مسعود فراستی در برنامه هفت:‌ "به این میگن استمنا!"

سایت گنجینه-در برنامه شب گذشته “هفت” که در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر هر شب از شبکه سه پخش می شد، اتفاق جالب و منحصر به فردی افتاد. طبق روال معمول برنامه فیلم های مختلف مورد نقد و بررسی قرار گرفتند و در آخر نوبت به فیلم جرم ساخته مسعود کیمیایی رسید.

منتقد ثابت برنامه هفت، مسعو فراستی که این بار شروع کننده نقد بود در همان ابتدا با کلمه “پرت و پلا” نقد فیلم را شروع کرد. او در ادامه گفت: «این فیلم پرت و پلاست و کیمیایی هنوز در گذشته سیر می کند. البته این در گذشته بودن هم واقعی نیست. این نوستالژی یک نوستالژی واقعی نیست و در حقیقت نوستالژی بازی است! بازی با تخیلات است که از گذشته برای رئیس باقی مانده است.»

بعد از صحبت های فراستی، فریدون جیرانی(مجری) و عزیز حاجی مشهدی(منتقد) هم در مورد فیلم نظر دادند. فراستی این بار گفت: «اصلاً یعنی چه که کارگردان می گوید زندگی برای من با جرم شکل می گیرد؟ یعنی چه که انسان با جرم انسان می شود؟ اول باید جرم باشد، کثیفی باشد تا بتوان به پاکی رسید؟! اساساً این حرف مشکل روان شناسی دارد. پس یعنی ما انسانی که بدون جرم باشد نداریم! کسی که جرم نکرده باشد نمی تواند به انسانیت برسد!»

 فراستی قبل از این که فرصت گفتگو به حاجی مشهدی برسد گفت: «حرف تندتری دارم که در آخر خواهم گفت.»

در این بین ارتباط تلفنی با نیما حسنی نسب نیز برقرار شد که حسنی نسب از این لحن فراستی انتقاد کرد. این تنها گفتگوی تلفنی نبود و حامد بهداد هم روی خط برنامه آمد. البته قبل از آمدن حامد بهداد فراستی تیر خلاصش را زد و گفت: «حالا که یک دقیقه از برنامه مانده، بگذارید خلاصش کنم! در یک جمله، در روان شناسی به این میگویند استمنا!”

فراستی جمله اش رو تمام نکرده بود که جیرانی خبر از برقراری ارتباط تلفنی با حامد بهداد داد. همین همزمانی حرف جیرانی و فراستی باعث شد کلمه “استمنا” به صورت واضح شنیده نشود و شاید خیلی از بینندگان متوجه بیان این کلمه توسط فراستی نشدند. ممکن بود اگر این حرف در سکوت گفته می شد انتقادات بسیار بیشتری را متوجه برنامه هقت و مسعود فراستی کند. در صورتی که این گفتگو آن چنان که باید مورد توجه سایت های خبری قرار نگرفت. سایت هایی که کوچکترین سوتی های تلویزیون را به طور وسیع پوشش می دهند در این مورد سکوت اختیار کردند.

در انتهای برنامه حامد بهداد که روی خط تلفن آمده بود به صورت خیلی محترمانه و با حالت نان قرض دادن گفت: «مسعود جان! می دانم که سینما بدون نقد می میرد و تو هم به گردن سینما حق داری ولی کیمیایی انقدر بزرگ هست که ما از کلمه چرت و پرت برای کار او استفاده نکنیم»

مشخص بود که بهداد کلمه “استمنا” را از فراستی نشنیده است. که فراستی گفت: «عزیز دلم! من نگفتم چرت و پرت، من گفتم پرت و پلا که درمورد این فیلم کلمه بسیار درستی است».

او حتی گفت: «من کلمه تندتری هم گفتم، چرا آن را نگفتی؟!» و این نشان می دهد که فراستی عامدانه و با فکر این کلمه را در مورد فیلم کیمیایی به کار برده است. در هر صورت باید منتظر ماند و دید آیا این اتفاق پس لرزه ای برای فراستی یا برنامه هفت به دنبال خواهد داشت یا خیر. مسئولین صدا و سیما نشان داده اند خیلی راحت می توانند از چهره ها یا حتی برنامه های معروفشان بگذرند. آیا این اتفاق در مورد برنامه هفت می افتد؟!

www.khabarineh.ir

۲۷ بهمن ۱۳۸۹

تکمیلی:

فراستی:ذره‌ای از حرفم عقب نمی‌کشم

به نقل از نسیم، مسعود فراستی منتقد سینمای ایران جمعه هفته گذشته در برنامه ۷ حرفهای جنجالی و تندی علیه مسعود کیمیایی بر زبان آورد که واکنش سریع و تند برخی سینماگران را در پی داشت.

فراستی در واکنش به حمله ی بی سابقه سینماگران به خود گفت: من پای حرفم ایستاده ام و ذره ای از حرفم عقب نمی کشم. آن سخنانی که هفته گذشته در انتقاد از مسعود کیمیایی بر زبان آوردم حرفهای لحظه ای و گذرای من نبود که دیروز بزنم و امروز پسش بگیرم. آن انتقادات، عقیده و دیدگاه من راجب مسعود کیمیایی و فیلم جدیدش بوده است و تا انتها پای حرفم خواهم ایستاد. حرفهایی که به هیچوجه توهین نبود، ولی متاسفانه در این میان بعضی دوستان به عمد از حرف هایم تفسیرهای عجیب و غریب کردند و حرف هایم را توهین دانستند و بعد علیه من واکنش نشان دادند. دلیل عمد دوستان برای حمله به من هم گفتنش بماند برای بعد.

فراستی در انتها گفت: نظراتم راجب مسعود کیمیایی را در کتاب “نقد” جدیدم که به زودی به بازار می اید به طور کامل نوشته ام و در آن جا می توانید دیدگاه جامع من در مورد مسعود کیمیایی و فیلم هایش را بخوانید. من هنوز بهترین فیلم کیمیایی “قیصر” را دوست دارم و به آن احترام میگذارم، ولی پای انتقادات هفته گذشته ام کاملا ایستاده ام و ذره ای عقب نمی کشم.

قابل ذکر است مسعود فراستی در برنامه زنده ی هفته گذشته هفت، بر روی آنتن صدا سیما، در نقد فیلم “جرم” ، ساختن این فیل توسط کیمیایی را مانند … دانست که کیمیایی با این کار می خواهد تنها خود را ارضا کند. سخنان فراستی در برنامه گذشته هفت با جو سازی برخی سینماگران مواجه شد.

156 نظر برای "مسعود فراستی در برنامه هفت:‌ "به این میگن استمنا!"" ارسال شده
 1. رضا پوراستاد گفت:

  یکی باید باشه که راحت ایراد رو بگیره ،نه هی بگه به به (گوسفندی) ،بایدبه هر شکلی فرهنگ انتقاد جا بیفته ،چون انتقاد که باعث پیشرفت چه در زمینه فرهنگی هنری وچه در هر کاری می شود.

 2. امیر گفت:

  در اینکه آقای کیمیایی کارگردانی است که اکثر فیلم هایش عالی است شکی نیست ولی نقد آقای فراستی هم درست است

 3. سارا گفت:

  فراستی جون تو هر وقت نقد میکنی از نظر روانشناسی استمناء میکنی

 4. مهتاب گفت:

  فراستی! نقد کردن یعنی نقاط قوت و ضعف هر دو را بیان کردن.این اولین چیزی که باید بدونی.

  دوما” راهی خوبی را برای گنده کردن خودت انتخاب نکردی. سوما” تورو چه به اینکه از استاد کیمیایی نقد کنی،بگیر بشین سر جات…

 5. محب گفت:

  برنامه هفت یعنی فراستی نه جیرانی و غیره
  من برنامه هفت را فقط برای نقدهای فراستی نگاه می کنم و عاشق نقدهاشم
  یه نفر پیدا شده در ایران که سینما را میشناسه و حرفاشو رک میزنه حداقل قدرشو بدونیم

 6. MATIN گفت:

  ۷۰ ملیون نفر آدم اگه بگن فلان فیلم خوبه مثلا جدایی نادر از سیمین دنیا هم بگه خوبه فراستی میگه نه نظر دنیا غلطه فقط من راست میگم

 7. شهروز گفت:

  از این اقا با تربیت تر نداریم که بیاریم تو برنامه زنده که هر چی جرندیات میخواد میگه این اقا اصلا صلاحیت نداره که توی برنامهای صدا وسیما باشه

 8. ادرینا گفت:

  جا لبه ..ما جز فراستی منتقد دیگه ای نداریم که تو برنامه ی هفت بیارن؟واقعا برای اقای جیرانی متاسفم که خودشونو فروختن…وبه اون دسته ادمایی که برنامه ی ۹۰رو با برنامه ی هفت یکی میدونن باید بگم خیلی نادون هستین که عادل عزیزو با جیرانی یکی میدونین..فراستی که بشینه به فیلم (جدایی نادر از سیمین) اقای اصغر فرهادی عزیز بد و بیراه بگه و از گارگردان دروغگوی قلاده های طلا تعریف و تمجید کنه و جیره خوره *بالایی ها *باشه اسم منتقد رو نباید روش بذاریم.

