مسعود ده نمکی: گلایه‌مندم از تمام کسانی که مرا در میدان مین تنها گذاشتند

نشست خبری فیلم سینمایی «اخراجی‌های ۲» با حضور عوامل این فیلم شامگاه گذشته در سینما فلسطین برگزار شد.به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این نشست مسعود ده‌نمکی کارگردان فیلم درباره‌ی ضرورت ساخت قسمت دوم «اخراجی‌ها»، گفت: از بچگی می‌خواستم کارهایی را انجام بدهم و بنویسم و چند کار را برای آینده داشتم که تعداد آن به عدد ۱۰ نمی‌رسید که «فقر و فحشاء» و این دو «اخراجی‌ها» از آنها هستند و امیدوارم به‌زودی این کارهایم به اتمام برسد.
وی با بیان اینکه تصمیم گرفته است تا روز اکران درباره‌ی درون‌مایه‌ی فیلم صحبت نکند، اظهار داشت: فیلم برداشت آزادی از یک اتفاق است و بحث ادبیات بازداشتگاهی که جای کار داشت. در واقع مجموع آثاری که از اسارت، طبقه‌بندی می‌شود.ده‌نمکی تروکاژهای این فیلم را از ویژگی‌های آن برشمرد و اظهار داشت: صحنه‌های پرواز هواپیما به شکل کم‌نظیری درآمده است. از دیگر ویژگی‌های این کار می‌توان به حضور ۴۰ ستاره‌ی سینما و کار در عرض دو ماه اشاره کرد که می‌تواند حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد. وی افزود: «اخراجی‌ها» بستری برای مناسبات جنگ و تحولات و سلوکی است که برای انسان اتفاق می‌افتد. در فیلم با همه شوخی می‌شود و هواپیما هم می‌تواند نماد جامعه‌ی ایرانی باشد. این فیلم ادای دین به اسیران و مفقودان است. ده‌نمکی درباره‌ی عدم حضور این فیلم در بخش مسابقه‌ی جشنواره با بیان اینکه استراتژی سکوت را انتخاب کرده‌است، تصریح کرد: یاد گرفتیم طبق قواعد، بازی کنیم و امیدوارم با ما هم همین‌گونه بازی کنند و گذاشتیم شما فیلم را ببینید و خود قضاوت کنید. البته بعضی‌ها گفته بودند باید از روی جنازه‌شان رد شویم تا فیلم به بخش مسابقه بیاید، اما دوست نداریم به خاطر یک فیلم از روی جنازه‌ی کسی رد شویم. تنها دوست داشتم چیزهایی که این فیلم داشت، دیده شود. وی افزود: اگر تدبیری بود و فیلم در بخش اصلی به نمایش در می‌آمد تودهنی به دشمن بود. از همه‌ی کسانی که من را در میدان مین تنها گذاشتند گلایه‌مند هستم. افرادی هستند که سفارشی با پول‌های زیاد برای نظام کار می‌سازند اما بچه‌های ما بدون هیچ چشمداشتی کار کردند و افرادی با کج‌فهمی ما را ندیدند. از عواملم اعلام شرمندگی می‌کنم که به پای من سوختند.ده‌نمکی اظهار داشت: «اخراجی‌ها» اولین فیلم دفاع مقدس است که با پول بخش خصوصی ساخته شده و از همان اخراجی‌های قبلی، مرکز گسترش سینمای مستند که ۳۵ درصد در آن شریک بود توانست ده‌ها فیلم دیگر تهیه کند.وی تاکید کرد: ما برای مخاطب فیلم می‌سازیم و مشکل اصلی این است که باید یاد بگیریم تا حرف‌های روشنفکری را در سطح بیاوریم تا یاد بگیرند. به گزارش ایسنا، تورج منصوری مدیر فیلمبرداری این کار هم با اشاره به استفاده از دوربین جدید در این کار، اظهار داشت: از یک تکنولوژی دیجیتال جدید که بیش از دو سال از عمرش نمی‌گذرد بهره گرفتیم و اخراجی‌ها اولین نمونه‌ی تبدیل شده‌ی این کار در ایران است که با ریسک زیاد، آن را در ایران به ۳۵ تبدیل کردیم. محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر و مجری طرح فیلم نیز، اظهار داشت: فرصت محدودی برای کار داشتیم و با توجه به چهار ماه زمان آماده‌سازی فیلم، فکر می‌کنم یک رکورد در زمینه‌ ساخت فیلم در سینمای ایران به جا گذاشتیم که افتخاری برای سینمای ایران محسوب می‌شود.وی افزود: در «اخراجی‌ها» ۱ نیاز بود از چهره‌هایی برای طرح قصه استفاده کنیم، اما در اخراجی‌های دو برای فروش احتیاجی به چهره نداشتیم و می‌خواستیم بازیگرانی باشند که در جایگاه خودشان قابلیت کار داشته باشند و با توجه به یدک کشیدن اخراجی‌های ۱ تفاوت نمی‌کرد چه بازیگری حضور داشته باشد. حسام نواب‌صفوی دیگر بازیگر این فیلم هم با بیان اینکه آخرین بازیگری بوده‌است که به فیلم اضافه شده، گفت: این نقش قالب‌شکنی در کارهایم بود و شخصیت رسول از دیگر نقش‌هایم بسیار متمایزتر است.
به گزارش ایسنا، حبیب‌الله کاسه‌ساز تهیه‌کننده‌ی این فیلم که در جلسه حاضر بود درباره‌ی عدم حضور فیلم در بخش مسابقه، گفت: نوع برخوردها با فیلم از همان «اخراجی‌های» اول شروع شد و چنین توقعی را برای این فیلم هم داشتم و جوسازی بدی علیه کار صورت گرفت. هر بخش از فیلم یک نوع نگاه ویژه‌ای به سینما است که باید بدون حُب و بغض دیده می‌شد.سید جواد هاشمی بازیگر، علی علویان صداگذار، تینا پاک‌روان طراح صحنه و امیر توسلیان سازنده موسیقی از دیگر حاضران در این نشست که اجرای آن را علی معلم برعهده داشت. در جلسه‌ی پرسش و پاسخ «اخراجی‌های» دو که در آخرین ساعات روز یکشنبه برگزار شد، محمدحسین نیرومند و کرمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کامبیز دیرباز بازیگر اصلی «اخراجی‌های» یک از حاضران در سالن نشست خبری بودند.