مسئولیت بعد فنی برجام را می‌ پذیرم

به گزارش خبرینه و به نقل از جام جم آنلاین، برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی،علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه ۱۴ فروردین ماه ۹۵ در دیدار نوروزی با مسئولان و کارکنان سازمان انرژی اتمی ایران در سالن خوارزمی این مجموعه با ابراز قدردانی از مجموعه سازمان انرژی اتمی، بخشی از عزت و اقتدار کنونی کشور را مرهون تلاش مسئولان و پرسنل و جانفشانی شهدای هسته ای سازمان انرژی اتمی ذکر کرد.

وی با بیان اینکه سال ۹۴ سال پرفراز و نشیب، سال بیم و امید و سالی ویژه در تاریخ جمهوری اسلامی بود،بیان داشت:در این سال ملت با همدلی و همزبانی و برخورداری از عزت و اقتداری که هدایت ‌های امام عزیز راحلمان برای ما به ارمغان آورده، آموخت سر تعظیم در مقابل هیچ قدرتی جز خداوند متعال فرود نیاورد و خلف صالح او این مسیر را برای این ملت و فرزندانش هموار کرد تا بتوانند سال ۹۴ را به سالی سرنوشت ساز و تاریخ ساز تبدیل کنند.

صالحی با اشاره به بحران ‌های پیچیده منطقه ای نظیر ظهور داعش، معیشت و امنیت را دو رکن اساسی در اسلام برشمرد که بحمدالله ملت ایران به خوبی توانسته رکن امنیت را برقرار کند و با وجود شرایط بسیار سختی که از نظر معیشتی تحمل کرده است، با سعه صدر به سمت ارتقاء سطح معیشت گام بر می‌ دارد.

معاون رییس جمهوری ادامه داد:سال ۹۴ با معجزه به پایان رسید و کسانی که این وضعیت سخت را برای ما ایجاد کردند تا تسلیم شویم، الان خودشان دچار وضعیت بغرنج و پیچیده شده اند.در حالی که ما آموختیم و سختی ‌ها را به جان خریدیم. امیدوارم سال ۹۵ آغاز یک حرکت جدی فراگیر در امر ارتقاء معیشت آحاد این ملت باشد.

صالحی با تأکید بر نرخ بالای مصرف انرژی و آب در کشورمان نسبت به کشورهای پیشرفته گفت: این نشان می‌ دهد که تک تک ما مقداری درست عمل نمی کنیم. لذا این شرایط ما را وادار می‌ کند راه درست را در همه زمینه هایی که به معیشت انسان مربوط می‌ شود، اتخاذ کنیم و در این شرایط صرفه جویی در همه ابعاد باید تبدیل به باور شود.

وی سپس با اشاره به دستاوردهای برجام گفت: غنی سازی ما سرجایش است. قبلاً ۹۰۰۰ ماشین سانتریفیوژ غنی سازی می‌ کرد، الان ۶۰۰۰ ماشین داریم که ۱۰۰۰ دستگاه خالی می‌ چرخد و ۵۰۰۰ ماشین نیز غنی سازی می‌ کند. این محدودیت اشکالی ایجاد نمی کند زیرا غنی سازی ۹۰۰۰ ماشین یا ۵۰۰۰ ماشین با سانتریفیوژ یک سویی نسل اول، نسبت به مقدار سوخت مورد نیاز یکساله نیروگاهی نظیر بوشهر آنچنان تفاوتی ندارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ما باید به درستی به هدف ۱۹۰ هزار سو برسیم، خاطرنشان کرد: بودجه ما از جیب مردم هزینه می‌ شود. نمی توانیم سوختی تولید کنیم که چند برابر قیمت بین المللی دربیاید. باید کاری کنیم ضمن خوداتکایی قیمت سوخت تولیدی مان اختلاف چندانی با قیمت جهانی نداشته باشد.

صالحی اضافه کرد: در تحقیق و توسعه محدودیت هایی پذیرفتیم اما آنگونه نیست که مانع رسیدن به اهدافمان باشد.

رییس سازمان انرژی اتمی با ابراز تاسف از برخورد برخی افراد با موضوع اراک، گفت: گفتند در قلب مردم ایران سیمان ریختید. آن که حقیقت را می‌ داند ولی آگاهانه، آنرا وارونه جلوه می‌ دهد، به خدا واگذار می‌ کنم، اما آنکه نمی داند و شنیده هایش را می‌ گوید، موضوع دیگری است.

صالحی یادآور شد: اکنون فرصتی پیش آمده است تا در طراحی این راکتور، مطابق آن‌چه می‌ تواند به حال کشور مفید باشد، تجدید نظر کنیم و بخش هایی که می‌ شود را اصلاح کنیم. همکاران ما جدولی را طراحی کردند که طراحی سابق و طراحی لاحق و تفاوت شاخص ‌ها در آن آمده است.

وی در خصوص تاخیر در ساخت دو نیروگاه جدید در بوشهر گفت: طبق قرارداد ما با روسیه قرار بود تا پایان سال قبل شاهد کلنگ زنی نیروگاه جدید در بوشهر باشیم اما به دلیل برخی مسایل فنی و اختلاف در برخی شاخص ‌ها پس از رسیدن به وحدت نظر کار را آغاز خواهیم کرد. امیدواریم امسال شاهد کلنگ زنی نیروگاه جدید باشیم. علاوه بر این ‌ها در نظر داریم دو نیروگاه کوچک ۱۰۰ مگاواتی نیز بسازیم.

تأکید بر پرهیز از تفرقه

صالحی با اشاره به اینکه امسال سال نشاط سازمان انرژی اتمی ایران در بستر آماده تر دیگری خواهد بود بیان داشت: سازمان انرژی اتمی روی ریل خودش قرار گرفته است و ما برنامه ۱۵ ساله خود را به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده ایم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران سال ۹۵ را برای کشور از نظر اقتصادی سالی خوب توصیف کرد و افزود: در بعد سیاسی باید دست به دست هم دهیم تا تفرقه ایجاد نشود که شدیدترین ضربه ای که می‌ توانیم بخوریم از تفرقه است. تابحال این وحدت ملی ما زیر پرچم ولایت فقیه بوده که ما را به اینجا رسانده است.

آینده بینی و دشمن شناسی رهبر معظم انقلاب

صالحی تصریح کرد: اگر نبود تیزبینی، تیزهوشی، آینده بینی و دشمن شناسی رهبر انقلاب، تاکنون به هزار شیوه باخته بودیم. در همین مذاکرات خیلی مقاطع شرایط خاص داشتیم که اگر پشتیبانی رهبری و شدت و حدت و بیانات صریح ایشان نبود، این دستاورد را نداشتیم. در بحث PMD اگر رهبری صریحا نمی گفتند حق بازجویی از دانشمندان و کارشناسان ما را ندارند، آن‌ها طور دیگری عمل می‌ کردند. اما این اتفاق نیفتاد و این پرونده بسته شد.

وی با اشاره به دستاورد حاصل از تبادل مواد هسته ای صورت گرفته، تأکید کرد: در بعد فنی برجام بنده مسئولیت کار را می‌ پذیرم. اگر خطایی شده باشد مسئولیتش را می‌ پذیرم و هیچکس دیگر مسئول نیست. چون با اطمینان خاطر می‌ دانیم چه کرده ایم. البته لطف الهی نیز همواره همراه ما و ملت ایران بوده است.

مطلب بالا در گروه مطالب عمومی و سیاسی و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۳ April 2016 | 7:07 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.