مراسم بین‌المللی بزرگداشت نوروز در پایتخت روسیه برگزار شد

هزاران تن از ایرانیان و اتباع جمهوری‌های آسیای میانه، قفقاز، ترکیه افغانستان، هندوستان و روسیه در مراسم بزرگداشت نوروز که امسال بصورت بین‌المللی در شهر مسکو برگزار شد شرکت کردند.

امسال برای اولین بار شهرداری مسکو اقدام به برپایی جشنی با حضور اتباع کشورهایی که عید نوروز را جشن می‌گیرند در یکی از سالنهای مرکز نمایشگاههای بین‌المللی مسکو نمود.


در این مراسم علاوه بر اتباع این کشورها همچنین سفیران کشورهای یادشده و مقامات شهرداری مسکو نیز حضور داشتند.


مراسم بزرگداشت نوروز از پیش از ظهر شنبه در مرگز نمایشگاههای مسکو آغاز شد و تا شامگاه ادامه یافت.


گروههای فرهنگی هنری و سنتی هریک از کشورهای تاجیکستان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ترکیه ، ایران ، آذربایجان ، افغانستان و نیز منطقه قفقاز روسیه در این مراسم به اجرای برنامه‌های هنری و شاد پرداختند که مورد استقبال قرار گرفت.


هریک ار گروههای شرکت‌کننده از کشورهای مختلف در این جشنواره لباسهای زیبای محلی خود رابر تن داشتند که بیانگر اصالت و پایبندی به ارزشهای بومی و منطقه‌ای و نیز جایگاه شایسته جشن نوروز در میان آنها بود.


نمایندگان جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم که از دانشجویان ایرانی بودند لباسهای محلی بختیاری برتن داشتند.


در حاشیه این مراسم همچنین نمایشگاهی از صنایع دستی ، تابلوهای نقاشی و نیز غرفه‌هایی برای نمایش لباسهای محلی و آداب و سنن بومی کشورهایی که به نوعی نوروز را جشن می‌گیرند برپا گردید.


از جمهوری اسلامی ایران نیز غرفه بزرگی با ارایه تابلوهای مینیاتور استاد فرشچیان و دیگر صنایع دستی در این نمایشگاه ایجاد شده بود که مورد استقبال قرار گرقت.


موسسه فرهنگی “پرشیا” که یک موسسه فرهنگی ادبی غیر دولتی روسی- ایرانی است نمایندگی ایران در این جشنواره نوروزی را بعهده داشت و رایزنی فرهنگی سفارت ایران در مسکو نیز در این زمینه همکاری انجام داد.


گفتنی است در حاشیه این جشنواره همچنین نمایشکاه عرضه غذاهای محلی برخی جمهوریهای اسیای میانه و قفقاز نیز دایر بود.


این مراسم در شرایطی برگزار شد که هنوز نشانه‌های بهار، آنچنان که باید در طبیعت پایتخت روسیه دیده نمی‌شود و با وجودیکه چندروزی است در این شهر برفی نباریده اما همه جا سفید پوش بوده و دمای هوا همچنان زیر صفر است.