 9. رحیم امیر عزیزی گفت:

  ۷۰ ملیون نفر آدم اگه بگن فلان فیلم خوبه مثلا جدایی نادر از سیمین دنیا هم بگه خوبه فراستی میگه نه نظر دنیا غلطه فقط من راست میگم

 10. مهرشاد گفت:

  نه اینکه ارزش نظر دادن رو داشته باشه. چون نماینده یه گروهه می نویسم. آدمهایی بسیار سطحی و به شکل بیمار گونه ای نیازمند جلب توجه و عمیقا ریا کار، و چون هیچ تصور و درکی از معقولات و موضوعات حتا کمی نیازمند به تفکر ندارن، ریا کاری خودشون رو به تمام کسایی که کار فکری واقعی می کنن فرافکنی می کنن.دلم براش می سوزه تو کله اش پر از آشغال و گیر و گرفتاریه

 11. سعيد گفت:

  نه اینکه این احمق ارزش بحث کردن داره. چون میتونه بعنوان یه تیپ مطرح بشه دارم دربارش مینویسم. دلیل مخالفت هاش و اول بی سوادی مفرط و بعد بی عرضگی در عین تمایل بیمار گونه به جلب توجه میدونم. اینها توهین نیست،توصیفه. بنده خدا

 12. محمود گفت:

  خدمت دوست متوهمم “ناشناس” جان که گفت فراستی سفیر جمهوری اسلامیه و ایرن حرفا.

  یه بار دیگه حرفام رو تکرار می کنم.

  اتفاقا فراستی اصلا سیاسی نگاه نمی کنه. تو میگی از طلا و مس و قلاده ها حمایت کرد چون دینی و سیاسی بودن. در صورتی که هیچ ربطی نداره. فراستی اصلا کاری به دینی بودن چیزی نداره. مثال بارزش این بود که “ملک سلیمان” و اخیرا “سیب و سلما” رو کاملا نقد کرد و جایی ملک سلیمان رو فیلم خنده دار توصیف کرده بود.

  در مورد قلاده ها هم حمایتش به خاطر خوش ساخت بودن خود فیلم بود نه مواضع داخل فیلم. اینم مثال بارزش فیلم “پایان نامه” بود که فراستی کاملا اونو رد کرد. اگه قرار بود به مواضع سیاسی فیلم نگاه کنه از پایان نامه هم تعریف می کرد در صورتی که اینطور نبود

 13. تارا گفت:

  قصد توهین دارم نه به فراستی و نه به کیمیایی.فقط به خاطر اینکه از من سنشون بیشتره.شمایی که نظر میدید اول بفهمید استمنا یعنی چی بعد فراستی رو ببندید به رگبار.به نظر من آقای فراستی شجاعانه تونستن نشون بدن که نباید از بتی که سینما ساخته ترسید.

 14. ناشناس گفت:

  مسعود فراستی
  سفیر جمهوری اسلامی در سینما

  مسعود فراستی منتقد این روزهای سینمای ایران است که شمشیر نقد آن سر خیلی ها را بریده است. ولی پرسشی که مطرح است این است که فراستی کیست؟. برای پی بردن به تفکرات این فرد لازم نیست زیاد فکر کنیم تنها کافی است به علایق و صحبت ها و جبه گیری های این فرد در نقد سینما توجه کنیم. زمانی به بیوگرافی فراستی نگاه می کنیم می بینیم که ایشان یکی از فعالان طراز اول سیاسی علیه حکومت پهلوی بوده است. با سفر این فرد به غرب برای تحصیل در علوم سینمایی این شخص به گونه ای مبدل به سفیر جمهوری اسلامی در سینما می شود. اما هدف از این عمل چه بوده است؟ پاسخ این است که هدف از تربیت چنین افرادی در حوزه های مختلف، مبارزه با جریانات به اصطلاح مخالف نظام بوده است که فراستی در حوزه سینما، این هدف را محقق می سازد. زمانی به علایق این شخص توجه می شود مشاهده می شود که ایشان در سینما رویکردهایی مانند ضد هالیود دارد نه منتقد هالیود و یا با نگاه به فیلم های مورد علاقه آن در سینمای داخلی مانند طلا و مس، قلاده های طلا هر فردی به سادگی متوجه می شود که ایشان رویکردی مطابق مصالح نظام دارد نه مصالح دانش سینمایی یا مردمی. آیا اگر شخصیت اول فیلم طلا و مس فردی غیر از یک روحانی بود باز هم ایشان از این فیلم دفاع می کرد؟ و یا اگر رویکرد فیلم قلاده های طلا مطابق خواست نظام نبود باز هم ایشان از این فیلم طرفداری می کرد؟. البته نباید از دانش بالای ایشان در زمینه سینما چشم پوشی که دلیل آن شاگردی در سینمای غرب است ولی رویکرد دوگانه و غیر عادلانه ایشان در نقد کاملا مشخص است.

 15. محمد رضا گفت:

  فراستی بزرگ انسان همه فصول

 16. ارش گفت:

  یه فکر به حال این روزای سینمای ایران بکنند انها که دم از عشق به سینما میزنن،انها که خودشون رو یه عضو هر چند کوچک از این سینما میدونن باید اینم بدونن فقط باحرف زدن و توهین کردنو مسخره کردن هیچی درست نمیشه.

 17. کنجکاو گفت:

  آقا یا خانم "ناشناس" حقیقت رو گفتی
  دمت گرم

 18. فردین گفت:

  زنده باد مسعود کیمایی.فراستی باید بفهمه در مورد آدمی حرف میزنه که سال ها بر گردن این سینما حق داره مثل ایرج قادری که در کمال بی توجهی بهش مرد.

 19. ناشناس گفت:

  ناشناس-کاملا با نظرت موافقم

 20. ناشناس گفت:

  اولا حضرات بزرگوار کار منتقد نقدکردندیگه یعنی به گرد دنبال نکاتی که به چشم من و شما نمیاد . فراستیم انصافا کارش و خوب انجام میده . دوماعزیزان دانشمندفراستی کارگردان نیست منتقد اگه فیلم بسازه میشه کارگردان و فیلمشم یه فیلم مسخره چون تو تخصصش نیست. این چه حرفیه که اخه میگید فیلم بسازهعزیز من……..

 21. ناشناس گفت:

  دوستان با حقیقت و واقعیت نمی توان جنگ و جدل داشت فیلمهای استاد کیمیایی دوره اش سالهاست گذشته حال آقای فراستی یا هر کس دیگر هم می تواند اینرا به زبان آورد

 22. محمود گفت:

  جناب بهزاد اتفاقا فراستی اصلا سیاسی نگاه نمی کنه. توگفتی از قلاده ها و اخراجی ها ۱ حمایت کرد و جدایی نادرو رو نقد کرد.

  چرا نمی گی که اخراجی ها ۳ رو بشدت کوبوند؟ چرا نمی گی پایان نامه رو نقد کرد؟ چرا نمی گی از گشت ارشاد دفاع کرد؟ چرا نمی گی همونطور که از قلاده ها تعریف کرد از ورود آقایان ممنوع هم تعریف کرد؟ اصلا اون برنامه اش خنده دار شده بود چون نقدی به ورود آقایان نداشت دیگه گیر داده بود به فیلمبرداری و جیرانی هم خندید و گفت معلومه از فیلمی که خوشت بیاد نمی تونی نقدش کنی.
  انصافا فراستی به خود فیلم نگاه می کنه و کاری به سیاست نداره.

 23. طاهره گفت:

  من مدت زیادیه که با علاقه اخبار سینمای کشورم رو دنبال میکنم از زندگی حرفه ای و کاری اهالی سینما گرفته تا فیلم ها و نقدهایشان،متاسقانه در این مدت به چند نتیجه ی غم انگیز رسیدم اول اینکه اگر کسی گوش اهالی سینما رو نپیچونه جیزی از دین و فرهنگ و اعتقاد این مردم باقی نمیگذارند دوم اینکه متاسفانه سینما بیشتر از آنکه مفید واقع بشه ،مضر واقع شده سوم اینکه علیرغم اینکه اهالی سینما تمام اقشار جامعه را به نقدپذیر نبودن وداشتن ظرفیت کم متهم می کنند خودشان ثابت کرده اند که ذره ای انتقاد پذیر نیستند هرچند با مهارت بالایی تظاهر می کنند که بسیار انتقاد پذیرند وای به حال کسی که برخلاف عقاید آنها حرفی بزند ویا حقیقتی تلخ مانند آنچه سلحشور گفت را به آنها گوشزد کند چنان به او حمله می کنند که نگو ونپرس ،چنان گرد وخاکی به پا می کنند که نگو ونپرس ،در چشم به هم زدنی تمام جو جامعه را برعلیه او متشنج می کنند وبعد از مدت کوتاهی کاری می کنند که بین مردم هم منفور باشد چنانکه سلحشور و فراستی و ده نمکی و حاتمی کیا و امثالهم منفورند چهارم اینکه علیرغم اینکه بسیاری از آنها به حقیقت بسیاری از اتفاقات پی نبرده اند به طرز ماهرانه ای تظاهر می کنند که حقیقت را می دانند و دم از حقیقت جویی می زنندو این موضوع در مورد سینمای دنیا نیز صدق می کند چنانکه بسیاری ازدروغ های بزرگ دنیا از طریق سینما به خورد مردم دنیا داده شده اند

 24. طاهره گفت:

  من مدت زیادیه که با علاقه اخبار سینمای کشورم رو دنبال مبکنم از زندگی حرفه ای و کاری بازیگرها تا فیلم ها ونقدها ،تو این مدت متاسفانه به چند نتیجه ی غم انگیز رسیدم اول اینکه اگه کسی گوش اهالی سینما رو نپیچونه چیزی از فرهنگ و اعتقاد مردم باقی نمی گذارند و نابودشان میکنند دوم اینکه سینما بیشتر از اینکه مفید واقع بشه مضر واقع بشه! سوما اینکه اهالی سینماو رسانه هم علیرغم اینکه همه لقشار جامعه را به نقدپذیر نبودن و داشتن ظرفیت کم متهم می کنند اما خودشان ثابت کرده اند ذره ای نقد پذیر نیستند البته با مهارت بالایی تظاهر به این امر می کنند وای به حال کسی که برخلافشان حرف بزند ویابه آنها حقیقتی تلخ مانند آنچه سلحشور گفت را به آنها گوشزد کنند همین جماعتی که دم از انتقادپذیری و حقیقت جویی می زننداز کارگردان وبازیگر و نویسنده گرفته تا مجری رادیو و تلویزیون چنان به او حمله می کنند که نگو و نپرس ودر مدت کوتاهی چنان گرد وخاکی به پا می کنند که نگو ونپرس ،و به چشم به هم زدنی او را به یک شخص منفور حتی در ذهن مردم تبدیل میکنند چنانکه که العان فراستی و سلحشور و ده نمکی و حاتمی کیا و امثالهم منفورند حتی من هم از این لحظه به بعد منفورم ،سوم اینکه علی رغم اینکه بسیاری از آنها ذره ای به حقیقت هیچ چیزی پی نبرده اند به طرز ماهرانه ای (چنان که حرفه و کار آنها همین است) تظاهر به حقیقت جویی و انسان دوستی و امثالهم می کنند ،متاسفانه این حقیقت در مورد سینمای دنیا هم صدق می کند.

