مصاحبه با جواد زرینچه

شاید مهمترین لحظه زندگی اش همان پاس زیبایش برای حمید استیلی در جام جهانی ۹۸ فرانسه باشد. قرمزپوشان ایران با پاس گل او از آمریکا جلو افتادند و آن روز حال و هوای ایران با تمام روزهای دیگر فرق داشت. بله، «جواد زرینچه» مرد محبوب استقلال که حتی اکثر هواداران پرسپولیس نیز او را دوست دارند، اکنون به دور از حاشیه در کسوت مربیگری فعالیت می کند و این روزها هدایت تیم آلومینیوم اراک را بر عهده گرفته است.می گوید: «برای خدمت به اراک آمده ام؛ هر چه در توان داشته باشم برای موفقیت تیم آلومینیوم و فوتبال اراک انجام می دهم».گفت‌وگوی جواد زرینچه با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی را در زیر می خوانید:– آقای زرینچه از وضعیت تیم آلومینیوم اراک صحبت کنید؟


سه هفته است که کار خود را در تیم آلومینیوم آغاز کرده ام و در این مدت هدف ما شناسایی بازیکنان مستعد بومی و پس از آن غیر بومی بوده است؛ اکنون ۸ بازیکن بزرگسال و ۵ بازیکن زیر ۲۳ سال را شناسایی کرده ایم که بیش از ۸۰ درصد حضور این بازیکنان در ترکیب تیم اصلی آلومینیوم قطعی شده است.– فوتبالدوستان استان مرکزی نگران وضعیت یارگیری تیم آلومینیوم هستند. برنامه شما برای بستن تیم آلومینیوم برای فصل آتی لیگ آزادگان چیست؟هواداران و فوتبالدوستان شهر اراک نگران یارگیری تیم آلومینیوم نباشند، ما حداکثر تا بیستم مرداد ترکیب تیم را مشخص خواهیم کرد؛ از طرفی مذاکرات خود را از چند روز پیش برای جذب بازیکنان مورد نظر آغاز کرده ایم؛ البته ما منتظر هستیم تا مهلت نقل و انتقالات لیگ برتر به پایان برسد و پس از آن بتوانیم ۵-۶ بازیکن خوب لیگ برتری را به خدمت بگیریم. از طرفی متاسفانه تیم آلومینیوم در فصل جاری بدون بازیکن مانده است و به دلیل قراردادهای کوتاه مدت، بازیکنان فصل گذشته این تیم به تیم های دیگر رفته اند که این مسئله کار ما را دشوار کرد.– شنیده می شود شما قول صعود به لیگ برتر را به مسوولان باشگاه آلومینیوم داده اید. این مسئله تا چه حد صحت دارد؟


ما قصد داریم امسال تیمی جوان، دونده و خوب را روانه لیگ آزادگان کنیم. مطمئنا هر ۲۴ تیمی که در لیگ دسته اول بازی می کنند، هدفشان صعود است و ما هم از این امر مستثنا نیستیم و افق خود را لیگ برتر می بینیم. اگر هم به دلایلی این امکان فراهم نشد، قصد داریم تیمی آبرومند و در شان فوتبال اراک درست کنیم تا همه از دیدن بازی آن لذت ببرند.– چه شناختی از فوتبال اراک دارید؟


قبلا شناخت زیادی از فوتبال این شهر نداشتم اما، امروز اطلاعات خوبی پیدا کرده ام؛ فوتبال اراک روزگاری ۱۸ باشگاه فعال داشته است اما، امروز این تعداد به چهار تیم رسیده است که نشان از بی توجهی به فوتبال این شهر دارد. البته از نظر امکانات اراک در سطح بالایی قرار دارد و باشگاه آلومینیوم هم تمامی امکانات را برای ما فراهم کرده است.– این روزها صحبت های زیادی در مورد دستیاران شما در تیم آلومینیوم به گوش می رسد. در این مورد صحبت کنید؟


قاسم خورشیدی که از دروازه بانان با سابقه فوتبال ایران است، به عنوان مربی در کنارم حضور خواهد داشت و مجید آقاجاری که در آلمان بوده است، به عنوان مربی در تیم آلومینیوم فعالیت خواهد کرد؛ ضمن آنکه دو مربی از اراک به نام های ابوالفضل قدمیان و امید زرین هم در کادر فنی تیم حضور دارند.– بلافاصله پس از انتخاب جواد زرینچه به عنوان سرمربی تیم آلومینیوم اراک، برخی ها از برکناری شما از این سمت خبر دادند. نظرتان در مورد مطرح شدن این مسائل چیست؟


