مهدوی کیا: برای استقلال متأسفم

مهدی مهدوی کیا در گفت‌وگو با صدای آلمان تأکید کرد کاپیتانی تیم‌ملی فوتبال ایران یک افتخار ویژه برای اوست و بار مسؤولیتش را در این تیم سنگین‌تر می‌کند‌.
    ‌هافبک ایرانی تیم‌هامبورگ که هشتمین سال حضور خود در این تیم را پشت سر می‌گذارد به سوالات صدای آلمان این گونه پاسخ داده است‌:

    با توجه به فراز و نشیب‌هاى زیادى که تیم‌هامبورگ در فصل جاری داشته‌، وضعیت خودتان و تیم فوتبال‌هامبورگ را در این فصل بوندس‌لیگا چگونه ارزیابى مى‌کنید؟
    در واقع تیم‌هامبورگ و ما فصل خیلى بدى داشتیم‌. ما این دوره راخیلى بد شروع کردیم و نتایج اصلاً قابل قبول نبود‌. با توجه به فصل خیلى خوبى که ما سال گذشته داشتیم همه انتظار داشتند تیم‌هامبورگ امسال حتی بهتر از سال گذشته باشد اما همه چیزعکس شد و ما با مشکلات جدیدى روبه رو شدیم‌. البته دلایل خیلى زیادى دارد که در حال حاضرنمى‌شود به آن پرداخت اما در کل آن چیزى که انتظارش را داشتیم نبود و ما با مشکلات زیادى دست به گریبان بودیم‌. با این حال در چهار بازى گذشته نتایج خوبى گرفتیم و امیدواریم که هرچه زودتر از این وضعیت بیرون بیاییم‌.
    
    با تعویض مربى‌هامبورگ و جایگزین شدن هوب استیونس به جای توماس دال دیدیم که تیم‌هامبورگ پس از یک برد در عرض ۱۷ بازى در نیم فصل اول ناگهان توانست ۴ بازى را پى درپى پیروز از زمین خارج شود‌. این تعویض مربى آیا براى بازیکنان یک حالت شوک دارد؟ دیدگاه شما در این زمینه چیست؟
    فکر مى‌کنم که همه موارد به خوش شانسى برنمى‌گردد‌. تیم‌ ما یکسرى مشکلات داشت‌. چند بازیکن اصلى‌مان را از دست دادیم و بازیکنان جدیدى که به خدمت گرفتیم بیشتر اوقات مصدوم بودند و ما تیم کاملى را در اختیار نداشتیم‌. اما با آمدن مربى جدید شوک روحى مناسبى به تیم وارد شده و بازیکن‌هاى مصدوم تیم هم برگشته‌اند و شاید یک مقدار هم شانس با ما همراه بوده‌، آن چیزى که در نیم فصل اول با ما همراه نبود‌. امیدوارم بتوانیم این روند را ادامه بدهیم و با توجه به شرایط بحرانی انتهای جدول که با یک برد و باخت جایگاه تیم‌ها دستخوش تغییر می‌شود با کسب پیروزی‌های بیشتر به جایگاهی مناسب برسیم‌.
    
    هوب استیونس پس از برعهده گرفتن سرمربیگرى تیم فوتبال‌هامبورگ در ماه گذشته به یک نکته جالب اشاره کرد وآن این بود که گفت وقتى او مربى تیم‌هاى هرتا برلین، شالکه یا کلن بوده و مقابل‌هامبورگ بازى مى‌کرده، مهدوى کیا همیشه جزو قوی‌ترین بازیکنان‌هامبورگ بود و اعتقاد خاصى به تو داشته است‌. این مسأله را چگونه مى‌بینید؟
    خیلى خوشحالم فردی که در حال حاضر مربى تیم‌هامبورگ است چنین نظرى نسبت به من دارد و چندین بار هم به خود من این نکته را گوشزد کرده است‌. خوشبختانه من در زمانى که ایشان مربى شالکه و هرتابرلین بود، بازى خیلى خوبى مقابل تیم‌هایش انجام دادم و این باعث شده که مربى اعتماد خاصى به من داشته باشد‌. ولى این باعث نمى‌شود که تمام اوقات به عنوان یاراصلی بازى کنم‌. باید سعى و تلاشم را بیشتر کنم، چون تیم در حال حاضر در وضعیتى است که همه بازیکنان باید دو برابر گذشته کار کنند تا اینکه بتوانند در جاى اصلى شان قرار بگیرند‌. من از این مسأله خیلى خوشحالم وتمریناتم را جدی‌تر از قبل دنبال می‌کنم که بتوانم به عنوان یار اصلی در خدمت تیممان باشم‌.
    
