مرگ یک ایرانی در زندان فرانسه در پرده ابهام

با گذشت چند ماه از مرگ مشکوک یک ایرانی در یکی از زندان های فرانسه که جسد حلق آویز شده او در سلول وی کشف شد ، مرگ این تبعه ایرانی در هاله ای از ابهام قرار دارد.
ساعت ۲ بعدازظهر ۲۳ فروردین سال گذشته یک ایرانی به نام “مراد آمون” که در یکی از زندان های فرانسه دوران حبس خود را سپری می کرد به طرز مشکوکی درون زندان درگذشت.
مقامات فرانسوی برخلاف تعهدات و موازین بین المللی در زمان مرگ متوفی که عملا ۱۳ ماه از حبس نامبرده می گذشت از هرگونه اطلاع رسانی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس خودداری کرده بودند و مرگ وی را “خودکشی از طریق حلق آویز” اعلام کردند. مسوولان دولت فرانسه در برابر پیگیری های سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس و وزارت امور خارجه و برای جلوگیری از هرگونه سر و صدا و پذیرش مسوولیت در قبال مرگ مشکوک وی اعلام کردند که متوفی با حضور یک امام جماعت مسلمان براساس آیین اسلام کفن و سپس بسرعت در گورستانی در شهر لونگوئیس دفن شده است.
اخیرا به دنبال پیگیری های وزارت امور خارجه ، جسد متوفی به ایران منتقل و توسط پزشکی قانونی مورد کالبدشکافی و آزمایشات مختلف قرار گرفت.
نتیجه این آزمایشات نشان می دهد که همچنان در مورد مرگ وی نقاط مبهم و تاریکی وجود دارد اما نکته مهمتر این است که مقامات دادگاه فرانسه اعتراف کردند که مراسم کفن و دفن متوفی براساس شرع مقدس اسلام انجام نشده است.
یافته های اخیر در مورد وضعیت حقوق بشر در این کشور نشان می دهد که فرانسه یکی از بزرگترین ناقضان حقوق بشر در اروپاست.
آلوار روژیل ، کمیسر حقوق بشر اتحادیه اروپایی در آخرین گزارش خود درخصوص رعایت حقوق بشر اتحادیه اروپایی در فصل مربوط به حقوق بشر در فرانسه در یک گزارش ۸۴ صفحه ای مملو از موارد نقض حقوق بشر در آن کشور ، وضعیت وخیم زندان های فرانسه را مثال زدنی توصیف می کند و با اشاره به تعداد قابل توجه زندانی در آن کشور ، وضعیت نگهداری و شرایط زندان ها را دور از شان انسانی عنوان می کند.در گزارش دیگری که از وضعیت حقوق بشر در فرانسه گزارش شده است ، این کشور همواره یکی از سه عضو اتحادیه اروپایی اعلام شده که با بیشترین شکایت توسط دادگاه اروپایی حقوق بشر در ارتباط با شکایات اتباع فرانسه محکوم شده است.