 25. بهزاد گفت:

  کسانی که در مورد سینما نظر می دهند یا در مورد نقد باید صلاحیت داشته باشند اولین کسی که در سینمای ایران تصویرسازی را ایجاد کرد(تصویر سینمای استاد مسعود کیمیایی بودچطور میتونید قیصر،گوزنها،داش آکل،دندان مار،سرب،اعتراض و ،،، رو فراموش کنید.مفهوم سینمای اجتماعی در ایران با کیمیایی شروع میشه.کسیکه از دل اجتماع ایران ،از دل کوچه پس کوچه های ایران تصاویر بزرگ سینمایی رو ایجاد میکنه.به یاد دیالوگ بزرگ و مدرن قیصر بیوفتید.۳ بار که آفتاب بیاد بالا و بره پایین همه یادشون میره ما کی بودیم و چطوری مردیم ،،، سالها بعد در فیلم اعتراض هم نگرش کاملا به روز خودشو در فیلم اعتراض بیان کرد.جرم، جوانمردی،خون،دشمن مفاهیم قدیمی و از بین رفته نیستند.در ضمن نگاهه بسیار لطیف و انسانی ایشان به عشق که در فیلمه سلطان یا رضا موتوری میبینید یا نگاهش به شخصیت داش آکل که نگاهی کاملا مدرن هست.فیلم رئیس و حکم رو واقعا میشه خیلی نقد کرد ولی جرم فیلم به مراتب محکمتری از کیمیایی در طول این ده سال بود.سینما تصویر و حرکت است.و میبینید تصاویر و قابهای کاملا سینمایی کیمیایی را.در ضمن نقد ادابی دارد که باید رعایت شود.ایطور نقد کردن مانند دشمنی است.در ضمن آقای فراستی نگاه کاملا سیاسی در مورد نقد فیلمها دارند.از توجهشان به اخراجیهای ۱ که واقعا هرکس ذره ای از سینما سردر بیاورد میداند چه فیلم بدیسیت.یا بد گفتن از فیلم جدایی نادر از سیمین که در تمام جهان از ایران خودمان گرفته تا امریکا و اروپا و اسیا این فیلم را تحسین کردند غیر از آقای فراستی.ایشان از فیلم قلاده های طلا طوری تعریف کردند انگار پدر خوانده است.ایشان از فیلم شرط اول تعریف می کنند.واقعا جای تعجب نیست؟شما میتوانید نظرات عجیب ایشان را در مورد فیلمهای خوب امسال مانند نیمه شب در پاریس یا راننده و،،، نشان می دهد ایشان نگاه خیلی شخصی و جهت دار و لجبازانه نسبت به سینما دارند.هدف من این نیست که بگویم کیمیایی بدون عیب است،فیلم بد هم دارد،اما فراستی اصلا مقیاس خوبی برای فیلم دیدن نیست.

 26. سام گفت:

  اون بی سوادی که نوشته استمنا در زبان عرب یعنی طلب منی کردن بامعنی ارضا کردن توط دارد ارضا کردن یه معنی عامه ولی استمنا نه فکر کنم با کلمه استمتا اشتباه گرفتید این حرف در برنامه زنده خیلی رکیکه

 27. زوزنی گفت:

  من با نظرات مسعود فراستی موافقم . دلایلم اینقدر زیاده که حال نوشتنشو ندارم.

 28. يكي گفت:

  چقد میگین فراستی خودش یه فیلم بسازه،او یه منتقد سینماست است نه یه کارگردان یا بازیگر،مگر جز انتقاد ادعای دیگری هم کرده، تو سینمای ماست که خواننده بازیگر میشه و بازیگر ها خواننده میشن و…در مورد فیلم جدایی نادره از سیمینه خوب گفت اصلا بدرد نمی خورد، بعضی هام تعریفش رو میکنند به خاطر اسکارآدم باید فک کنه به این که چرا به یه فیلمه درپیتی مثل این اسکار می دن همیشه اون طرفی ها فیلمهای خاک به سری و بدبختییه ایرانیها رو تحویل میگیرن داداش من خارج از کشوره میگه این فیلمهای بدردنخورو درپیت ایرانیها رو اونجا به صورت سریال نشون میدن،مثل سیب و…

 29. مشعوفي گفت:

  سلام بر کیمیایی عزیز

 30. ناشناس گفت:

  فراستی منتقد زمانه است هممحتوا رودرنظر می گیره هم محتوا جامعه.اینایی روهم که می گه بافکر بدست اومده .ادم دودره بازی هم نیست حرف وعقیده خودش روبی کم کاست می گه اگه این فیلم چرته واقعا چرته که می گه .خداییش هنوز کیمیایی تو عهد بوقه.اصلااین فیلم چی بود .دمت گرم فراست
  .

 31. باور گفت:

  والا من در برنامه نقد فیلم قلاده های طلا یه چیزی شنیدم که هنور موندم اینو فراستی گفت یا من اشتباه شنیدم ،برگشت به کارگردان گفت من از اینکه زیر فیلم سوبتیلت مینوشتی و زمان و مکان رو نشون میدادی، خوشم اومد!!!! منظورش subtitle بوده؟ یا من اشتباهی شنیدم؟ کسی دیگه اینو نشنیده؟

 32. علی گفت:

  اقای فراستی کاملا درست گفت در جواب دوستم که گفت پولاد کیمیای خودش به اینجا رسید باید بگم یدک کشیدن اسم پدر براش کافی بود.بهداد در حدی نیست که بخواد نظری در رابطه با سیما بده.اگر هم با احترام صحبت کرد از ترس نگزفتن سیمرغ بود!دوره جاهل بازی تمام شده ما الان تو مدرنیته زندگی میکنیم

 33. masooyan گفت:

  سلام به شما.
  اول اینکه منتقد هر چقدر هم که بزرگ باشه باس به طرف مقابل احترام بزاره.اینکه کیمیایی این تیپ فیلم سازی رو معرفی کرده شاید با سلیقه ی شما دوستان جور نباشد باید بگم که سینما هنر سلیفه هست و طبیعتا آدم ها هم سلیقه های مختلفی دارند.

 34. سحر گفت:

  ممنون از دفاعتون از گشت ارشاد

 35. بابيلون گفت:

  منظور فراستی چیز دیگه ای بود.

 36. beeny گفت:

  خدایی راست میگه فراستی.کیمیای تو۵۰ ساله پیش گیر کرده

 37. مسعود گفت:

  ندا جون خیلی ببخشید که این حرفو میزنم.استمنا کار کثیفیه که…(بش میگن خود ارضایی)

 38. حبیب آدینه گفت:

  درجواب آقایی که به فراستی عزیز توهین کردندشمااگه یه ذره شخصیت داشتی وچیزی ازفیلم میفهمیدی این غلطو نمیکردی

 39. ناشناس گفت:

  از کیا دفاع می کنین؟؟؟
  فراستی،فرهادی
  شما لایق همین ها هستین

 40. ناشناس گفت:

  ندا جون استمناء اینجا به معنی راضی کردنه ولی برای بعضیها … جا افتاده.

 41. naghedi گفت:

  زنده باد مسعود فراستی.

