مذاکره برای ساخت نیروگاه هسته‌ای در سواحل مکران

به گزارش خبرینه و به نقل از جام جم آنلاین ، علی‌اکبر صالحی در برنامه «حوالی فردا» که از شبکه ۵ سیما پخش شد، افزود: تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با اعتماد به نفس، اطمینان خاطر و درک این موضوع که پشتوانه آنها یک ملت است و توسل به خداوند و ائمه معصوم(ع) دارند، با یک اطمینان قلبی در این مذاکرات هسته‌ای حضور پیدا کردند.

وی با ابراز اینکه “اگر کوچک‌ترین اشتباهی در مذکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ داشتیم یک ملت آسیب می‌دید” افزود: بحمدالله با توکل به خداوند متعال و با توسل به اولیای خدا و ائمه معصوم فرزندان این ملت خوش‌ درخشیدند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر “مذاکره هسته‌ای برای ما مانند یک بازی شطرنج بود” تصریح کرد: تیم هسته‌ای ایران گروهانی مقابل یک لشکر بود. آنها ۶ کشور قدرتمند بودند که تقریباً کل دنیا را در ابعاد مختلف از جمله نظامی، اقتصادی و… در اختیار دارند، اما ما عزتمندانه مقابل آنها ایستادیم.

وی در ادامه سند هسته‌ای کشور را تقسیم‌بندی کرد و گفت: در ابتدا ما باید اکتشاف و استخراج برای اورانیوم داشته باشیم و اگر این امر محقق نشود صنعت هسته‌ای کشور معنا پیدا نمی‌کند. مرحله دوم سیکل سوخت است که ماده اولیه را به سوخت قابل استفاده در راکتور تبدیل می‌کند.

صالحی اضافه کرد: مرحله سوم طراحی و ساخت راکتورهاست که اکنون ما در زمینه راکتورهای تحقیقاتی هیچ مشکلی نداریم. بحث چهارم هم تحقیق و توسعه است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با ابراز اینکه “حال باید بررسی کنیم که در این چهار مرحله توسعه در کدام بخش‌ها محدودیت را از جانب ۱+۵ پذیرفته‌ایم” گفت: ما در زمینه اکتشاف اورانیوم در کشور محدودیتی نداریم و با توجه به توصیه‌ها و تأکیدات رهبر معظم انقلاب توانسته‌ایم پی‌جویی‌های خوبی در زمینه اکتشاف داشته باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: ما در بحث غنی‌سازی محدودیت‌هایی پذیرفته‌ایم به این دلیل که آنها می‌گفتند ایران به‌دنبال اهداف غیرصلح‌آمیز است و می‌تواند ظرف دو ماه به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و باید طی مذاکراتی که انجام می‌شود این توانایی ایران از دو ماه به یک سال برسد و باید ظرفیت غنی‌سازی ایران محدود شود.

وی در ادامه گفت: اکنون ظرفیت غنی‌سازی کشور به ۵هزار و ۶۰ سو رسیده و در واقع ظرفیت غنی‌سازی کشور ۴۰ درصد کم شده که قبل از برجام ظرفیت ما به‌صورت فعال ۹هزار سو بود.

صالحی در پاسخ به این سؤال “پس از برجام رفتار کشورهای هسته‌ای و پیشرفته با ایران چگونه بوده و آیا تغییری در این رفتارها حاصل شده است؟” تأکید کرد: پیش از برجام تنها کشوری که آمادگی همکاری با ایران را داشت روسیه بود که جا دارد مراتب تقدیر خود را از ملت و دولت روسیه اعلام کنم. پیش از برجام حتی چندین بار مناقصه‌هایی را اعلام کردیم، اما کشورها به‌دلیل تحریم و ترس از آمریکا پاسخی به این مناقصه‌ها ندادند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اعلام اینکه پس از برجام کشورهای بسیاری تقاضای همکاری‌های هسته‌ای با ایران داشته‌اند، گفت: طی ۲ هفته اخیر با کارشناسان کره‌ای جلساتی را برگزار کردیم و با کشور چین هم در این خصوص مذاکراتی داشته‌ایم تا در صنعت هسته‌ای همکاری داشته باشیم.

عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با بیان “درباره همکاری هسته‌ای با فرانسه مذاکره‌ای نداشته‌ایم، اما آنها آمادگی خود را اعلام کرده‌اند” گفت: اکنون می‌توانیم مناقصه‌های بین‌المللی را اعلام کنیم.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: نباید تبدیل به کشوری شویم که کالاهای خارجی می‌خرد. نباید به جایی برسیم که نیروگاه هسته‌ای از کشوری بخریم. در این خصوص در جلسه‌ای که با هیئت کره‌ای داشتیم آنها به ما اعلام کردند که به‌خوبی می‌دانند نمی‌توانند نیروگاه هسته‌ای به ما بفروشند و باید به‌گونه‌ای دیگر با ایران برخورد کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ابراز کرد: در حال حاضر با کشورهایی در حال مذاکره هستیم تا یک یا دو نیروگاه هسته‌ای در سواحل مکران ایجاد کنیم.

عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در ادامه گفت: تا قبل از سال ۹۴ کلنگ نیروگاه اتمی بوشهر۲ را به زمین می‌زنیم. خوشبختانه با توجه به گسترش این پروژه‌ها اغلب دانشجویان فارغ‌التحصیل هسته‌ای جذب کار می‌شوند.

صالحی به تشریح آخرین وضعیت ساخت بیمارستان هسته‌ای اشاره کرد و گفت: برای ساخت بیمارستان هسته‌ای به‌جد در حال پیگیری هستیم و با توجه به سفر دکتر روحانی به ایتالیا و فرانسه افق‌های روشنی در این خصوص ایجاد شده است.

وی اظهار داشت: یک‌هزار میلیارد تومان برای ساخت بیمارستان هسته‌ای نیاز است، بحمدالله آقای دکتر قالیباف شهردار تهران زمین ساخت این بیمارستان را در اختیار ما قرار داده‌اند و آقای دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت پیگیر این موضوع هستند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر اینکه بیمارستان هسته‌ای ایران یک بیمارستان ویژه در جهان خواهد شد، گفت: این بیمارستان پیشرفته‌ترین تجهیزاتی را که با پرتو سروکار دارد در اختیار خواهد داشت. قرار است این بیمارستان فاز به فاز مورد بهره‌برداری قرار گرفته و افتتاح شود و امیدواریم ظرف ۳ تا ۴ سال آینده فاز اول آن به بهره‌برداری رسیده و افتتاح شود.

وی افزود: بیمارستان هسته‌ای کشورمان تنها یک بیمارستان نیست و یک مرکز تحقیقاتی هسته‌ای خواهد بود و مهندسان هسته‌ای در زمینه مسائل پزشکی در این بیمارستان به انجام فعالیت خواهند پرداخت.

عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با اعلام “با کشور دیگری در حال مذاکره هستیم تا دو نیروگاه کوچک ۱۰۰مگاواتی در ایران بسازیم” گفت: با کره‌ای‌ها نیز در این خصوص مذاکراتی داشته‌ایم و می‌خواهیم استراتژی کشور به‌سمت ساخت نیروگاه‌های کوچک برود.

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۹ February 2016 | 12:22 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.