مرگ "مرتضی حیدری " مقابل دوربین زنده

مصاحبه شب گذشته دکتر احمدی نژاد با شبکه دوم سیما، اگرچه قرار بود با توجه به عنوانش که “گفتگوی صریح با رئیس جمهور در مورد مسائل روز” نام داشت، چالشی باشد، اما همچون گذشته به مونولوگ احمدی‌نژاد در مورد نکات دلخواهش تبدیل شد و مصاحبه‌گر محترم همچون دیگر هم صنفان خود در برابر احمدی‌نژاد تنها به روخوانی از سوالات از پیش تعیین شده بسنده کرد.

در حالی از ساعت ها قبل از آغاز گفتگوی تلویزیونی محمود احمدی نژاد، این گفتگو به شکل زیرنویس تبلیغ می شد که بسیاری از بینندگان با توجه به اتفاقات اخیر دستگاه اجرایی کشور، انتظار داشتند مصاحبه‌گری که از سوی تلویزیون انتخاب می‌شود، برخلاف گفتگوهای پیشین که همواره تریبونی برای تبلیغ دولت بود، حداقل بخشی از انبوه انتقادات موجود فعلی را بازتاب دهد و مقداری جسارت به خرج دهد.

گفتگو آغاز شد و طولی نکشید که امیدها رنگ باخت. مرتضی حیدری که معمولا برای این گونه مصاحبه‌ها انتخاب می‌شود، علی‌رغم انتظارات مردمی، روند مصاحبه را طوری هدایت کرد که عملا رئیس دولت متکلم وحده شد و با اطمینان خاطر از اینکه مصاحبه‌گر جرات و جسارت چالش ندارد، هر آنچه را که تمایل داشت، گفت و حتی یک بار هم با اصرار یا سوال ثانویه حیدری مواجه نشد.

مرتضی حیدری

عدم طرح سوالات ثانویه از سوی مرتضی حیدری در حالی بود که علمای علم رسانه معتقدند شرط لازم برای چالشی شدن یک مصاحبه این است که مصاحبه‌گر پس از طرح سوال اولیه خود، از دلِ پاسخی که از مصاحبه‌شونده می‌گیرد، سوالات ثانویه را طرح کرده و به قدری در این کار اصرار ورزد تا انتظارات افکار عمومی برآورده شود و اگر هم پاسخ مورد نظر مردم داده نمی‌شود، مخاطبان بفهمند که این مصاحبه شونده است که طفره می‌رود و قصد پاسخ ندارد.

اگر قرار بر روخوانی از روی سوالات از پیش تعیین شده باشد که چه نیازی به حضور مصاحبه گر در کادر تصویر است، آقای رئیس جمهور می توانست رو به دوربین بنشیند و کسی از آن سوی دوربین سوالات را بخواند و او پاسخ دهد، برای روخوانی، از دوبلورها و گوینده‌های چیره دست نیز می شد استفاده کرد تا حداقل مردم از شنیدن صدای آنها لذت ببرند. یا حتی می‌شد سوالات را بر روی یک کاغذ نوشت و به دست رئیس جمهور داد تا خودش رو به دوربین از روی سوالات بخواند و یک به یک آنها را پاسخ دهد. مرتضی حیدری باید بداند که نقش مصاحبه‌گر در یک مصاحبه زنده که از قضا قرار بوده چالشی هم باشد، کمی با نقش گلدان یا میله پرچمی که برای طراحی دکور استفاده می‌شود متفاوت است.

هرچند گفته می‌شود احمدی‌نژاد در مصاحبه و پاسخ به سوالات تبحر ویژه‌ای دارد و معمولا در این گونه نبردها پیروز می‌شود، اما نحوه عملکرد مصاحبه گران تلویزیونی ما به قدری ناامیدکننده است که رئیس‌جمهور احتیاجی به استفاده از این مهارت خود نیز ندارد و هر کسی جای او باشد ، در مقابل چنین مصاحبه‌گرانی سربلند از میدان خارج می‌شود.

اگرچه گفته می‌شود مصاحبه‌گران تلویزیونی در گفتگو با رئیس‌جمهور آزادی عمل ندارند و به گفته خود مرتضی حیدری در یک مصاحبه مطبوعاتی، محورهای مصاحبه نیز از پیش تعیین می شود، انتقادات بعضاً حتی شدید مطرح شده در سایر بخشهای خبری در روزهای اخیر از دولت سبب شده بود برخی از مردم گمان کنند که شاید با توجه به برخی اقدامات اخیر آقای رئیس‌جمهور، تغییر رویه‌ای در سیاست‌های صدا و سیما اتفاق افتاده و این رسانه قرار است از این به بعد کمی ناپرهیزی کند و کمی به انتقاد از دولت نیز بپردازد.

هر چند گفتگوی بی روح شب گذشته مرتضی حیدری با رئیس‌جمهور تمامی گمانها را نقش بر آب کرد اما یک گمانه زنی دیگر نیز وجود دارد که از جانب برخی مطرح می‌شود. انتقاداتی که در روزهای اخیر از صدا و سیما در مورد دولت پخش شده، خصوصا در بخش کوتاه خبری «صرفا جهت اطلاع» که لحن تندی نیز داشته، خیلی‌ها را مجاب کرده که تغییر رویه ای هر چند رقیق در صداوسیما اتفاق افتاده و این رسانه دریافته که حمایت تمام قد از یک نفر و عدم طرح انتقاد چقدر ممکن است حتی به ضرر خود آن فرد تمام شود.

* آینده

در فضایی که صدا و سیما خودش نیز تاحدی دست زیرمجموعه‌‌ها را برای انتقاد از دولت باز گذشته، چرا مرتضی حیدری هرگز وارد چالش با رئیس جمهور نشد و پس از روخوانی از روی هر سوال، با توضیحات عمدتاً غیر قانع کننده رئیس‌جمهور سپر بینداخت و سراغ سوال بعدی رفت و هیچ اصراری برای گرفتن پاسخی که مورد انتظار بود نکرد؟

اگرچه گمانه‌زنی‌هایی در ارتباط با پاسخ این سوال می‌توان طرح کرد و با درکنار هم قرار دادن این گمانه‌زنی‌ها با اظهارات یکی از مجریان تلویزیونی مبنی بر اینکه مصاحبه‌کنندگان با رئیس‌جمهور توسط خودی وی انتخاب می‌شوند، در مورد صحت برخی از آنها نیز قضاوت کرد ، اما آینده قصد ورود به این حوزه را ندارد و امیدوار است پیش از ورود ابهامات موجود رفع شوند.
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۰