 42. رکسانا گفت:

  کسی که از همه ایراد میگره معملومه مشکل از خودشه.زنده باد مسعود کیمیایی و پولاد که قراره راه پدرش رو ادامه بده و به امید روزی که پسر پولاد راهش رو ادامه بده…کسایی که میگن پولاد با رابطه اومده بالا هیچی از سینما نمیدونن که به خودشون زحمت نمیدن که برن بیوگرافی طرف رو بخونن بعد بیان نظر بدن(بازم زنده باد کیمیایی ها)

 43. یزدان گفت:

  اخه تو هنوز نتانستی یه فیلم بسازی بعدا داری از امثال کیمیایی و کیارستمی و اصغر فرهادی انتقاد مکنی به قول مدیری در سریال مرد هزار چهره شما پول میگیرین که حرف بزنین

 44. ناشناس گفت:

  کیمیایی جزبزرگترین کارگردانای ایرانی کسایی مثل بهمن مفید فرامرزقریبیان عرب نیا فروتن نیکی کریمی شیلا خداداد رو کیمیایی کشف کرد

 45. حمیدررضا وثوقی گفت:

  اونوقی که کیمیایی قیصر گوزنهاوغزل رومساخت دوره خودش بود حالا هم دیگه نمیزارن اونجوری که میخواد بسازه

 46. مهدي گفت:

  نمیدونم چرا فکر میکنید که یک منتقد که از فرصتی که تو یه رسانه بهش داده شده سواستفاده می کنه و به یه فیلم ساز بزرگ مثل مسعود کیمیایی توهین میکنه و فیلمش رو تخریب میکنه ادم خوبیه یا داره درست میگه
  واقعا که من که خودم بچه پایین شهر هستم میدونم چی میگه زنده باد مسعود کیمیایی

 47. راضیه گفت:

  سلام
  به نظرم تواین دوسال که هفت داره پخش میشه اصلا فیلم دیدن خیلی از مردم هم عوض شده توقع مردم رفته بالا. این از تاثیرات آدمیه که تو کار خودش سواد کافی داره وانقد رو مردم تاثیر میذاره.خدا حفظ کنه استاد فراستی رو

 48. امید گفت:

  ا خدایش؟!
  من اون برنامه رو کامل دیدم ولی اصلا متوجه واژه ی "استمنا" نشدم! دمش گرم!

  واقعا حرف دل ما رو هم زد. کیمیایی تا کی می خواد اینجوری فیلم بسازه, من از همون قیصرشم بدم میاد.فیلماش برای یه مشت لات و لوت بی سواد و بدرد نخور، خوبه.

 49. ناشناس گفت:

  چرا چرت و پرت میگین فراستی که در مورد اخراجیهای۳ گفت : اصلا فیلم نیست .

 50. ناشناس گفت:

  بزرگی می گوید:مرغ تخم می گذارد اگر من بخواهم تخم مرغ را نقد کنم باید حتما تخم بگذارم؟کسی که فیلم نقد می کند حتما نباید فیلم بسازد.لطفا جنبه نقدمان را بالا ببریم.ممنون

 51. دلارام گفت:

  من اقای فراستی و نقدهاشونو دوست دارم ولی خوشم نیمد که یه چیزای در مورد اینا میگفت فکر کنم دستش تو جیب همیناس لطفا اگه کسی اطلاتی در این مورد داره بگه مرسی

 52. محمود گفت:

  اقاحمید قصد توهین ندارم ولی اون زمانی که بابات هنوز بدنیا نیومده بود استاد داشت تو لس انجلس فیلمای جان فوردونقد میکرد یادمون باشه تاافرادی مثل استاد خاک سینما خوردند تا به اینجا رسیدند توهین نکنیم

 53. علیرضا گفت:

  خرده گیرد درسخن بربایزید
  شرم دارد از درون او یزید
  بایست با تلخی این واقعیت رو پذیرفت که در ایران عزیز ما هنوز نقد درست ، جایگاه خود رو پیدا نکرده
  غرض ورزی ها اجازه ی نقد درست رو به ما نمی ده
  پیش چشمت داشتی شیشه ی کبود
  زان سبب دنیا کبودت می نمود
  به جناب فراستی توصیه می کنم این شیشه رو از پیش چشم بردارن …

 54. شهلا گفت:

  حکایت جالبی است جناب آقای فراستی فیلم های سینما را نقد می کنند و مخاطبین برنامه ی هفت بیانات این منتقد ارجمند را. نقد خوب و کارساز است اما به شرط رعایت ادب در گفتار یادمان باشد بی احترامی به این منتقد یا هر منتقد دیگری بی احترامی به خود ما می شود.

 55. شمیم گفت:

  برای دوستانی که این طور بیخردانه ازیک به اصطلاح منتقد تعریف می کنند متاسفم. یه ذره بیشتر مطالعه کنید منقدی که فیلم جدایی نادر از سمسین روفیلم خوبی نمیبینه و اخراجی های ۳ رو تمجید می کنه معلومه از کجا داره خط میگیره. وافعا متاسفم

 56. حسام گفت:

  فراستی حزف بدی نزد.اما جای این حرف تو برنامه هفت و به مخاطب عامی که برنامه رو نگاه میکنن نبود.شاید اگه یه برنامه مخاطب خاص بد چرا. میشد بگی.مردم به این مسائل حساسن گششو ندارن.فرض کن یه پسر باپدرش یا مادرش ای برنامه رو نگاه کنه؟

 57. efe گفت:

  سلام
  ابتدا در پاسخ به عزیزانی که گفتند آقای فراستی باید فیلم بسازد باید عرض کنم که بهتر است هر کسی در جایگاه خودش قرار گیرد.اقای فراستی یک منتقد است و قرار نیست کارگردان باشد.
  اما واقعیتی که سینمای امروز ایران با آن مواجه است بسیار وحشتناک تر از آن است که تصور شود.به نظر می رسد کارگردانان موفق دیروز به داشتن نام راضی شده اند و امروز به خود اجازه می دهند فیلم هایی مانند«جرم»،«حکم»،«دعوت» و… را بسازند!
  وقتی هنر به خدمت مقاصد شخصی در می آید، انتظاری بیش از این نمی توان داشت.شاید فراموش کرده ایم که جهان در خدمت هنر و برای خلق یک اثر هنری ست.
  من برای ورزشکاران احترام قائلم؛ چرا که همیشه در اوج غزل خداحافظی می خوانند…
  و سخن آخر اینکه:
  استمنا=ارضا=راضی شدن= خیلی چیز های دیگر
  تفاوت اینجاست که کلمه ای مثل راضی شدن را روزانه بارها به کار می بریم و چشممان عادت کرده است کلمه ی استمنا را فقط درد رساله ببیند و نهایتاً منجر می شود به یک تعصب کورکورانه.
  کاش برای یک بار هم که شده اسامی را فراموش می کردیم و با آثار روبرو می شدیم.
  کیمیایی، فراستی، جیرانی و… همه انسانند و اشتباه می کنند، یکی زودتر و دیگری دیرتر.
  اما باید اقرار کرد که فراستی در حال حاضر درست حرف می زند و باید دیگرانی هم به کمک او بیایند، شاد حال سینمای ایران کمی بهتر شود.

 58. اریو گفت:

  فراستی جان برنامه ی هفت رو با تو دوست دارم. اصولا با ادا اطوار در سینما موافق نیستم . امیدوارم سینما بامعنی واقعیش یک روزی برای همه درک بشه. سینمایی که برای هر چیزش فکر شده باشه. به نظر من تولید شدن یا نشدن بسیاری از فیلمها هیچ تاثیری ندارن. و با سوادی یا بی سوادی به تاریخچه ی حضور ربطی نداره . همیشه موفق باشی. اریو .

 59. سید محسن حسینی گفت:

  آقای فراستی به نظر من قصد توهین نداشته و فقط نظر شخصی خود را به صورت نقد و با صراحت بیان کرده و پیشرفت سینمای ما در همین نقدها خواهد بود باید حرفها زده شود و ایرادها از زبان منتقدین سینما گفته شود به امید روزی که فیلمهای ایده آل در ایران عزیز ساخته و اکران شود

 60. هادی گفت:

  جناب فراستی شما اگر ۱۰۰ سال هم طول بکشه نمیتونی فیلمی مثل قیصر بسازی قیصر آبروی سینمای ایرانه اگه خودت مردی یه فیلم بساز ببینیم چیکاره ای

 61. ادری گفت:

  راست میگه دیگه این کارگردان ۴۰ ساله داره یه جور فیلم میسازه یعنی چه ؟؟؟؟ فیلم هاش همش یه موضوع و کیس داره که …

 62. امیر د گفت:

  من از دوستداران فراستی هستم ولی قبول دارم که بعضی وقتها از تعابیر زشتی استفاده میکنه . متاسفم

 63. نگار گفت:

  کاش فقط خودت هم یه فیلم میساختی تا میدیدیم چند مرده حلاجی! فقط بلدی بیرون بشینی و نظریه پردازی کنی یا این که در عمل هم قابلیتی داری. پریدن به این و اون و به کار بردن عبارات تند و زننده که کار شاقی نیست. هزار سال هم بشینی پشت میز و اینجوری نقد کنی اون سینمای ایده آلیستی که آرزوشو داری اینجا شکل نمی گیره. پس سعی کن با واقعیت آشتی کنی.

