معمای چاقی حل شد

توسط محقق ایرانی دانشگاه کالیفرنیا

معمای چاقی حل شد

جام جم آنلاین: دکتر کاوه اشرفی استادیار ایرانی دانشگاه کالیفرنیا با بررسی دقیق مدارهای مغزی کرمهای روده‌ای پاسخی مناسب برای مکانیسم چاقی در افراد مختلف ارائه کرده است. به گزارش خبرگزاری مهر، همواره این نظریه در بسیاری از کتب ارائه شده است که هرچه کرم های روده ای بیشتر تغذیه کنند وزن کمتری خواهند داشت اما هنگامی که  این انگلها در شرایط بحرانی همچون کمبود منابع غذایی قرار می گیرند به ذخیره چربی در خود پرداخته و کمتر می خورند.


اکنون محققان دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو با استفاده از تکنیکهای ژنتیکی به تشریح دقیق مدارهای مغزی مسئول ایجاد این پارادوکس پرداخته اند. این مطالعه که نتایج و جزئیات آن در نشریه “سوخت و ساز سلولی” منتشر شده است نشان می دهد مغز نوعی کرم انگلی موسوم به Caenorhabditis elegans فرآیند خوردن را تشخیص داده و فعالیتهای جداگانه ای برای چربی سازی انجام می دهد.


متخصصان امور رژیم و تغذیه به خوبی می دانند که کاهش کالری همواره به کاهش وزن منجر نمی شود. پروژه جدیدی که از سوی دکتر کاوه اشرفی استادیار ایرانی دانشگاه کالیفرنیا ارائه شده است ممکن است این راز بی پاسخ را آشکار کند و در آینده ای نزدیک نیز به ارائه درمانهای مؤثر برای چاقی منجر شود.


به گفته محققان، تحقیقات اخیر دکتر اشرفی می تواند توضیحی برای تغییرات مختلف در وزن افراد گوناگون باشد.


بسیاری از گذرگاههای کرمهای انگلی که در مطالعه دکتر اشرفی شناسایی شده اند در پستانداران از جمله انسان وجود دارند و از این رو ممکن است به شیوه های مشابهی عمل کنند اما جزئیات فرآیند آنها احتمالاً متغیر است.


مطالعات این محقق ایرانی که با همکاری دانشگاه واشنگتن در سیاتل انجام گرفته است نشان می دهد هنگامی که حجم قابل توجهی از مواد غذایی وجود داشته و در عین حال هیچ کرم انگلی دیگری نیز در همسایگی وجود نداشته باشد، پپتیدی موسوم به DAF-7 در نورون حسی سر کرمهای انگلی تولید می شود.


DAF-7 یکی از اعضای خانواده TGF-beta مولکولهای علامت دهنده به حساب می آید که در تنظیم سوخت و ساز چربی در پستانداران نقش مهمی ایفا می کند.


دکتر اشرفی در این خصوص گفت: هنگامی مواد غذایی داخل بدن کم شده و یا جمعیت کرم انگلی افزایش می یابد، کرمها سرعت خوردن خود را کاهش داده و با این کار چربی لازم را در خود ذخیره می کنند. در عین حال فرآیند تخم گذاری را نیز متوقف می کنند و حتی در صورت بدتر شدن اوضاع در حالت مرگ موقتی قرار می گیرند.


تیم تحقیقاتی این محقق ایرانی دریافته است DAF-7 تمامی این پاسخها را به وسیله ارسال علامتی خاص به تنها دو جفت از نورونهای رابط مغز کرم انگلی کنترل می کند.


این یافته می تواند توضیحی برای چگونگی چاق شدن در بسیاری از بیماران تلقی شود.