مسعود فراستی: جدایی نادر از سیمین فیلم خوبی نیست

نگاهی دیگر به «یک جدایی» و گلدن گلوب
۱- این طبیعی است که وقتی یک ایرانی در سطح جهانی به موفقیتی نائل شود، همه از آن خوشحال شوند. به خصوص در شرایط فعلی که فشار روز افزون و تحریم‌های سنگیم غرب علیه ما ادامه دارد.
۲- این جایزه مهم سینمایی و حتی اسکار هر چند برای فروش فیلم و معروف‌تر شدن فیلمسازش موثر است، اما مسیر سینمای ما را تغییری نمی‌دهد. این نظر که این فیلم ما را به سطح و استاندارهای سینمای جهان می‌رساند، توهمی بیش نیست. بر این نظرم که همه جوایز معتبر و نامعتبر بین‌المللی‌فیلم های ما متعلق به فیلم‌ها و فیلمسازان‌شان است و نه سینمای ایران.
۳- جشنواره‌های هنری و سینمایی فرنگی را عمدتا سیاسی می‌دانم – برخلاف رقابت‌ها، مسابقات و جوایز جهانی علمی و ورزشی – از همین رو به آن‌ها و جوایزشان اعتقادی ندارم. این جشنواره‌ها برای خودشان خوبند و در راستای اهداف و مصالح ملی‌شان.
۴- همچنان بر این نظرم که «جدایی…» فیلم خوبی نیست. علت موفقت‌های جهانی آن را نیز دو دلیل عمده می‌دانم.
اول – ضعف و آشفتگی و بحران تفکر در سینمای امروز جهان، آخرین آثار فیلمسازان مطرح جهان از جمله ترنس مالیک، لارس فون‌تریر، پدرو آلمودوار، برادران داردن و فیلم‌های سطحی دیگر گواه این ادعاست.
دوم- «یک جدایی»، تصویر بی‌خطر و نوعا اگزوتیک مدرنی است از جامعه شهری مملو از دروغ و توجیه دروغ برای حفظ خود؛ و تشویق به مهاجرت، با دوربینی ادایی و بی‌هویت اما به ظاهر امروزی. این تصویر جهان سومی در راستای نگاه غربی‌ها به ماست از همین زاویه است که آن را نماینده شایسته سینمای ایران نمی‌دانم.
۵- این جمله یکی از مسئولان سینمایی را که «اگر «جدایی…»، جایزه نگیرد عداوت آمریکا با ما را نشان می‌دهد»، نمی‌فهمم. حالا که جایزه گرفته، نشان عدم عداوت آمریکا با ماست؟ شوخی نمی‌کنید؟
۶- امیدم این است که این جوایز، فیلمسازان ما را نفریبد و فیلم‌هایشان مماس با خود و جامعه‌شان باشد نه مماس با دیگران
خبرآنلاین
2 نظر برای "مسعود فراستی: جدایی نادر از سیمین فیلم خوبی نیست" ارسال شده
 1. ناشناس گفت:

  نمیدونم بعضی ها واقعا نمی فهمن یا خودشونو به نفهمیدن میزنن و کجای این فیلم تشویق به مهاجرت داشت !!!!!!!!!!!!
  می خواین بگید ما با آمریکا دشمنی داریم و اونا هیچی نمی فهمن و شما عقل کلید خوب از اول همینو بگید
  چرا سعی می کنید موفقیت فیلمو زیر سوال ببرید.
  مردم خودشون ارزش فیلم و جایزهایی رو که برده رو می دونن

 2. زری گفت:

  دردوغمی که در داستان بود برام خیلی آشنا بود بعداز اتمام فیلم همش این سوال در ذهنم بود که نویسنده این فیلم آیا از نزدیک این غمو درد رو روی قلبش احساس کرده یا آقای شهاب حسینی میتونه یه شب جای شخصیتش توی فیلم لحظات رو دوام بیاره ممنونم آقای فرهدی میدونم دنیا جای امسال من نیست بازم شکر که تو از زندگی امسال من فیلم میسازی و حالشو میبری بهت تبریک میگم

نظرات بسته شده است.