 64. محسن گفت:

  ما نمی تونیم کلماتی که برای درک صحیح فیلم بکار برده میشن و توهین تعبیر کنیم

 65. علی گفت:

  اظهار حقیقت در مورد روند تلخ سینمای فعلی ایران که ناشی از ساخت فیلمهای سخیف ،مبتذل ،گیشه گرا و متکی بر بازیگرنماهاست حلقه مفقوده سینمای حال حاضر ماست

  از جناب فراستی بابت نقد شجاعانه و بیان حقیقت سینمای ظاهری و تصنعی حال حاضر سپاسگذارم

 66. مجید ح. گفت:

  با نقدهای منفی مخالف نیستم ولی اگر همه بد باشند دیگر غیر قابل تحمل است نقد کردن . اصولا سینمای ایران را باید با سینمای ایران مقایسه کرد . امکانات کارگردان ایرانی چیست ؟ بازیگر ایرانی اصولا چقدر حرفه ای و متبحر است ؟ دست اندرکاران سینما چه میزان آگاهی و تجربه کاری دارند ؟ اصولا فیلم نامه نویس داریم ؟ اینها سوالاتی هستند که پاسخ روشنی دارند . آقای فراستی که فیلم " جدایی نادر از سیمین" را بد و بی کیفیت ( بدون فرم و … ) میدانید و به سخره میگیرید آیا این موضوع اجتماعی در میان خانواده های ایرانی نیست ؟

  با چرت بودن فیلم جرم موافقم هرچند فیلمهای خوبی از کیمیایی دیدیم . باید دید چرا کارگردان فیلمهای خوب دیروز ، امروز رو به چنین فیلمهای سخیفی آورده ؟ آیا این حاصل رو به زوال رفتن فرهنگ و علم و هنر جامعه و تاثیر مستقیم حماقت تزریقی نیست ؟

  واقع بین باشیم ! مشکل جای دیگریست .. هنرمند سوزی هرگز در تاریخ تشویق نشده است …

 67. رضا گفت:

  فیلم جرم مشکلات زیادی داردتمام تلاش انجام گرفته تایک اثرمهمویک قهرمان جدیدبه سینمای ایران معرفی شود ازسیاه وسفیدبودن فیلم گرفته تاانتخاب بازیگران ودیالوگهاوصحنه پردازیهاسازنده فیلم هرگزنمی تواندبه هدف خودش برسدبایدگفت اقای کیمیایی نمشودازیک نفران هم پسرخودت یک استاریابالاتریک قهرمان محبوب بسازی پیداشدن یک استارخوب یایک ارتیست خوب ومحبوب نیازبه شرایط خاص وپیچیده ای داردکه درکوران سینمایی ازدل سینماپدیدمیایدبدون نسبت وخویشاوندی دراقیانوس سینمابایدخیلی جلورفت تادردورهاودوردستها پیداشودبدون ادعاوبدون اشنایی ازدل مردم برای مردم نه تنهاپسرت رابزرک نکردی که به سابقه خودت هم لطمه زدی کاش هیچکدام ازاثاربعدازانقلاب رانمی ساختی به دوربین دست نزن مگرکه خوب فکرکرده باشی تکان بخوریدمامی فهمیم چه خبراست ببین ایاازگذشته هاوبزرگترها می شودچیزی دراوردومهم ترازان ازمردم مردم خیلی زیبایند.اقای فراستی معیارسینمااست اگریک جمله بگویدهمان نمره واقعی است مهم نیست کی خوشش می ایدکی نمی ایدواقعییت همینه کسی که ۲گرفته بایدبه او۲داد کسی که صفرمیگیردبایدصفردادهرکس که باشد هرچقدرکه خرج کرده باشدمهم نیست روی حرف فراستی کسی حرف نزندقهرمانی بیابیدکه در ذهن ماتاچ شودوباقی بماندبااوزندگی کنیم راه رفتن اونگاه او حرف زدن اومحیط اوموسیقی او ادمهای اطراف او.نمی توانیدبسازید همه شما نمی توانید دیگرنمیشودپایان سینمای زیبای من واستاد خیلی وقته که مرده ودفن شده

 68. امین گفت:

  آقای فراستی آدم ایده ال گرایی هستند

 69. ناشناس گفت:

  سلام فکر می کنم باید در مورد نظرت راجع به نقد تجدید نظر کنی. فکر کنم به این اعتقاد داشته باشی که انتقاد یعنی ساختن!

 70. برادر عزیزم جناب آقای فراستی سعی کن خودتو فدا نکن مردم ما هنوز همان مردمی هستند که در هنگام اکران فیلم آقای پرویز کیمیاوی یکی از روشنفکران سینمای ایران صندلی های سینما تیکه تیکه کردن سعی کن خیلی محترمانه و مودبانه نقد کن ناسلامتی هنرمندی و میخوای به دنیای هنر تعالی ببخشی پس برای خودت دشمن بوجود نیار این شمارازیر سیوال می برد یک هنر مند اگر نتواند با قاطعیت امادر عین با مهربانی و سالم سازی روابط خویش یک نقد سازنده داشته باشد به نظرمن هنرمند نیشت و اصلا شعور و استعداد این کار راندارد اولین اصول انتقاد ایجاد یک رابطه صمیمی و دوستانه بین طرفین تا شخص احساس نزدیکی و صمیمیت به تو کند به خودت بیا برادر خوبم و بدان این سینما جولانگاه خیال پردازی یک عده آدم سردر گم روانی است پس ارزش نداره آدم خودشو اینقدر به آب و آتیش بزن . خوب باش

 71. فراستی گفت:

  فراستی رو دوست دارم.اگه برای همه فیلمها به به و چه چه میکرد که سینمای ایران هالیوود بود و کیمیایی هم اسپیلبرگ.پس صحبتهای فراستی درست است.و ما باید مانند بعضی عرصه ها مثل پزشکی خودمان را به غرب نزدیک کنیم.البته در سینما باید از تکنیک غرب استفاده کرد نه از مضمون آن.و ما مضامین بسیار عمیق دینی، مذهبی و ملی داریم که باید از آن استفاده کنیم.وحید

 72. مرتضی گفت:

  سلام آقای فراستی :
  منتقد ، یعنی شما . منتقد همانگنه که از اسمش پیداست ، باید فیلم را نقد کند یعنی نکات منفی فیلم را گوشزد نماید.به نظر من نقد و انتقاد یعنی به رخ کشیدن نکات منفی . نقد مثبت معنی ندارد.نکته جالب توجه در مورد شما (که خیلی ها تحمل آن را ندارند )،این است که شما هوشمندانه ، نکات منفی فیلم را یاد آور میشوید و بجای اینکه بعض ها از آن استفاده کنند ( در جهت بهبود کارشان ) ، مکدر میشوند.

 73. شاهین گفت:

  ای کاش کیمیایی بعد از انقلاب فیلم نمیساخت.. اون وقت به اسطوره سینمای ایران تبدیل میشد..

 74. مصی گفت:

  از این که استاد کیمیایی تاثیرگذار ترین سینماگر ایران نمیشه گذشت اما باید باور کنیم که فیلم سازان الان ما از اعتقادات گذشته و انچه که باور داشته اند فاصله گرفتند . مدام کار های قبلی را تکرار می کنندوبه جای اصلاح بدتر وبدترو بدتر میشند. سید را به یاد بیاریند در گوزن ها وقتی به گذشته رجوع کرد به رستگاری رسید .امیدوارم اقای کیمیایی حالا که به گذشته رجوع کرده بشه همون کیمیایی که ازش سراغ داریم…

 75. حمیدرضا گفت:

  آقای فراستی همون طور فیلم هیچکاک رو نقد میکنه که فیلم کیمیایی رو.
  پس من به ایشون حق میدم که این فیلم براش مثل استمنا میمونه.

 76. اریا کاویانپور گفت:

  انصافا کیمیایی کارگردان ضعیفی است که چرت میسازد و فقط با رابطه بالا میاید

 77. سجاد گفت:

  فراستی راستگوترین ونترسترین منتقده وتن همه ی کارگردانا رو لرزونده دمش گرم!

 78. با سلام همینطور که تو نظر ها هم میبینید اکثرا طرفدار مسعود فراستی هستند ولی بعضی ها که کمتر می فهمند یه ایرادای بچگانه میگیرند اخه مومن اگه فراستی بجای شلخته و مقوا و پرت و پلا یه چیز دیگه بگه ما هالیوودی میشیم

 79. مسعود گفت:

  من از نقد های اقای فراستی خوشم می اید ولی با این نقدی که در باره مسعود کردند موافق نیستم.

 80. PenDar گفت:

  عقاید و باورهات واسم فوق العاده قابل احترام هستش آقای فراستی و آدمای محکم وقدرتمندی مثل تو برام الگو 🙂

 81. یوسف گفت:

  من فقط برای مسعود فراستی برنامه هفت رو می بینم چون فریدون جیرانی که حالا به هر دلیل فقط حرفها و سوالایی از مهمونها میکنه که فقط کلیشه است ومارو به سمت شفاف سازی سوق نمیده و اگر از مهمانها کسی انتقادی از فردی یا افرادی داره هم نمیزاره بیان کنه چون خلاصه خودش کارگردانه دیگه.. و تنها کسی که حرفشو بدون هیچ ترسی میزنه حالا کم یا زیاد ولی میزنه مسعود فراستی ایه

 82. کریم قربانزاده گفت:

  با سلام.جامعه امروز ما از سویی تشنه دانستن حقایقی است که این حقیقت ها و سرراست سخن گفتن با بایکوت شدیدی روبه روست و از سوی دیگر نسل جوان تشنه دانستن حقیقت است و نسل های پیشین هم این عقده فرو خورده را دارا هستند.فراستی بی هیچ تعارفی خودش است و همان حقیقت هایی را می گوید که می بیند و تخصص آن را هم دارد.در جامعه دو دیدگاه برای او شکل گرفته است.آنان که می خواهند حقیقت پنهان بماند منتقد تند اویند و گروهی دیگر که مشوق و تحسین کننده اویند و از حقیقت دفاع میکنند و خواهن جامعه ای راستگویند.تنها جرم فراستی این است که نمی تواند دروغ بگوید.ای کاش این هیولا هزاران سر داشت در مملکت ما و راستگویی او به حوزه های دیگر نیز نشت می کرد.ای کاش.

