معضل ازدواج اجباری در عربستان

پدیده ازدواج اجباری در عربستان به معضل تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری آریا  به نقل از شبکه خبری “سی ان ان” حاکی است، پدیده ازدواج های اجباری در عربستان به یک معضل تبدیل شده است.


پدیده ازدواج دختران کم سن و سال در عربستان سعودی به زایمان در سنین پایین و در نتیجه عوارض جسمی و روحی زیادی برای قربانیان این پدیده منجر می شود.


سی ان ان افزود:این نتیجه گزارشی است که کمیسیون حقوق بشر عربستان و وزارت بهداشت سعودی تهیه کرده است. این گزارش تازه ترین اقدام فعالان در زمینه حقوق کودکان در عربستان محسوب می شود.


“نیک رابرتسون” در گزارشی از ریاض تلفنی با زنی صحبت می کند که مادر دو دختر ۱۳ و ۱۴ ساله است که به اجبار پدرشان ازدواج کرده اند. این مادر سعودی از بیم اقدامات تلافی جویانه، حاضر به گفتگو مقابل دوربین های سی ان ان نشده است.


خبرنگار این شبکه افزود: ماجرای این زن تنها مورد نقض حقوق کودکان و زنان در جامعه سعودی نیست. یک فعال حقوق زنان می گوید، مادران سعودی وقتی در دادگاه شوهران خود را به چالش می کشانند، شانس زیادی ندارند.این فعال حقوق زنان در عربستان، مبارزات خود را در این زمینه به اینترنت برده است و سعی می کند با جلب افکار عمومی باعث تحول در جامعه سعودی شود.


رابرتسون افزود:هم اکنون مردم در عربستان بیشتر به این مسئله توجه می کنند و این بدان علت است که بحث ها در این جامعه به شدت محافظه کار گسترش یافته است. اما هنوز مخالفت های زیادی با اصلاح وضع زنان وجود دارد.