محکومیت مجری شبکه ماهواره یی به اتهام آزار دختر نوجوان

یک مجری قدیمی و معروف شبکه های ماهواره یی از سوی دادگاهی در سوئد به اتهام تعرض به دختری نوجوان به تحمل شش سال حبس و جزای نقدی محکوم شد.

این حکم در پی شکایت دختری ۱۸ ساله از سوی قاضی دادگاه بدوی منطقه سولنا در سوئد صادر شد. دختر شاکی که مهرانه نام دارد ۱۲ سال قبل به همراه مادر و برادرش از ایران به سوئد مهاجرت کرد. پس از مدتی متهم به عنوان خدمتکار در خانه آنها مشغول به کار شد و تا سال ۱۹۹۹ به کار خود ادامه می داد تا اینکه در ماه آگوست سال ۲۰۰۲ با مادر مهرانه ازدواج کرد و پس از چند سال زندگی مشترک از وی جدا شد. پس از طلاق متهم از مادر مهرانه، چندی قبل این دختر که به ۱۸ سالگی رسیده است علیه پدرخوانده خود شکایت کرد و گفت؛ من از ۷ سالگی مورد سوءاستفاده خدمتکارمان که بعدها پدر ناتنی ام شد قرار گرفتم اما این اتفاق از ۱۱ سالگی شدت بیشتری گرفت و متهم مرتب مرا مورد آزار قرار می داد. او شب ها مخفیانه به اتاقم می آمد و نقشه هایش را اجرا می کرد. همچنین هر گاه مادرم برای خرید از خانه بیرون می رفت یا به منزل مادربزرگم می رفت پدر ناتنی ام فرصت را برای آزار من مناسب می دید. او به مخالفت ها و مقاومت های من هیچ اعتنایی نداشت و من نیز نمی توانستم در برابرش مقاومت کنم. من از ۱۱ تا ۱۴ سالگی از سوی این مرد مورد تعرض قرار می گرفتم و جرات نداشتم موضوع را با کسی در میان بگذارم تا اینکه او از مادرم جدا شد.


مهرانه ادامه داد؛ متهم پس از طلاق هم دست از سر من برنداشت و مرتب به صورت تلفنی با من در تماس بود و حتی یک بار پیشنهاد داد در ازای دریافت ۵۰۰ کرون برای ملاقات وی به خانه اش بروم اما من در برابر این خواسته به شدت مخالفت کردم. در حالی که تصور می کردم از دست او رها شده ام و کابوسم پایان یافته است چندی پیش مجدداً وی را در مترو دیدم و او دوباره پیشنهاد ۵۰۰ کرونی اش را مطرح کرد.


دختر شاکی در پاسخ به این سوال قاضی دادگاه که چرا هنگامی که شبانه مورد آزار قرار می گرفته با داد و فریاد از مادرش کمک نمی خواسته است، گفت؛ مادرم به این مرد اطمینان کامل داشت و می ترسیدم اگر داد و فریاد راه بیندازم نه تنها گرهی از مشکلاتم باز نشود که خودم در مظان اتهام قرار بگیرم. من مطمئن بودم مادرم حرف هایم را باور نمی کند و به همین دلیل نیز در تمام این سال ها سکوت اختیار کردم تا اینکه موضوع را با یکی از دوستان خانوادگی ام در میان گذاشتم و با راهنمایی وی تمام ماجرا را برای مادرم بازگو کردم و در نهایت تصمیم گرفتم علیه این مرد شکایت کنم.وی در ادامه اظهاراتش گفت؛ این حوادث چنان تاثیری روی من گذاشت که دیگر نمی توانستم به زندگی ادامه دهم و خودم را در بن بست می دیدم و در نهایت هم برای رهایی از این مشکلات روحی و روانی گرفتار مواد مخدر شدم.پس از طرح شکایت از سوی مهرانه مجری شبکه های ماهواره یی به دادگاه بدوی سولنا احضار شد و در جریان محاکمه اتهام خود را انکار کرد. او که با استفاده از مترجم حرف می زد، گفت؛ تمام ادعاهایی که علیه من مطرح شده دروغ است و مهرانه و مادرش می خواهند از من انتقام بگیرند. من مهرانه را مثل دختر خودم دوست داشتم و همیشه با او خوش رفتاری می کردم و در تمام سال هایی که با وی و مادرش زندگی می کردم هیچ مشکلی وجود نداشت اما چندی قبل در حالی که از همسر سابقم جدا شده بودم، تصمیم گرفتم با زن دیگری ازدواج کنم و مادر مهرانه پس از آنکه از این موضوع مطلع شد از روی حسادت تصمیم گرفت از من انتقام بگیرد. به همین دلیل نیز از دخترش خواست چنین شکایتی را مطرح کند.با انکارهای مرد ایرانی قاضی پرونده از دوست صمیمی مهرانه و یکی از بستگان وی خواست برای ادای برخی توضیح ها به دادگاه مراجعه کنند. این دو نفر در اظهاراتشان گفتند؛ پس از آنکه ماجرای تعرض به مهرانه برملا شد طی مکالمه تلفنی که با متهم داشتیم او جرمش را پذیرفت و حتی از ما طلب عفو و بخشش کرد.در ادامه دادستان پرونده نیز ضمن گناهکار شناختن مجری شبکه های ماهواره یی فارسی زبان خواستار صدور مجازات سنگین برای وی به اتهام سوءاستفاده جنسی از کودکان شد اما در نهایت قاضی دادگاه با توجه به مدارک و مستندات موجود در پرونده مرد ایرانی را فقط به تحمل ۶ ماه حبس محکوم کرد.در حکم صادره آمده است؛ متهم علاوه بر تحمل زندان باید مبلغ ۱۶۰ هزار کرون بابت خسارت، جبران صدمات روحی و هتک حرمت به شاکی پرداخت کند و علاوه بر آن مبلغ سه هزار کرون مخارج دادگاه را به عهده بگیرد و مبلغ ۵۰۰ کرون نیز به صندوق حمایت از قربانیان جرائم واریز کند.