معاون وزیر امور خارجه آمریکا: توافق بین‌المللی برای اعمال تحریم علیه ایران وجود ندارد

معاون وزیر خارجه آمریکا از روسیه و اروپا خواست تا در نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آمریکا برای ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت حمایت کنند ولی در عین حال اعتراف نمود که در خصوص اعمال تحریمها بر ضد ایران هنوز توافق بین‌المللی وجود ندارد.
نیکولاس برنز» در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «نیزاویسیمایا گازیه تا» با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران نباید به غنی سازی بپردازد، گفت: «اکنون زمان رسیده که اروپا و روسیه عملا و با رای مثبت به ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست آتی شورای حکام ، از آمریکا حمایت کنند».
نیکولاس برنز، نفر سوم در وزارت امور خارجه آمریکا در آخر هفته سفری به روسیه داشت و رایزنیهایی را با «سرگئی کیسلیاک»، معاون وزیر خارجه روسیه در خصوص فراهم سازی مقدمات نشست سران گروه هشت در سنت پترزبورگ انجام داد.
به گفته برنز در گفتگوهای وی با مقامات روسی در مسکو مسئله بحران هسته ای ایران مطرح نبوده است، ولی در مجموع آمریکا از نقش فعال روسیه در حل و فصل مسائل پیرامون برنامه هسته ای ایران استقبال می‌کند و جورج بوش و کاندولیزا رایس بارها از پیشنهاد روسیه برای ایجاد مرکز مشترک غی سازی در خاک روسیه حمایت کرده اند.
معاون وزیر امور خارجه آمریکا متذکر گردید که البته ظاهرا ایران تلاشهای روسیه برای رفع مشکلات را به خوبی ارزیابی نمی‌کند.
به گفته وی، ایران از فرصتهای بدست آمده برای حل مشکل استفاده نکرد. مذاکرات ایران و سه کشور اروپایی با شکست مواجه شد. اکنون نیز روسیه و ایران مذاکرات پیگیری را در خصوص پیشنهاد روسیه در مسکو و تهران انجام داده اند که هنوز نتیجه قطعی از آن بدست نیامده است.
برنز با تاکید بر این که جمهوری اسلامی نباید به غنی سازی بپردازد، خاطر نشان کرد اکنون زمان آن رسیده که اروپا و روسیه که بارها در مذاکره با ایران طعم شکست را چشیده اند، عملا و با رای مثبت به ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست آتی شورای حکام ، از آمریکا حمایت کنند. وی به کشورهای چین، هند، مصر و سری لانکا که پیشتر از مواضعی محافظه کارانه برخوردار بودند نیز همین توصیه را نمود.
این مقام دیپلماتیک آمریکایی با ابراز امیدواری در این خصوص که پس از نشست ششم ماه مارس شورای حکام، مسئله ایران در سطح شورای امنیت سازمان ملل متحد بررسی شود، گفت: «البته در مرحله فعلی نمی توان از چگونگی روند اوضاع پیرامون این مسئله در نیویورک صحبت نمود».
برنز دلیل این امر را عدم توافق بین المللی در رابطه با اعمال تحریمها بر ضد ایران دانست و متذکر گردید که البته دولت آمریکا در حال انجام رایزنیهای گسترده ای در این مورد است.
برنز تاکید نمود که آمریکا طرفدار اعمال فشار تدریجی و مرحله به مرحله بر ایران است. به گفته وی در ابتدا شورای امنیت باید کلیه اتهامات واره به ایران در خصوص برنامه های هسته ای اش را مورد بررسی دقیق قرار دهد، سپس اگر عکس العملی از سوی تهران صورت نگرفت، این شورا باید اظهارات شدید الحنی خطاب به مقامات ایران بنماید و تازه پس از آن می توان از تصویب قطعنامه ای بر ضد ایران سخن گفت.
این مقام آمریکایی گفت دولت واشنگتن درصدد بوجود آمدن ائتلاف بین المللی بزرگی است تا به ایران بفهاند در آستانه انزوای گسترده ای قرار دارد.