مردان آلمانی چاق ترین مردان اروپا


images/20070316/fat.jpg جام جم آنلاین: در آخرین هفته ماه فوریه سال جاری نمایندگان ۲۷ کشور اروپایی در گزارشی در مورد وضعیت بهداشت و سلامتی در اروپا اعلام کردند ، پدیده چاقی در میان اروپایی هاافزایش یافته و تاکید کردند که باید تا سال ۲۰۱۰ از تعداد افرادی که اضافه وزن دارند، کاسته شود. در این گزارش به ویژه در مورد کودکانی که در اروپا اضافه وزن دارند تاکید شده است.
به گزارش شبکه BBC ، طرح های ارایه شده در این گزارش از جمله شامل برنامه های ورزشی منظم است ، تهیه کنندگان این گزارش می گویند باید تا سال ۲۰۱۰ بر تعداد افرادی که روزانه نیم ساعت ورزش می کنند ۱۰ درصد افزوده شود.
در برنامه ریزی کشورهای اتحادیه اروپا برای کاهش وزن اروپایی ها همچنین برنامه هایی برای کودکستان ها و مدارس و هم چنین سالمندان در نظر گرفته شده است.
در سالهای اخیر چاقی و مبارزه با آن از موضوع های مطرح در آلمان بوده است. با وجود تلاش ها و بحث های متعدد پیرامون چاقی و عوارض آن، اضافه وزن همچنان در آلمان درحال افزایش بوده و به ویژه بر تعداد کودکان چاق افزوده شده است.
در گزارش سالانه اتحادیه اروپا در زمینه بهداشت آمده است ، مردان آلمانی چاق ترین مردان اروپایی هستند. در آمار این گزارش آمده است ، ۴۸ درصد مردان آلمانی چاق هستند.
موضوع اضافه وزن کودکان از موضوع هایی است که توجه مسوولان را به خود جلب کرده است. در حال حاضر ۱۵ درصد از کودکان ۳ تا ۱۷ ساله در آلمان اضافه وزن دارند.
چاقی در کودکان بیشتر از نوجوانان است. علت اصلی آن کم تحرکی کودکان است ، غذا خوردن در برابر تلویزیون و رایانه و نداشتن برنامه غذائی منظم ازجمله عوامل اصلی چاقی کودکان آلمانی هستند. برنامه های تلویزیونی هم مرتب تبلیغ مواد غذایی را کرده و کودکان را به خوردن ترغیب می کنند. از سوی دیگر تنوع مواد غذایی بیشتر شده است. بزرگسالان به علت گرفتاری های کاری فرصت کافی برای صرف غذا ندارند. در اغلب خانه ها غذای اصلی روز، شام است.
غذاهای آماده هم که ناسالم است و در چاقی کودکان تاثیر زیادی دارد.
شرایط زندگی و وضعیت روحی، نداشتن برنامه های تفریحی و ورزشی مناسب برای کودکان هم از دلایلی است که آنها را به پرخوری و چاقی ترغیب می کند.

در طرح اتحادیه اروپا برای جلوگیری و همچنین کاهش اضافه وزن کودکان آمده است که کودکستان ها و مدارس تا سال ۲۰۱۰ باید تا ۳۰ درصد بیشتر از حالا تغذیه سالم را ارائه کنند.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت آلمان طی ده سال گذشته تعداد افادی که در آلمان اضافه وزن پیدا کرده اند و یا چاق هستند دو برابر شده است. همچنین ۵۵ درصد زنان و ۶۵ درصد مردان در آلمان دارای اضافه وزن هستند. به عبارت ساده آلمانی ها از همه اروپائی ها چاق ترهستند.