مصباحی مقدم:دولت مصمم بود برنامه ششم توسعه تصویب نشود/زحمات ما هدر رفت

سیاست > مجلس – ایسنا نوشت:رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه ادعا کرد: دولت مصمم بود برنامه ششم توسعه تصویب نشود.

غلام‌رضا‌ مصباحی‌مقدم امروز در نشست هم‌اندیشی رؤسای شوراهای اسلامی و شهرداران کلان‎‌شهر‌‌های کشور که در تالار شهر مشهد برگزار شد، به انتقاد از عملکرد دولت در ارائه لایحه برنامه ششم توسعه پرداخت و ادعا کرد: دولت اعتقادی به ارائه برنامه ششم به مجلس نداشت.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در قانون بنیادی وظیفه ارائه برنامه به دولت تکلیف نشده است، دولت همراه با بودجه تنها احکام اجرایی برنامه ششم را به مجلس رو کرد و این خود برنامه نیست.

مصباحی مقدم افزود: پس از ارائه احکام اجرایی توسط دولت، مجلس با تشکیل چهار کمیسیون به بررسی این احکام به تبیین برنامه ششم توسعه پرداخت و آن را به هیأت رئیسه تقدیم کرد.

وی با اشاره به موکول شدن تصویب برنامه ششم به مجلس دهم با وجود تصویب آن در کمیسیون تلفیق بیان کرد: حقی که ما برای تصویب و ابلاغ آن داشتیم از ما گرفته شد.

رئیس کمسیون تلفیق برنامه ششم با بیان وضعیت کنونی این برنامه، بیان کرد: این لایحه به نقطه صفر برگشته و باید در مجلس آینده دوباره بررسی و تصویب شود.

این نماینده مجلس با گلایه از عدم تصویب برنامه در مجلس نهم، تصریح کرد: تمام زحمات ما هدر رفت.

مصباحی‌مقدم با بیان اینکه مجلس دهم در سال جاری به بررسی و تصویب برنامه ششم نخواهد رسید، بیان کرد: زمان می‌‌برد مجلس آینده به روال قانون‌گذاری ورود کند و پیش‌بینی من این است برنامه پنجم توسعه یک سال دیگر تمدید می‌‌شود و بودجه ۹۶ با برنامه پنجم تصویب می‌‌شود.

وی خطاب به شهرداران و رؤسای شوراهای شهر حاضر در جلسه، بیان کرد: این یک فرصت است و شما وقت دارید که ملاحظات و نکات خود را اعلام کنید و این مطلب می‌ تواند به شما کمک کند بنابراین شما نگران نباشید.

مصباحی‌مقدم ادعا کرد: اراده‌ای در دولت وجود دارد که به شهرداری‌‌ها و شوراهای شهر سلطه پیدا کند، اما مجلس همچین اراده‌ای ندارد.

وی با رد اینکه مجلس شورای اسلامی، شوراها را رقیب خود می‌‌داند و قصد سلطه و تضعیف آن را دارد به بیان اقدامات مجلس در تقویت شوراها پرداخت و بیان کرد: مسئله مدیریت یکپارچه شهری از چیزهایی بود که ما دنبال می‌‌کردیم، اما به نتیجه نرسید.

وی با توجه به اینکه دولت در لایحه برنامه ششم خواستار واریز عوارض به خزانه شده است، افزود: این بر بنیاد اصل ۵۳ قانون بنیادی است که مجموع درآمدهای دولت به حساب خزانه‌داری کل واریز و از آنجا تقسیم شود.

مصباحی‌مقدم خطاب به شهرداران و روسای شوراهای شهر، بیان کرد: شما جایی در قانون نمی‌بینید که شهرداری‌‌ها را از دولت جدا کند.

رئیس کمسیون تلفیق برنامه ششم با اشاره به نگرانی شهرداری‌‌ها و شوراهای شهر از اینکه با تصویب این برنامه درآمدهای شهرداری‌‌ها و شوراهای شهر کاهش پیدا کرده و این نهادها تضعیف شوند، بیان کرد: نگذارید قوانین تغییر کند، شما نیاز به تغییر قانون ندارید.

وی در پاسخ به عدم وجود ماده و تبصره‎ای در مورد شوراها در برنامه ششم، بیان کرد: خدا را شکر کنید که نیست.