مدل اکس – SUV دو موتوره برقی تسلا

پیشینه تسلا موتورز

به طورحتم شما هم خبر های متعددی را راجع به سوخت های جایگزین شنیده اید. فاصله گرفتن از سوخت های فسیلی به علت غیرقابل جایگزین بودن آنها، ایجاد آلودگی های زیست محیطی و تاثیرات غیر قابل برگشتی مانند گرمایش زمین، امروز به یک هدف بزرگ تبدیل شده است. اما در دنیای اتومبیل ها این مسئله بسیار جدی تر دنبال می شود، رقابت تنگاتنگی در این زمینه شکل گرفته است و کمپانی های مختلف تکنولوژی هایشان را به رخ یکدیگر می کشند.

تسلا رودستر
در این میان تسلاموتورز (Tesla Motors) در سال ۲۰۰۳ با این هدف تشکیل شد که نشان دهد اتومبیل های برقی هم می توانند هیجان انگیز باشند. پیش زمینه های ذهنی موجود در مورد ماشین های برقی مثل اینکه اینگونه ماشین ها معمولا کوچک و سبک هستند (نه خانوادگی)، بسیار کند هستند، و دامنه حرکتی کمی دارند (زود باطری تمام می کنند!) مواردی بودند که تسلا می خواست نادرست بودنشان را نشان دهد. به همین منظور اولین محصول این کارخانه تسلا رودستر بود. در مورد تسلا موتورز در نوشتارهای پیشین کیک سیب صحبت شده بود که لری پیج (Larry Page) یکی از دو موسس گوگل، یکی از سرمایه گذاران اصلی این کارخانه است. این کمپانی هم مانند اکثر کمپانی های تکنولوژی های برتر در دره سیلیکان (Silicon Valley) واقع است.

تسلا مدل X

تسلا مدل X سومین محصول تسلاموتورز است. این کمپانی پس از تسلا رودستر، محصول بعدی اش تسلا مدل S را تولید کرد و حالا مدل X را معرفی کرده است. تسلا مدل S یک سدان چهاردر خانوادگی بود که سر و صدای زیادی به پا کرد. اما تسلا مدل X از این هم فراتر رفته و یک SUV تمام عیار است. تسلاموتورز ادعا می کند این محصول فراتر از تمام SUV های موجود است.

در کنفرانس معرفی این اتومبیل -که ویدیوی کامل آن در ادامه مطلب قرار دارد- تسلاموتورز تمرکز خود را روی زیبایی، جادار بودن، و سریع بودن این SUV گذاشته است. فضای اضافه ای که به علت برقی بودن این خودرو ایجاد شده است این امکان را می دهد که هم زیبایی SUV ها را داشته باشد و هم جاداری مینی ون ها را! فضا برای هفت سرنشین بزرگسال به همراه فضاهای بزرگ بار در عقب و جلوی خودرو (به طور طبیعی این خودرو دارای موتور احتراقی در جلو نیست!) به خوبی جادار بودن آن را نشان می دهند. در مورد سرعت و شتاب حرکت هم ادعای این کمپانی بسیار قابل توجه است، پورش ۹۱۱ (یکی از محصولات تاریخی پورش) شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعتی برابر با ۴٫۶ ثانیه دارد در حالی که تسلا مدل X به ادعای سازنده اش در زمان ۴٫۴ ثانیه سرعت خود را از صفر به ۹۶ کیلومتر در ساعت می رساند. علاوه بر این تسلا مدل X دو موتور مجزا برای چرخ های جلو و عقب دارد و بنابراین تقسیم نیرو روی چهار چرخ به صورت مجزا به بهترین نحو انجام می گیرد.

یکی از نکات هیجان انگیز تسلا مدل X درهای عقب این خودرو هستند که به صورت پنجره ای باز می شوند. تسلا موتور نام این درها را درهای شاهینی (Falcon Doors) گذاشته است. به ادعای سازنده این درها مزیت های فراوانی دارند مثلا سوار و پیاده شدن برای ردیف سوم صندلی ها را بسیار ساده می کنند، یا هنگام سوار شدن نیاز به خم شدن زیاد نیست، هنگام پیاده شدن شما را در مقابل باران حفاظت می کنند، در هنگام پارک هم وقتی که با خودروی کناری فاصله زیادی ندارید مانند درهای معمولی (که از بغل باز می شوند) به مشکل بر نخواهید خورد.

البته در داخل هم تمام سیستم های کنترل خودرو از طریق یک مانیتور ۱۷ اینچی که در کنسول جلو تعبیه شده است به صورت تمام الکترونیکی انجام می گیرد. در این خودرو خبری از آینه های کناری نیست و به جای آن دوربین های تعبیه شده تصاویر را به مانیتورهای پشت فرمان منتقل می کنند.