علی دایی: بانوان نباید فوتبال بازی کنند!

نظر عجیب علی دایی درباره فوتبال بانوان

خبرینه: در شماره ۲۴ هفته نامه شلمچه -چاپ شده در نیمه اول بهمن ۱۳۷۶- مطلب جالبی درباره‌ی مخالفت اعضای تیم ملی فوتبال با ایجاد رشته ورزشی فوتبال مخصوص خانم‌ها دیده می‌شود. عین متن چاپ شده در نشریه به این شرح است:

«پس از پیشنهاد فائزه هاشمی مبنی بر بررسی امکان برگزاری مسابقات فوتبال بانوان، حضور آن‌ها در استادیوم‌های ورزشی و افتضاحات بار آمده در مراسم استقبال از قهرمانان در استادیوم آزادی و برخی از شهرهای کشور، که قلم از شرح آن شرم دارد و تلاش برخی از نشریات همسو با کارگزاران برای جا انداختن این مسئله، «علی دایی» قهرمان تیم ملی فوتبال در گفت و گویی با نشریه ایران جوان، در پاسخ به این سؤال که «آیا شما موافق فوتبال بانوان در ایران هستید یا خیر؟» گفت: «بنده شخصاً موافق راه‌اندازی این رشته در ایران نیستم. فوتبال ورزش خشنی است و با روح و جسم بانوان سازگاری ندارد.» یکی دیگر از ملی پوشان کشورمان نیز در گفت‌وگویی اعلام کرد؛ حضور خواهران در استادیوم‌های ورزشی، مستلزم تدابیر ویژه‌ای می‌باشد که فعلاً این تدابیر اندیشیده نشده است!»

مخالفت علی دایی با فوتبال زنان در ایران

در دهه هفتاد بحث‌ها در زمینه ایجاد رشته‌های ورزشی مخصوص بانوان به مطبوعات کشیده شد و نظرات گوناگونی از سوی افراد مختلف بیان می‌شد. جدای از اصلِ بودن یا نبودن ورزش حرفه‌ای برای خانم‌ها، نگرانی‌هایی نیز در رابطه با پوشش بانوان حاضر در مسابقات وجود داشت که بعدها با طراحی خاصی که انجام شد به حالت میانه‌ای رسیدیم که تقریباً هم مشکل پوشش بانوان را حل می‌کرد و هم به آن‌ها اجازه می‌داد در رشته‌های مختلف ورزشی به فعالیت بپردازند.

در اوایل دهه هشتاد ورزش بانوان رسماً وارد اخبار صدا و سیما هم شد و حتی بخش ویژه‌ای در اخبار ساعت ۱۳ شبکه ۳ به ورزش زنان می‌پرداخت. در سال‌های اخیر، فوتبال بانوان در ایران پیشرفت بسیاری کرده و خصوصاً در رشته فوتبال سالنی (فوتسال) به مقام قهرمانی آسیا هم رسیده‌ایم. حتی نوع پوشش خاص طراحی شده برای بانوان ایرانی، به کشورهای اسلامی دیگر هم سرایت کرده و امروز بسیاری از بانوان مسلمان جهان، با حجاب در مسابقات بین المللی حاضر می‌شوند.

برچسب‌ها: نظرات درباره ورزش بانوان، مخالفت علی دایی با فوتبال خانم‌ها، زنان نباید فوتبال بازی کنند، مصاحبه قدیمی علی دایی در دهه هفتاد، مخالفت برخی قهرمانان تیم ملی با فوتبال بانوان، فوتبال خانم‌ها در ایران، نظر جالب علی دایی درباره ورزش بانوان