 83. علی گفت:

  در جواب به دوستان : انتخاب فیلم برای نقد دست فراستی نیست بعد فراستی با کیمیایی دعوا شخصی داره مطمئن باشید

 84. نقد گفت:

  زنده باد نقد زنده باد منتقد زنده باد مسعود فراستی
  و ای خاک بر این سینمای سخیف ما . من نمیفهمم مسعود کیمیای (احتمالا بززززززززرگ ) تو تمام مدتی که فیلم ساخته آیا کلمه جدیدی جز چاقو کشیو … کلا اکشن البته از نوع ابگوشتی ارائه داده؟؟ اصلا سینمای اکشن که فقط برای تفریح است ارزش نقد نداره . که فراستی کلی حال داده به این کیمیایی که فیلمشو نقد هم کرده

 85. سالار گفت:

  آقای فراستی با اینکه با شما هم عقیده ام ولی شما که اینقدر به فیلمها ایراد می گیرید خودتون یه فیلم خوب بسازین تا بقیه هم درس و عبرت بگیرن! اصلا شما تاحالا فیلم ساختین؟ بزرگترین کارگردانهای موج نوی فرانسه خودشون منتقد بودن

 86. حمید اکبری گفت:

  به آقای کیمیایی بگید که بهروز وثوقی هم اگر الان بازی میکرد، دیگر حاضر به بازی کردن دراین فیلمها نبود.بهتر است علایق این سبکیتان را بنویسید و به مخاطبان خاص خود هدیه کنید.

 87. امیر گفت:

  نقدای فراستی به نظر من خیلیم خوب ومنصفانه است فراستی دمت گرم!

 88. نیما گفت:

  ببینم تا حالا کدوم شما آقایون و خانومای محترم استمنا نکرده؟اکر این فیلم هم مصداقی از این عمل باشه بر سازنده ایرادی وارد نیست.

 89. نقش خیال گفت:

  سلام
  به نظر من تنها منتقدی که می تواند سینمای ایران را از این بلبشو و آشوب هویتی و داستانی نجات دهد کسی نیست جز مسعود فراستی است .
  البته به زعم من اهدای جایزه امسال به کیمیایی بودار است و رگه های سیاسی در آن نمایان و در پایان باید گفت که :
  وای اگر از پی امروز بود فردایی

 90. پرهام گفت:

  اصطلاحاتی که آقای فراستی استفاده می کنند معمولا طبق سیاستهای برنامه است ولی ای کاش حرمت بعضی ازاشخاص را هم حفظ کرده و فدای برنامه نمی کرد

 91. ناشناس گفت:

  بی فراست

 92. محمد امين گفت:

  اصلا نقد یعین همین ،نه آن مزخرفاتی که در دبیر ستان و کتاب های دانشگاهی علوم انسانی به خرد ما میدهند . نقد یعنی شماساختار را بر هم بزنی و در این میان فرقی نمی کند این ساختار را با چه کلماتی بر هم بریزی . این جمله هم مزخرف است که گفته شود کیمیایی بزرگ است آیا بزرگی شخص دلیل بر عدم نقد وی می شود . خب بزرگ باشد .

 93. مسعود گفت:

  کیمیایی قصد داره تا یکسری از عوامل ضد ارزش تو جامعه رو ارزش نشون بده اونم بزور. تو سال ۱۳۹۰ چرا اون باید تیغ کشیدنو عربده کشیدنو به عنوان یک فاکتور مثبت به مخاطب دیکته کنه. اصلا حرف حساب قهرمانای داستانش چیه؟ به عرب نیای (قهرمان فیلم سلطان) آسو پاس دزد چه میاد که قانونو با دستای خودش اجرا کنه؟ رضا سرچشمه خودش با یه زن بدکاره (لعیا زنگنه) خودش معلومه رابطه داشته، رابطه این خوبه اما رابطه قاسم با زنای دیگه بد؟ کیمیایی بدجور ساعتش تو ۳۰ ساله پیش زنگ زده و عکس فردین هنوز رو دیوارش.

 94. ناشناس گفت:

  دم آقای فراستی گرم

 95. پپه چوقي گفت:

  همه تون برید دنبال کارتون بابا حوصله دارید ها||||||||||||||||||||

 96. احمد گفت:

  مسعود فراستی توی نقد جرم مقابل علی معلم بد بادی خورد. دادن سیمرغ به کیمیایی یه باج بزرگ و حق السکوت از طرف دولت بود به کیمیایی. علی معلم که از داورای فجر بود ، با وقت کشی و کشوندن بحث به سمت فیلمای دیگه و اسمای دیگه سعی کرد بحث به فیلم جرم کشیده نشه.
  جرم فیلم ضعیفی بود. من دأنشجوی پزشکی دانشگاه اکسفوردم. برای درس بهداشت روانی جامعه که با پیت کریوان داشتم فیلم محاکمه در خیابان و بردم و نقد کردم. مشکلات غیر اخلاقی رو با بی اخلاقی نشون دادن مشکلیه که همه با کیمیایی داریم. بی اخلاقی یعنی توهین به مخاطب. طرفدارای کیمیایی ! کدومتون زن تون رو به به دوستتون میسپرین؟ این قصه ها مزحکه. اونایی که فیلمای شاهکار دیوید لینچ رو دیدن به نظرم قبول داره که کیمیایی مثه شخصیتای اونجا وقتی نمی تونه به رویاش برسه دس به خود زنی یا حتی استمنا میزنه..

 97. مهدي مصلح گفت:

  فکر میکنم از نظر زیبا شناختی هم نتیجه استمنا چهر ه بد ترکیب تو باشه

 98. قاسم گفت:

  آقای فراستی! نقدهای شما واقعا" دقیق و موشکافانس. اما کشوری که بیشترین طلاقش به خاطر مسائل جنسیه وبه خاطر ملاحظات احمقانه ومن درآوردی هیچ وقت براش برنامه ریزی نمیشه تا از بار فاجعه کم کنن،سیستم آموزشی که فقط توسری خوردنو به دانش آموز یاد میده، سیستم اداری بیمار و خیلی چیزای دیگه، مسلما" نمیتونه نقدهای شمارو با این الفاظ (که به نظر من بهترین کلماتیه که میشه به کار برد و درواقع لطفیه در حق اونا)قبول کنه.خواهش میکنم کمتر از این کلمات استفاده کنین تا همین یه تریبون روهم ازتون نگیرن!!!

 99. :-) :-( گفت:

  دیگه دوره فیلم فارسی گذشت.مسعود جون مرسی از شهامتت.

 100. مهيار گفت:

  فراستی چه برای سینما کرده که انقدر طلبکاره؟؟

 101. نیلوفر گفت:

  بودن افرادی چون فراستی قدمهایی است به سوی دیالوگ کردن و تحمل انتقادات یکدیگر و انتقاد همچون چاقوی جراحی است که بر بدن بیمار می کشد همچون انتقادات فراستی که جراح با بیمار دشمنی ندارد و امثال فراستی نیز با با هنر سینما دشمنی ندارد.

 102. راحله گفت:

  دوستای خوبم استمنا در این مورد، یعنی با این فیلم ،این آقا، فقط خودش رو راضی کرده و به راضی کردن تماشاچی فکر نکرده. این که حرف بدی نیست.

 103. میثم گفت:

  فراستی از جمله کسایی که بدون تعارف حرفهاشو میزنه حالا در الفاظ شاید یک مقدار مشکل داشته باشه ولی باید قبول کنیم که فیلمهای سینمای ما نه درمورد دنیای ما حرفی برای گفتن داره نه برای آخرت ما.

 104. احسان گفت:

  فراستی تو بی نظیری

 105. محمد سعادت گفت:

  دوستان ببینید ما از اولین اصول در سیمنما مون محرومیم .ببینید سینما یی که کل جذابیتش لباس تنگیه که تن الناز شاکر دوست یا مهناز افشارو….میشه ما ازش چی میخواهیم.مشکل مسعود فراستی نیست.مشکل فضای جامعه ی ماست که تو این سایت می بینیم وقتی از یک نقاد بحث میشه به جای اینکه نظر بدهیم لب به توهین می گشاییم و افتخار سینمای خود مسعود فراستی را به تمسخر می گیریم.
  در مورد مسعود کیمیایی و فیلمش که تو جشنواره دیدم نظرم اینه که واقعا می خواد بگه دنیایی جدا از دنیای ما داره که تو هیچ کدوم از فیلم هایش علاوه بر این که تلاش کرده ولی نتوانسته آن را اجرا کند.من متحیرم چگونه برنده ی جایزه ی فیلم فجر شد.
  یا تهمینه میلانی که با اون فیلم شاهکارش(!)که داستان نداره و در نتیجه کلا بد اموزیه وقتی صحبت ندارد در مورد دغاع از فیلمش توهین به فراستی را آغاز می کنه.
  نتیجه:مشکل فراستی نیست مشکل اصول سینماست که ما از اون محرومیم.

 106. amir fantom گفت:

  از آقای فراستی به خاطر نقدشون از فیلم آقای کیمیایی تشکر می کنم و ازشون خواهش می کنم به مبارزه خودشون ادامه بدن.در جواب خانوم میلانی هم که تو برنامه تیکه مینداختند و عشق های الکی خودشون به رخ آقای فراستی می کشیدند عرض کنم عشقی که با قیمت رژ و پنکک و فرمژه پیرزنا با روسری سبز بالا پائین میشه ارزشی نداره که شما بهش افتخار می کنین.

 107. کمیل گفت:

  آقای فراستی منتقد بزرگی هستند و من خدمت ایشان ارادت دارم ولی ایشان فکر نمی کنند که خودشان سر تا پا ایرادند…

 108. نگین گفت:

  من فقط بهت زده یه حرف فراستی هستم. اونجا که به تهمینه میلانی میگه <دختری که هم درس خونده هم خارج رفته چرا باید عقده ای باشه.> رشته تحصیلی من مثل خانم میلانی معماری. ما بیشتر از کارگردانا با نقد مواجهیم. واسه همینم میدونیم. نقد کردن و ایراد گرفتن راحت ترین کار دنیاست. از ترم ۴ که بگذری ایرادی که تو به کار همکلاسیت می گیری همون ایرادیه که استادات می گیرن. واسه همینه که نمیتونیم زیاد به منتقدا اهمیت بدیم.

