معرفی گرانترین پایتخت جهان

ایرنا: شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ شنبه شب طی‌ گزارشی شهر لوآندا مرکز کشور آفریقایی آنگولا را گرانترین پایتخت جهان معرفی کرد.

این شبکه خبری گفت: شاید اسامی بسیاری از شهرهای جهان را شنیده اید که هزینه زندگی در آنجا به شدت بالا است ولی هزینه زندگی در لوآندا بسیار بالاتر است.

در پی برقراری آتش بس و پایان جنگ داخلی در کشور آفریقایی آنگولا در سال ۲۰۰۲ میلادی،‌ ساختمان سازی در لوآندا پایتخت این کشور به شدت رواج گرفت.

وضعیت جغرافیایی این شهر به گونه ای است که تنها گنجایش سکونت ۵۰۰ هزار تن را دارد در حالیکه اینک بیش از پنج میلیون تن در این شهر زندگی می کنند و همین مساله موجب شده که زندگی در آن برای خارجی هایی که به این کشور سفر کرده و به کار و زندگی مشغولند به گونه ای پرهزینه شود که به گرانترین پایتخت جهان مبدل شود.

به گفته شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ ، پایتخت آنگولا در واقع به شهر دبی آفریقایی تبدیل شده است و برج های بلند و ساختمان های مرتفع ساخته می شود و دیگر از آپارتمان های نوساز خبری نیست.

این شبکه در بخش دیگری از گزارش افزود: مردم آنگولا مجبورند که برای گذران زندگی در شهرها و مناطق حومه ساکن شده و برای رسیدن به موقع سر کارهای خود صبح خیلی زود از خواب بیدار شوند تا گرفتار راه بندان های وحشتناک لوآندا نشوند.

کشور آفریقایی آنگولا یکی از کشورهای صادرکننده نفت است که بیش از ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی خود را از طریق فروش نفت تامین می کند و نفت مورد نیاز خود را پس از اینکه در خارج از این کشور به انواع فرآوردهای نفتی تبدیل شد وارد می کند.

بنابراین گزارش، گرانی در این کشور تنها به مسکن اختصاص نمی یابد به عنوان مثال قیمت یک کیلو گوجه فرنگی ۱۰ دلار است.

کشور ۱۱ میلیون نفری آنگولا عضو اتحادیه آفریقا، سازمان ملل متحد و کمیته هماهنگی توسعه در آفریقا است.