برخی ها چون می بینند ما سالم کار می کنیم و دلال بازی نمی کنیم، این جو را راه انداخته اند. در این مدتی که در اراک هستم، خیلی ها بازیکن به من معرفی کردند و ما جواب رد به آنها داده ایم، کسانی که از این وضعیت ناراضی هستند، دست به این شایعات زده اند؛ با قدرت به کارم ادامه می دهم و قرارداد خود را هم با این تیم امضا کرده ام.– این روزها صحبت از حضور فردی به عنوان مدیرفنی در تیم آلومینیوم به گوش می رسد. تا چه اندازه موافق این موضوع هستید؟


از این طرح استقبال می کنم و دلیلی برای مخالفت وجود ندارد؛ البته به شرط آنکه فردی مدیرفنی شود که سلامت روحی و اخلاقی داشته باشند و بتواند به تیم آلومینیوم و فوتبال اراک کمک کند. بحث مدیرفنی را هم خودم به مسوولان باشگاه پیشنهاد کرده ام.– عده ای از ۲۸ تیمی شدن لیگ آزادگان در فصل آتی صحبت می کنند. فکر می کنید لیگ دسته یک باشگاه های کشور پتانسیل چند تیم را دارد؟


من فکر می کنم همان ۲۴ تیم برای لیگ آزادگان کافی باشد؛ بیشتر از این تعداد لیگ را فرسایشی کرده و کار تیم ها را سخت می کند.– از وضعیت تیم سابق خود استقلال که با خبر هستید؟


بله؛ استقلال امسال یارگیری خوبی در فصل نقل و انتقالات داشته است و بازیکنان خوبی جذب این تیم شده اند؛ البته از اکنون پیش بینی نتایج استقلال در لیگ برتر مشکل است و باید منتظر ماند و دید، بازیکنان جدید تا چه اندازه می توانند با شرایط باشگاه بزرگی چون استقلال هماهنگ شوند؛ سال گذشته هم نفرات بسیار خوب و اسم و رسم داری به استقلال آمدند اما، بازدهی خوبی در این تیم نداشتند.– به عنوان فردی که سال ها در بالاترین سطح فوتبال کشور بازی کرده اید، تیم ملی تا چه اندازه شانس صعود به جام جهانی را دارد؟صعود به جام جهانی آرزوی تمام ورزش دوستان است که امیدواریم این مهم برای فوتبال ایران حاصل شود. البته تیم ملی کار سختی در راه صعود به جام جهانی در پیش خواهد داشت و از کره جنوبی و عربستان که بگذریم، تیم های امارات و کره شمالی هم حریفان بسیار خطرناکی برای تیم ملی خواهند بود و به هیج عنوان نباید این تیم ها را دست کم بگیریم. البته بازیهای دوستانه نقش تعیین کننده ای در آماده سازی تیم ها دارد و با برگزاری این مسابقات است که نقاط ضعف و قوت تیم ها مشخص می شود؛ به نظر من از هم اکنون مسوولان فدراسیون فوتبال باید به فکر برگزاری بازی های تدارکاتی با تیم های خوب دنیا باشند.– صحبت از فوتبال امارات شد. در چند سال اخیر شاهد بوده ایم که تعداد زیادی از بهترین های فوتبال ایران به لیگ امارات رفته اند؛ چه نظری در این باره دارید؟بی تردید رفتن ستاره ها به امارات به فوتبال ایران ضربه می زند، سطح لیگ امارات قابل مقایسه با لیگ برتر ایران نیست و من به شخصه اعتقاد دارم بازیکنان ایرانی اگر به یک تیم درجه دوم و حتی سوم اروپایی بروند، بهتر از لیگ امارات خواهد بود؛ در این چند سال به خوبی ثابت شده که ستاره های فوتبال ایران با رفتن به فوتبال امارات افت کرده و در تیم ملی هم بازیکن مثمرثمری نبوده اند.– سخن آخر


برای خدمت به اراک آمده ام؛ هر چه در توان داشته باشم برای موفقیت تیم آلومینیوم و فوتبال اراک انجام می دهم. امیدوارم با همکاری و کمک مسوولان استان مرکزی و شهرستان اراک شاهد روزهای خوشی برای تیم آلومینیوم باشیم. از رسانه ها هم انتظار دارم به یاری ما بیایند، هیچ گاه از انتقاد فرار نکرده ام و همواره از انتقادات سازنده استقبال کرده و آنها را زمینه ای برای پیشرفت تلقی کرده ام، امروز رسانه ها نقش زیادی در ورزش دارند و ما به کمک آنها نیاز داریم.