 109. بابک گفت:

  با سلام ، مردم خوب کشورمون دوست دارن حقایق در برنامه های صداوسیما به نمایش در بیاد ودرمورد سینماهم یک حقیقت تلخ وجود داره ،اونم مسئله سانسور وبسته بودن دست سازندگان فیلم در ساخت فیلمه که خانم میلانی به وضوح در برنامه هفت توضیح داد ، یادمون نره محبوبیت برنامه نود به خاطر نمایش ضعف مدیریت ورزش در کشوره نه به چالش کشیده شدن افراد… چیزی که در برنامه هفت کمتر بهش پرداخته میشه

 110. من گفت:

  فراستی ادبیات خوبی ندارد من به شخصه وقتی حرف زدنشو میشنوم بهم بر میخوره باید خودشو اصلاح کنه

 111. یه نفر گفت:

  کسانی که ادعا می کنن کیمیایی رو میشناسن فراستی خیلی بهتر از شما اونو میشناسه ولی با نظرش درباره جرم منم موافقم واژه ای هم که استفاده کرده یعنی استمنا فهمیدن منظورش از درک بعضی از افراد خارجه وبه همین خاطره که در مقابلش جبهه میگیرن

  درباره فیلم میلانی هم به واقعیت ها اشاره کرد وچون حقیقت تلخه تهمینه میلانی اونو نپذیرفت وبه طرز احمقانه ای از فیلمش دفاع می کرد

  این کارگردان سینما با اشاره به بخشی از فیلمش که دو شخصیت اصلی فیلم اقرار به عقده ای بودن خود می کردند گفت: همه ی مردم ایران عقده ای هستند!

  وگفت مگر می شود کسی در ایران زندگی کند و عقده ای نباشد!!!. فراستی حرفشو قطع کردو گفت: چنین مسائلی را به همه ی مردم نسبت ندهید.

 112. باران گفت:

  استاد فراستی
  از این همه شجاعتتون در نقد فیلم ها واقعا سپاسگذارم
  نقد یکی از ما دو نفر وبحثتون با تهمینه میلانی عالی بود
  پاینده باشید

 113. سوشیانت گفت:

  آقای فراستی
  خیلی از سخن ها زیبا هستند اما هر سخن جایی و هرنکته مکانی دارد
  من تقریبا به تمام نقد های شما در یرنامه هفت توجه کردم و نکته ای که متوجه شدم این بود (البته این تنها نظر من است)
  شما یک سوفیست به تمام معنا هستید

 114. سلیمه گفت:

  دختر بی اصول فیلم تهمینه میلانی عقده ایست نه دختران بااصول ایرانی

 115. کامران گفت:

  واقعاً نقد آقای فراستی از فیلم یک از ما دو نفر بسیار جالب بود.متشکرم

 116. اردوان گفت:

  واقعا آقای فراستی متشکریم از نقد فیلم خانوم میلانی …
  واقعا فیلم خوبی نبود و به قول شما آدم هاش خوب در نیومده بود …
  و یه جورای فاجعه بود…
  برای خانوم میلانی هم متاسفم که ضعیف بودن فیلمش رو نمیبینه و با جاروجنجال از زیر نقد های که به فیلمش شده فرار میکنه…
  ماهم برای شما خانوم میلانی آینده ای رو نمبینیم….

 117. شهرزاد گفت:

  آقای فراستی دیشب با حرفهای شما حالت بدی پیدا کردم آیا به راستی بحث یا همون کاری که شما می کنید (نقد)ویک کلمه از حرفهایی که می زنید نه بالا می رید نه پایین……………..این کار شما به نظر من یک لشگر کشی است که نه تنها اشنباه بلکه تاسف بار است یعنی با اینهمه معلومات نمی توانید کمی تعادل بین زبان و تفکرات و معلوماتتان برقرار کنید واین کلمات زشت (پرت وپلا-شلخته-استمنا………)را استفاده نکنید باور کنید بد نیست روی دانش کلماتیتان کار کنید راستی آیا شما زن را می شناسید با او آشنایی دارید من شما را نمی شناسم ئلی احساس میکنم شما یک قلب خالی دارید خالی وتهی از هر چیزی مردی که نتواند خودش را کنترل کند و زمانیکه مردم دیشب خانم میلانی رو نقد منفی می کردن چشمهایتان از برق لذت موج می زد متاسفم بیسار زیاد …به راستی در خود پلاسیدم شما که نه ولی آیا کسی گلدانی ندارد

 118. من نمیدونم منتقد قحطیه که این آقای فراستی رو به عنوان منتقد دائمی هفت نصب کردید!
  دقت کنید گفتم نصب!
  بهتر نیست چند تا منتقد رو به مردم معرفی کنید تا یه رای گیری بشه و با برنامه به نوبت بیایند برنامه هفت و فیلمها با نزاکت بیشتری نقد کنند!
  دیگه خسته شدیم از این آدم !

 119. نظر گفت:

  واقعا مسعود فراستی منتقد شجاع و با معلوماتیه و بودنشون در رسانه نعمته واسه هنر سینما

 120. هدیه گفت:

  حتی نمیتونم کلمه متاسفم رو واست به کار ببرم جناب فراستی من مثل خیلی های دیگه اون شب نشنیدم حرفت رو!استاد کیمیایی اونقدر بزرگ هست که با یه جمله شما خللی در شخصیتشون وارد نشه!

 121. علی الهی گفت:

  چند کلام با آقا مسعود منتقد وزبان سینما من:
  – اول از همه بگم بعد از این همه سال نقد کردن افراد خاص یک کاری کردی که بشینی پای نقد هر آدم عام و خاص، تقاص سنگینی برای زبان سرخ منتقد نسل ما . .
  -بعد بگم بهت بزرگش نخوانند اهل خرد هر آنکس که نام بزرگان به زشتی برد…
  -گرفتم مطلب و محتوای حرف تو ولی نپسندیم قالب یا فرم بیانت و . ..

 122. جلیل گفت:

  در ایران همه دنبال تعریف و تمجید هستند و انتقاد به نظرشون یعنی دشمنی …
  و این مشکل بیشتر ما هست …
  گرچه به نظرم باید آقای فراستی هم از واژه جایگزین دیگری برای رساندن منظورشون استفاده می کردند تا حساسیت بوجود نیاد و باید نقد در فضای احترام آمیز گفته شود. و از این نظر آقای فراستی هم مقصر هستند.

 123. دانشجو گفت:

  آقای فراستی نقد های به جایی دارند ولی یک نقاد خوب کسیست که اولاً مشکلات و کمبود ها و محدودیت های جامعه را بشناسه و بعد در مورد یک فیلم نقد کنه،به عبارتی یک نقاد خوب در درجه اول باید یک جامعه شناس خوب باشه،هنوز خیلی ها هستند که با سبک مسعود کیمیایی عشق می کنند و با دیدن فیلم های اون به یاد گذشتشون می افتند،فیلم در جایی عبارت سخیف براش به کار می ره که بدون هیچ سبکی و مفهومی داستان رو بیان کنه و هدفش در درجه اول گیشه باشه در حالی که هیچ مفهومی رو نرسونه.

 124. سپیده گفت:

  جالبه دوستانی که به اقای فراستی ایراد میگیرند واقعا بی ادب هستند و بدون خوندن کتاب اظهار نظر می کنند !

 125. ناشناس گفت:

  آره ]ره اخراجی ها فیلم خوبی فراستی …

 126. دکتر محمودرضا اثنی عشری گفت:

  آقای فراستی. من در حدود ۲۰ ساله که تمامی نقدها رو دنبال می کنم و سینمای ایران و جهان رو. با اینکه رشته من پزشکی است اما همیشه طرفدار هنر و سینما بوده و هستم و در شاخه ای از هنر (آهنگسازی) برای خودم فعالیت می کنم. در ابتدا باید بگویم نقدهای شما رو می پسندم در برنامه های مختلفی که در این سالهای اخیر از شما دیدم. من هم با سینمای سخیف و مبتذلی که منظور شماست با بازیها و دکوپاژ و تصاویر و تدوین و کارگردانی و سناریوی پیش افتاده اکثر فیلمهای ایرانی موافقم. اما در مورد فیلمی که بهترین فیلم جشنواره شناخته می شود با شما هم عقیده نیستم. آقای کیمیایی حتی در ضعیف ترین اثرش (تجارت) در آن رده قرار نمی گیرد. مصعود یک سری مخاطب خاص خودش را دارد. حتی بسیاری از تحصیل کرده ها هم دیالوگهای فیلمهایش را متوجه نمی شوند. کیمیایی دنیای خاص خودش را در سینما دارد و من گاهی احساس می کنم که دیالوگهایش شعره. تو ضیافت، سلطان، اعتراض، فریاد، مرسدس، حکم، رییس، محاکمه در خیابان و حالا جرم. من معتقدم شما مسابل شخصی یا درونی خود را مطرح کرده اید. اما من با اینکه از قیصر بدم نمیاد، به عنوان طرفدار کیمیایی بهترین اثر او را دندان مار و سلطان می دانم (با سپاس از ردپای گرگ). یا از اثاری مثل تجارت و تیغ و ابریشم و بیگانه بیا دفاع نمی کنم. اما فیلمهای خاک، بلوج ، رضا موتوری ،گوزنها، سرب، داش آکل، سفر سنگ، غزل، خط قرمز و گروهبان را هم فیلمهای خوب و دوست داشتنی می پندارم. اما به نظر من اسن فیلمها با فیلمهای سخیف و مبتذلی که من و شما از آنها گله مندیم تفاوت فاحشی دارد. فیلمهای به اصطلاح فرح بخشی! که اون بنده خدا اسمش بد در رفته! جون حد اقل یه استانداردهای کوچکی رو رعایت میکنه که بقیه همقطاراش اونم رعایت نمی کنند. در هر حال برای شما آرزوی سعادت و سلامت دارم.

