مشروح دیدار آیت‌الله طاهری اصفهانی با آیت‌الله سیستانی

چندی پیش آیت‌الله طاهری اصفهانی به دعوت آیت‌الله سیستانی به عراق رفت و به مدت ۹ روز میهمان این مرجع عالی‌قدر بود و طی این مدت دیداری نیز با ایشان داشت.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد طاهری فرزند آیت‌الله طاهری اصفهانی که خود در ملاقات آیت‌الله طاهری اصفهانی با آیت‌الله سیستانی حضور داشته در مورد این جلسه می‌گوید: در این جلسه در ابتدا آیت‌الله طاهری برای موفقیت هر چه بیشتر آیت‌الله سیستانی و مردم عراق دعا کرد و اظهار داشت که آیت‌الله سیستانی برای مردم عراق و جهان تشییع یک برکت است و مردم ایران و مسوولان ایرانی از بابت حضور آیت‌الله سیستانی در عراق خوشحال هستند و به برکت آیت‌الله سیستانی وضعیت عراق مناسب شده است.


آیت‌الله طاهری در ادامه اظهار داشت: شما نقش بسیار مناسبی در عراق داشته‌اید و توانسته‌اید اتفاقات رخ داده در عراق را تحت نظارت خود قرار دهید و اگر نظارت و تدبیر شما نبود ممکن بود که اتفاقات دیگری در عراق رخ دهد.


به گزارش ایسنا، به گفته‌ی فرزند آیت‌الله طاهری اصفهانی در ادامه‌ی این دیدار آیت‌الله سیستانی نیز اظهار داشتند: تصمیماتی که بنده در عراق گرفته‌ام تصمیمات شخصی نبوده است؛ بلکه با تفضل الهی این تصمیمات الهی گرفته شده و ما شرایط را تشخیص دادیم و به موقع با کمک خداوند و مردم عراق تصمیمات مناسب اتخاذ شده است.


آیت‌الله سیستانی در ادامه بر پافشاری وی بر امضای قانون اساسی اشاره کرده و گفتند: اشغالگران قصد داشتند که در این کشور قانون اساسی را به تصویب برسانند که متناسب با قوانین غربی بود، ولی ما اصرار کردیم که قانون اساسی به تصویب برسد که بر اساس قوانین اسلامی باشد و در آن قانونی مغایر با اسلام نباشد.


در ادامه آیت‌الله سیستانی اظهار داشتند: من سعی می‌کنم که در هنگام تصمیم‌گیری به نظرات گروه‌ها و افراد مختلف در عراق توجه کنم و بعد از آن تصمیم‌گیری کنم و نظرات مکتوب گروه‌های مختلف را در اختیار می‌گیرم. به برخی اجازه‌ی ملاقات می‌دهم و به برخی اجازه‌ی ملاقات نمی‌دهم، ولی تمام سعی‌ام این است که بر اساس نظرات گروه‌های مختلف عراقی و حتی اشغالگران نسبت به وضعیت عراق تصمیم‌گیری کنند و بر اساس یک اطلاع از شرایط اقلیمی و مسائل قومی اظهارنظری بکنند و بدون اطلاع کافی در مورد مسائلی که اتفاق می‌افتد اظهارنظر نمی‌کنم.


آیت‌الله سیستانی در ادامه به قضیه‌ی سامرا اشاره کرده و گفتند: در قضیه‌ی سامرا ما شاهد دست‌های مرموزی بودیم و در این قضیه نیز ما سعی کردیم که وضعیت را کنترل کنیم و نیروهای شیعه را کنترل کردیم چرا که اگر این کنترل نبود ممکن بود یک اقدام انتقام‌جویانه‌ای انجام شود. عده‌ای از دشمنان با انجام دادن این انفجارات درصدد بودند که وضعیت عراق را متشنج کنند و مسائل قومی و مذهبی را تشدید کنند و انتقام‌جویی را در عراق تشدید کنند ولی ما سعی کردیم که گروه‌های شیعه را کنترل کنیم. هدایت‌های لازم صورت بگیرد تا دشمنان نتوانند از فضای به وجود آمده در عراق سوء استفاده کنند.