مردم ایران، اصلی‌ترین مشکل اروپا برای توقف فعالیت‌های اتمی ایرانیان

اظهارنظرهای شجاعانه و عزتمندانه شماری از مردم ایران که در روزهای اخیر، از تخت‌جمشید، یکی از منحصربه‌فردترین بناهای باستانی ایران، دیدن کرده‌اند و دفاع قاطع آنان از فعالیت‌های هسته‌ای، خبرنگار آمریکایی را بهت‌زده کرده است، چندان‌که گزارشگر روزنامه «واشنگتن‌پست»، تأکید می‌کند که مشکل عمیق و اصلی کشورهای اروپایی برای توقف دوباره تحقیقات هسته‌ای ایران، مردم این کشورند.

وی در این مکان، اقشار مرفهی را دیده که هرچند ممکن است رضایت چندانی از حکومت و رئیس‌جمهور جدید نداشته باشند، اما قاطعانه از فعالیت هسته‌ای ایران، دفاع می‌کنند.

به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب»، «واشنگتن‌پست» نوشت: بازدیدکنندگان از خرابه‌های باستانی افتخارآمیز، ایران از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حمایت می‌کنند.

محمد احمدی به دیوار روبه‌رو‌یش اشاره کرده و آن را نشانی از ملتی می‌داند که یک امپراتوری داشته و به یک زبان صحبت می‌کردند.

او می‌گوید: اینها ارمنی‌ها هستند که ۲۵۰۰ سال پیش هدایایی را برای شاه ایران آورده‌اند و هم‌اکنون دارای یک نیروگاه اتمی هستند. هندی‌ها را هم ببینید؛ نگاه کنید: آنان کفش ندارند، اما هم‌اکنون دارای نه نیروگاه اتمی هستند. من یک فرد سیاسی نیستم و تنها دیپلم دارم، اما وقتی من اینگونه فکر می‌کنم، دیگر حساب بقیه را بدانید.
اگر شک و تردیدی هم در مورد حمایت ایرانیان برای دستیابی کشورشان به انرژی اتمی هست، شما می‌توانید پاسخ را به راحتی در تخت‌جمشید پیدا کنید. خرابه‌های باعظمتی که نماد افتخار و غرور باستانی و عظمت تاریخی ایرانیان بوده و با پیامدهای مسئله هسته‌ای ایران در هم آمیخته‌اند.

مهرداد، ۲۳ ساله با اشاره به ستون‌های بلند و پلکان‌های سنگی شهر سنگی ساخته شده توسط داریوش کبیر در ۵۱۸ سال قبل از میلاد می‌گوید: «به این تمدن نگاه کنید. بوش [از حمله به عراق] چه به دست آورده است که هم‌اکنون دارد به ما می‌‌گوید چه کار کنیم؟»

اظهارنظرهای ایرانیانی که برای بازدید از این مکان آمده‌اند، مشکل عمیق اروپایی‌ها برای توقف شروع دوباره فعالیت‌های اتمی ایران را نشان می‌دهد. تهدید اروپایی‌ها و آمریکا به ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت، بازتاب قابل مشاهده‌ای در ایران داشته است.

مهرداد می‌گوید: «من نه کاری به رژیم آخوندی دارم و نه به رئیس‌جمهور تندرو آن که موضع‌گیری‌های اخیرش علیه اسرائیل باعث اظهارنظرهای متفاوتی شده است». اما این جوان حساب دولت را با تمایل کشور برای دستیابی به انرژی اتمی جدا می‌کند. این خبر بدی برای دیپلمات‌های غربی است که امیدوار بودند با تهدیداتی مانند تحریم و محدودیت سفر مقامات ایرانی، مردم این کشور را از دولت ایران جدا کنند.

مهرداد می‌گوید: عده زیادی از مردم هستند که با دولت رابطه خوبی ندارند، اما خواهان حکومت بیگانگان نیز نیستند، درست مانند عراق.

رحیمه ۵۲ ساله می‌گوید: همه در اینجا متحدند، ما کشورمان را دوست داریم. همچنین بسیاری از ایرانیان اشتیاق خود را تنها برای دستیابی به انرژی هسته‌ای می‌دانند، نه سلاح اتمی.

پریسا ۲۸ ساله می‌گوید: «ما واقعا خواستار این امر هستیم. هر کشوری باید این انرژی را داشته باشد. اما نه برای اهداف نظامی. بالاخره روزی منابع نفتی و گازی ایران تمام می‌شود».

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ایرانیان نسبت به سی سال پیش کاملا متفاوت شده‌اند و بسیاری از آنان سرمایه‌گذاری در مبحث تکنولوژی از جمله تحقیقات هسته‌ای را از عوامل پیشرفت ایران می‌دانند که در دهه‌های اخیر کند شده بود.

ابوالقاسم ۳۲ ساله می‌‌گوید: به این مکان نگاه کنید. متوجه می‌شوید که ۲۵۰۰ سال پیش ایرانیان بسیار پیشرفته بوده‌اند. پیشرفته‌تر از دیگران. ما می‌خواهیم روی پای خود بایستیم.

آرتا، نقشی را به ما نشان می‌دهد که بدن یک گاو، سر یک آدم و بال‌های پرنده است و کاسه‌ای که نشانگر ذوب فلزات در آن زمان بوده است.

مهرداد می‌گوید: «همه چیز روشن است. به این مکان نگاه کنید. زمانی که اینجا ساخته شد،‌ آمریکایی نبود، اما حالا، کجا هستیم و در مقابل آنان کجا هستند؟».

محسن در حالی که دخترش را روی شانه‌هایش گذاشته می‌گوید: شما می‌بینید که اسرائیل هم سلاح اتمی دارد. حتی ژاک شیراک هم تهدید به استفاده از سلاح اتمی می‌کند. بنابراین چرا ما نداشته باشیم؟

وی که در یک شرکت هواپیمایی کار می‌کند، می‌گوید: ۹۹ و حتی ۱۰۰ درصد مردم ایران، همگی موافق این کار هستند، البته برای استفاده صلح‌آمیز.