «نردبامی بر آسمان» بازی دارد، نوعی کارکرد رسانه‌ای داشته‌است وگرنه او در «نردبامی بر آسمان» نقش چندانی را بازی نمی‌کند و هنوز هم مقابل دوربین نرفته‌است.


محمدحسین لطیفی در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا در نخستین سریال تاریخی‌اش نگاهی جدید را از وی شاهد خواهیم بود، گفت: سعی کردم خودم را دراین کار حفظ کنم و از جنس کارهای قبلی‌ام سریالی تاریخی را بسازم. سعی کردم بیننده ارتباطش را با من قطع نکند و درعین حال از تاریخ هم دور نشوم. رسیدن به ویژگی‌ حدمیانه‌ای را طلب می‌کند که نگه‌داشتن این تعادل کار سختی است؛ دعا کنید به زمین نخورم.محمدحسین لطیفی در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا فشارهای بیرونی برسازمان صدا‌وسیما و بالطبع آن سریال‌های تلویزیونی، وی را به عنوان کارگردانی که قصد دارد سریالی تاریخی را آماده‌ی پخش کند، نگران نمی‌کند؟گفت: از آن جا که من توجهی به حال‌وهوای سیاسی و جناح‌های سیاسی ندارم، آن‌ها نیز الحمدالله من را نمی‌شناسند. بنابراین هیچ فشار حداقل روی من نیست. حرف خودم را می‌زنم و آن چه احساس می‌کنم و به آن اعتقاد دارم را می‌گویم. هرکس می‌خواهد خوشش بیاید و هرکس می‌خواهد بدش بیاید. اما من تمام تلاشم را می‌کنم که جلوه‌های انسانی، مردمی و اجتماعی و هم‌چنین احترام به ایرانیان دراین سریال را حفظ کنم.


این کارگردان معتقد است: هنرمند نباید سیاسی باشد و اگر سیاسی هست باید بیمارستان بخوابد و ترک کند.


هنرمند سیاسی بعدا سیاستمدار می‌شود و بهتر است از همان ابتدا در مدرسه سیاست درس بخواند و نه مدرسه‌ی هنر.


محمدحسین لطیفی خاطرنشان کرد: این مساله که هنرمند فردی سیاسی باشد و در ذهنش جناح‌بندی داشته باشد برای عوام‌فریبی است. بنابراین هرکس حرف درست بگوید آن حرف درست را می‌پذیرم.


این کارگردان سینما و تلویزیون یادآور شد: ملاک برای قضاوت خودم نیستم، بلکه یک تاریخ حداقل ۳۰ساله پس از انقلاب و یک تاریخ بالای ۲ هزار ساله ایرانی‌بودن ما است. بنابراین برای من مسائل سیاسی و خصوصا مسائل روزمره سیاسی اصلا ملاک نیست.


لطیفی تاکید کرد: یاد بگیریم که مردم ما نیاز به آموزش‌های فرهنگی دارند. برای این‌که یک ملت قوی باشیم چه شما رییس‌جمهور من باشید و چه من رییس‌جمهور شما و چه شما رییس مجلس من باشید و چه من رییس‌ مجلس شما، مهم این است که مملکت جلو برود. اگر از من کمکی برمی‌آید هرکه برسر کار آمد به او کمک می‌کنم تنها دراین مسیر که مردم ایران درآرامش و رفاه باشند و گذشته‌شان را بشناسند.


محمدحسین لطیفی در پایان در پاسخ به پرسشی درباره‌ی ساخت فیلمی سینمایی درخلال ساخت «نردبامی بر آسمان» و این‌که آیا این مساله لطمه‌ای به کار وارد نکرد؟ گفت: من یک قرار قبلی از یک سال‌ونیم پیش یعنی قبل از «صاحبدلان» و«وفا» داشتم. بالبع من بعد از این دو سریال باید این قرار را انجام می‌دادم. «توفیق اجباری» از یک‌سال و نیم قبل طبق قراری که با تهیه‌کننده‌ی خوب این کار داشتم باید ساخته می‌شد، بنابراین عدم تعهد به این قول به حساب بدقولی من گذاشته می‌شد، ضمن این‌که تهیه‌کننده‌ هم باید ضررهای مالی را که متحمل شده بود، جبران می‌کرد. ضمن این‌که من همواره قراری با خود دارم و آن این‌که بعد از هرسریالی باید یک سینمایی بسازم. بنابراین از آن جا که دو سریال ساخته بودم حق داشتم دو فیلم سینمایی هم بسازم. پس از مسوولان تلویزیون درخواست کردم که اجازه دهند من آن کار را تمام کنم و سپس به سراغ «نردبامی بر آسمان» بیایم.