محمدی گلپایگانی: آیت الله خوانساری از حامیان امام و مورد عنایت ایشان بود

پایگاه اطلاع رسانی و خـبـری جماران – تهران

مراسم بزرگداشت آیت الله سید محمدباقر خوانساری عصر پنج شنبه در مسجد امام خمینی (س) بازار تهران برگزار شد.

به گزارش خبرینه و به نقل از خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خـبـری جماران، حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر انقلاب، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی شهیدی محلاتی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از طلاب حوزه علمیه، اصناف، بازاریان و مردم در این مراسم حضور داشتند.

حجت الاسلام و المسلمین سید مرتضی صالحی خوانساری در این مراسم با تأکید بر اینکه طبق نظر امیر المؤمنین علی (ع) علم در آسمان ‌ها و زمین نیست و بلکه در درون انسان است، بیان کرد: برخی افراد وقتی در کوچه و خیابان راه می‌ روند مردم با نگاه به آن‌ها به یاد خدا می‌ افتند.

وی افزود: پیامبر اسلام (ص) فرمودند، به عالمی که ما را از همه بدی ‌ها به خوبی ‌ها راهنمایی کند، نزدیک شویم.

صالحی خوانساری همچنین در معرفی آیت الله خوانساری اظهار کرد: ایشان در ۱۲ تیر ماه سال ۱۳۰۱ هجری شمسی در شهر اراک به دنیا آمد. مرحوم آیت الله خوانساری تا سال ۱۳۳۲ به تحصیل علوم دینی در قم پرداخت و نایل به اجازات اجتهاد شد.

وی ادامه داد: این عالم بزرگوار طی ۵۰ سال حضور در تهران علاوه بر تألیف کتب مختلف از جمله کتاب «انصاف» در تظاهرات و راهپیمایی ‌های سال ۵۷ نیز نقش برجسته ای داشت. ایشان در سال ۱۳۶۳ از سوی امام خمینی (س) به امامت مسجد امام خمینی (س) بازار تهران منسوب و تولیت موقوفات این مسجد نیز به ایشان سپرده شد.

سخنران مراسم بزرگداشت آیت الله خوانساری یادآور شد: آیت الله خوانساری ۲۷ بهمن ماه دعوت حق را لبیک بیان کرد. حسب وصیت خودشان پیکر ایشان به نجف منتقل و در جوار حرم امیرالمؤمین (ع) به خاک سپرده خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی در بیان کرد و گو با خبرنگار جماران، در مورد ویژگی ‌های شخصیتی آیت الله خوانساری اظهار کرد: ایشان فرزند ارشد مرجع عالی قدر شیعیان آیت الله العظمی سید محمتقی خوانساری بود. سید محمدتقی خوانساری جزو مراجع ثلاث قبل از تشریف آوردن آیت الله بروجردی به قم و و بعد از آیت الله عبدالکریم حائری یزدی بود که حوزه نوپای علمیه قم را اداره می‌ کردند.

رئیس دفتر رهبر انقلاب تأکید کرد: آیت الله خوانساری در خانواده ای ریشه دار و شاخص تربیت شده از شاگردان خوب مرحوم آیت الله خویی بود. بعد از سال ‌های سال تلمذ در نجف اشرف به ایران آمد و در مسجد رضوان میدان شهید نامجو فعالیتشان را شروع کرده و بعد از آن نیز به امر حضرت امام به مسجد امام خمینی (س) آمد.

وی با تأکید بر اینکه آیت الله خوانساری به جد از حامیان حضرت امام و مورد عنایت ایشان بود، بیان کرد: ایشان خدمات فراوانی به جامعه داشت که ۲ مورد آن احداث یک مدرسه علمیه مجلل و کامل در شهر مقدس قم و دیگری احداث بیمارستان نیمه کاره امام علی (ع) است که آن بیمارستان نیز در خدمت حوزه علمیه قم خواهد بود.

همچنین آیت الله محسن فقیهی در بیان کرد و گو با خبرنگار جماران، اظهار کرد: آیت الله خوانساری از جهات مختلف دارای شخصیت ‌های ویژه ای بود. یکی از این جهات جنبه سیادت، عضو بیت علم و تقوا و فرزند مرجع عالی قدر آیت الله العظمی سید محمدتقی خوانساری است. شخصیت این بزرگوار به قدری معروف است که جریان نماز باران ایشان خیلی مشهور است و این داستان یک نمونه ای از تقوا و نزدیکی ایشان به خداوند است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأکید کرد: آیت الله خوانساری یک شخصیت خدمتگزار به عالم اسلام بوده و هست. فرزند ایشان یعنی حجت الاسلام و المسلمین سید محمد کاظم خوانساری نیز انسان دانشمندی است که مدیریت خوبی دارد و خلف صالحی برای آن بیت رفیع است. امیدواریم که این خلف صالح بتواند کارهایی که پدر محترمشان انجام دادند را به خوبی پیگیری کرده و ادامه دهند.

 

 

انتهای پیام /*

مطلب بالا در گروه دین و مذهب و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۱۹ February 2016 | 2:36 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.