مصاحبه لاریجانی با مجله فوکوس آلمان و چهار شرط ایران برای از سرگیری مذاکرات با اتحادیه اروپا

علی لاریجانی در گفت و گو با مجله آلمانی فوکوس آلمان، تایید کرد جمهوری اسلامی ایران قصد غنی سازی اورانیوم در سطح گسترده را در پیش دارد.

به گزارش سرویس سیاسی آریا، علی لاریجانی دبیر شورایعالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به مجله آلمانی فوکوس گفت ایران و اروپا دارای منافع مشترک اقتصادی هستند و ایران می تواند به اروپا گاز صادر کند.


لاریجانی در پاسخ به این سئوال که آیا ایران قصد غنی سازی اورانیوم در سطح گسترده ای در پیش دارد به این مجله گفت در حالت ایده آل بله.


علی لاریجانی گفت نیروگاه های اتمی ایران ممکن است به سطح بالاتری از غنی سازی اورانیوم نیازدداشته باشد.


به نوشته فوکوس علی لاریجانی گفتگوهای هفته پیش خود با خاویر سولانا را منفی ارزیابی نکرد.


فوکوس با بی نتیجه خواندن گفتگوهای لاریجانی و سولانا به نقل از علی لاریجانی نوشت وی در هفته پیش در برلین بار دیگر تعلیق غنی سازی اورانیوم را بعنوان پیش شرط رد کرد.


بنا به این گزارش، گفته می شود جمهوری اسلامی ایران چهار شرط را برای از سرگیری گفتگوها با اروپا مطرح کرده است: حذف پیش شرط تعلیق غنی سازی اورانیوم برای از سرگیری مذاکرات، تامین پیشاپیش نیاز سوخت هسته ای به مدت پنج سال، به رسمیت شناختن حق ایران در غنی سازی اورانیوم با اهداف علمی و باز گرداندن پرونده هسته ای جمهوری اسلامی از شورای امنیت سازمان ملل متحد به آژانس بین المللی انرژی اتمی