 127. مرتضي احمد گفت:

  شما اگه خواسته باشید عزیزترین شخص زندگیتون رو به زیر تیغ جراحی بدید از هر جایی شده بهترین دکتر رو با مشاوره چندین نفر انتخاب می کنید حالا یه کارگردان بر روح وروان خانواده های ما تاثیر منفی می گذارد وما براش کف می زنیم وحالا فراستی داره داد می زنه این کارگردان باعث تولید موج منفی بر روان ما می شه حالا ما فقط چسبیدم به یه کلمه …مسعود درود برتو که نترسیدی

 128. REZELI گفت:

  هفت بدون فراستی دیدن نداره. یادمون باشه واقعیتو بپذیریم. ۲۱گرم و ۱۲۷ ساعت کجا،جرم کجا…

 129. وحيد گفت:

  اگه ایران یه منتقد با وجود داشته باشه،اونم کسی نیست جز مسعود فراستی.

 130. سعید گفت:

  چرا همه روی این کلمه زووم کردین در حالی که خود آقای فراستی توضیح روانشناسی برای استمنا داشت، خود ارضایی. این که همیشه معنی بد نمیده. واقعا هم درست گفتن. فیلم جرم مثل اینکه آقای کیمیایی یه هندی کم دستشه و چیزی رو که خودش فقط دوس داره درست کرده این یعنی استمنا.

 131. فروز گفت:

  فراستی شعورشو نداره زمانیکه کیمیائی کولاک میکرد این احمق کجا بود

 132. احسان گفت:

  آقای فراستی یه کم هم از راجر ایبرت یاد بگیریرید.
  نه به کسی اینجوری توهین میکنه و نه از این الفاظ زشت استفاده میکنه.
  استاد کیمیایی تحول بزرگی به سینمای ایران داد و هنرپیشه هایی که چهره کرد بهترین هنرپیشه های ایران هستند.

 133. علیرضا گفت:

  اون شب برنامه رو داشتم ضبط می کردم … الان هم دارمش … خیلی باحاله … وقتی این حرف رو می زنه ، حاجی مشهدی با ابرو بالا انداختن به مسعود فراستی میگه نگو نگو …

 134. علی گفت:

  نود با عادلش خوبه ، هفت هم با فراستی
  فراستی خوبه که این قدر با جرائت و بدون تعارف حرف می زنی اینجا هنوز هم عادت دارن که فقط تعریف بشنون و هنوز مردم و مسولان و کارگردانان فقط می خوان تعریف و تمجید بشنون آفرین فراستی.

 135. رضا قاسمي گفت:

  آقا یا خانم "بماند" که گفتی بچه های این دوره زمونه همه می دونن این چیزارو. بفرما تحویل بگیر "ندا" می گه من نمی دونم یعنی چی.
  البته از این موارد من خودم دیدم. من دختر ۱۹ ساله ای رو دیدم که نمی دونست باکره یعنی چی!!!!

 136. amir گفت:

  این پشمالو چقدر چرت و پرت میگه؟

 137. ندا گفت:

  ببخشید من نه فیلم های مسعود کیمیایی رو می بینم نه دوست دارم ببینم چون همیشه فیلماش یه جور موج منفی داره اما آقای فراستی می شه بگین استمنا یعنی چی ؟ من تا حالا نشنیده بودم دوستان منو روشن کنین:d

 138. بماند گفت:

  سلام
  ببخشید همچین این دوستمون می گه جلوی خانوادم نتونستم توضیح بدم انگار بچه های این دوره زمونه این چیزها رو نمی دونن
  بر دوست عزیز

 139. پندار گفت:

  سلام اقای فراستی
  من منظور شمارو فهمیدم…شما بسیار شجاع و اسطوره شکن هستین …مرحبا…برای من درس بزرگی بود که از هیچ چیز نترسم و رودربایستی نکنم…بقیو رو رها کنین واقعا بی سوادن

 140. مسعود فراستی گفت:

  از آنهایی که اظهار نظر مثبت کردند تشکر دارم و آنهایی هم که به من توهین کرده اند مال بی سوادیشونه توصیه می کنم که چند تا کتاب بخوانید شاید معنی کلمات فلسفی را بفهمید

 141. amir گفت:

  یک نفر آدم با سواد هم که اومد تو تلویزیون میخوان زیرآبشو بزنن . این حرفش ریشه روانشناسی داره. فراستی یک منتقد واقعی هست که با هیچکس تعارف نداره. هفت بدون فراستی یعنی هیچ

 142. من با اینکه با بعضی نظرهای آقای فراستی مخالفم ولی ایشون رو مرد محترمی و روشنفکری می دونم و اینو از دیکتاتوری می دونم که ایشونو حذف کرده.بنظرم ایشون اونشب درست می گفت و بنده از ایشون حمایت می کنم و بدون نبود ایشون در برنامه هفت دیگه نمی بینمش

 143. SMODES گفت:

  بعضیا چه زرزرهایی که نمیکنن!

  احمق!

  فراستی جزو بهترین منتقدهای سینمای ایرانه.مستند ساز خوبی هم هست پس همه خفه((:

 144. رضا گفت:

  با احترام به کلیه دست اندر کاران صنعت سینما در هر نقشی انتقاد فراستی خوب بود ولی کلمه مورد استفاده اش چون در فرهنگ ما بار منفی زیادی دارد نباید استفاده می شد ولی این کار باعث نشود که بت سازی کنیم تا دیگر کسی جرئت انتقاد و نقد نداشته باشد

 145. مریم گفت:

  واقعا چندش آوری فراستی.خود پرادعات تحمل کوچکترین نقدی رو داری؟

 146. محمود گفت:

  فراستی منتقد بزرگیست.ما باید برداشتهای منفی خودمون رو از کلمات اصلاح کنیم.

 147. ناشناس گفت:

  در کل اقای فراستی خیلی واقعی نقد میکند و صریح
  یکم جنبه نقد باید داشت
  نظرش این بوده

 148. مرتضی گفت:

  اقای فراستی.اون برنامه رو به دقت دیدم.به نظر میومد شما از اون هتاکی ها لذت می بردین و ارضا می شدین.استمنائی اگر در کار باشه اون کاریه که شما میکردین.برادر هرچه زودتر یه روانکاو برو.

 149. سامان گفت:

  مسعود کیمیایی ننگ جشنواره شده
  یه مرد ۷۰ ساله بهترین فیلمشو در ۲۵ سالگی ساخته حالا ۴۵ ساله نون اون فیلمو میخوره
  جمع کنید … سینما رو نابود کردید با این بت ساختنا

 150. سلام
  قابل توجه تمام کسانی که نظر دادند باید بدانند که شما هنوز مسعود فراستی را نشناختید.
  آن موقع که فراستی و شهید آوینی نقد فیلم می کردند، آقای کیمیایی و جیرانی دستیار دوم کارگردان بودند.

 151. حمید گفت:

  این آقا را چند کارگردان و تهیه کننده در برنامه هفت خراب کردند و حقش را کف دستش دادند . درود بر همه شان که زود او را شناختند . ایشان قبلا کجا بوده ؟ آیا تا بحال خودش فیلمی ساخته ؟ من می دونم که ساخته و خیلی هم بد ساخته . از قبلش هم کمی خبر دارم . خودش بگه طرفدار چه گروهکی بوده ؟

 152. مجید گفت:

  وقتی چیزی برای گفتن ندارند به کلمات در شان خوشان متوسل میشوند .اگر منتقدهستی خوب نقد درست وسالم بکن والا این طور صحبت کردن که نقد کردن نیست .بهرحال برای شما آقای بی ادب بسیار متاسفم .

 153. حسین گفت:

  این استاد, استاد کردنا, حالم رو بهم میزنه
  شما هم برای طرفداری بی دلیل, هی همه رو استاد کنین.
  محور کار شخص هست نه خود شخص

 154. هومن گفت:

  این قیافه این آقاست که شبیه نتیجه استمناست

 155. فرودست گفت:

  ۵۷ ساله هستم و حدودا ۵۰ سال هست که فیلم بین حرفه ای هستم یکی از کارگردان های مورد علاقه ام آقای کیمیائی است و همه فیلم هایش را دیده ام . چه خوبش چه متوسطش دوستشان دارم.
  وقتی نقد های آقای راجر ایبرت را می خوانی اطلاعاتش دانشش فهمش ادبیاتش هر خواننده ای را محسور می کند و دانش جدیدی به خوانندگان می دهد. اما…
  آقای فراستی خیلی متاسفم که من با این سن و سال از نقد شما حالم بهم خورد و در مقابل خانواده ام نتونستم بطور روشن در مورد کلمه "استمنا " شما در مورد آستاد کیمیائی توضیح دهم . خیلی از سما آزرده شدم خیلی

 156. وحید گفت:

  آقای فراستی احتمال خیلی زیاد حالش خوش نبوده. علم ایشون در حدی نیست که بخوان فیلمهای استاد کیمیایی رو نقد کنن پش مجبورن از کلمات رکیک در مورد معتبرترین و تاثیرگذار ترین سینماگر ایران حرف بزنند

نظرات بسته شده است.