منظور روزنامه‌ی «تاگس اشپیگل» نقد حضور نظامیان آلمان است، نه تخریب شخصیت بازیکنان ایرانی

کاریکاتوری فوتبالی در روزنامه برلینی تاگس اشپیگل در ایران سر و صدای فراوانی به پا کرده است.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری آلمان گزارش داد: “منوچهر زندی، رییس انجمن نویسندگان ورزشی ایران این کاریکاتور را «شوخی کثیف» خواند و اعتراض خود را اعلام کرد.”


او در گفت‌وگو با ایسنا، از سفارت آلمان در تهران «واکنش مناسبی» را خواستار شد.


روزنامه‌ی «تاگس اشپیگل» هم در این باره توضیح داد: “ما از واکنش ایرانی‌ها متاسفیم. آن‌ها می‌توانند این موضوع را به ناآشنایی ایرانی‌ها از سیاست داخلی آلمان ربط بدهند.”


«تاگس اشپیگل» روز جمعه کاریکاتوری را به چاپ رساند که در آن بازیکنان ایرانی همراه مواد منفجره در کنار نیروهای نظامی آلمان در یکی از ورزشگاه‌های آلمان ایستاده‌اند. عنوان این کاریکاتور هم این چنین است: “چرا نظامیان باید در جام جهانی به هر قیمتی مداخله کنند؟”


این روزنامه ادامه داد: “کلاوس اشتوتمان ـ طراح کاریکاتور ـ بحث حضور نظامیان در ورزشگاه‌ها به هنگام برگزاری جام جهانی را مورد نظر قرار داده است.”


اشتوتمان درباره مبالغه‌ی طنزآلود حضور غیر ضروری نظامیان با ابزار طراحی گفت: “چرا نظامیان باید وارد عمل شوند؟ آیا بازیکنان دیگر مسلح یا با بمب‌های انتحاری در میدان حاضر می‌شوند!؟»


این خبرگزاری هم‌چنین آورده است: “بدیهی است که نه آقای اشتوتمان و نه روزنامه‌ی «تاگس اشپیگل» نمی‌خواهند شخصیت بازیکنان ایرانی را زیر سوال ببرند.”