    شما هشتمین سال حضور‌تان در تیم‌هامبورگ را پشت سر می‌گذارید و در پایان این فصل قراردادتان به پایان مى‌رسد‌. تیم‌هامبورگ اعلام کرده که هنوز تمایلی به تمدید قرارداد با شما ندارد‌. از سوى دیگر به گوش مى‌رسد که تیم فوتبال اینتراخت فرانکفورت علاقه‌مند به جذب شماست‌. برای فصل آینده تا به امروز چه تصمیماتی گرفته‌اید و مى‌توانید اخبار جدیدى به ما بدهید؟
    پیش از این در مورد این مسأله به اندازه کافى صحبت کرده ام‌. من طی ۸ سالى که در‌هامبورگ بودم دوره خوبی با این تیم داشتم و از شرایط خیلى راضى هستم و خیلى دوست دارم که بتوانم بازهم در این تیم بمانم‌. اما باید ببینیم دیدگاه‌هاى باشگاه به چه صورت است و چه برنامه ریزى براى سال‌هاى آینده کرده اند‌. فعلاً تمام تمرکز من و کل تیم بر این است که هرچه زودتر از پایین جدول فاصله بگیریم و ماندن‌هامبورگ در دسته یک بوندس‌لیگا را حتمى کنیم و بعد از آن به اندازه کافى وقت هست براى اینکه ما در مورد ماندن یا رفتن از تیم‌هامبورگ بحث کنیم‌. درحال حاضر هیچ صحبتى نشده و من منتظرم که هرچه زودتر از این شرایط فاصله بگیریم و بعد از آن صحبت‌هاى نهایى را انجام مى‌دهیم‌.
    
    شما در کنار سابقه درازمدت در تیم‌هامبورگ الان کاپیتان شماره یک تیم ملى فوتبال ایران نیز هستید‌. با توجه به صعود به مرحله نهایى جام ملت‌هاى آسیا در تابستان سال جارى میلادی، شما وضعیت تیم ملى را چگونه ارزیابى مى‌کنید؟
    باید بگویم براى من یک افتخار است که در حال حاضر کاپیتان تیم ملى ایران هستم و این مسؤولیت براى هر بازیکنی بزرگ است‌. امیدوارم بتوانم از این مسؤولیت با سربلندى بیرون بیایم‌. ما راه دشوارى را پیمودیم تا اینکه به جام ملت‌ها صعود کردیم‌. امیدواریم آن حادثه‌اى که در چین اتفاق افتاد، تکرار نشود و بتوانیم در فینال مسابقات بازى کنیم‌. با توجه به سرمایه گذاری و تلاش همه تیم‌های آسیایی گمان می‌کنم این دوره یکى از قوى‌ترین دوره‌هاى جام ملت‌هاى آسیا باشد‌. فوتبال ما همیشه در سطح آسیا یکى از قدرت‌هاى اصلى بوده و من امیدوارم که بتوانیم با یک تیم خوب وارد مسابقات شویم‌.
    
    آقاى برانکو ایوانکوویچ چهارسال سرمربیگرى تیم فوتبال ایران را برعهده داشت و با سیستم ۱-۳-۲-۴ یا ۲-۴-۴ تیم‌ملی را به میدان می‌فرستاد‌. حالا با آمدن امیر قلعه‌نوعی سبک بازى تیم ملى فوتبال ایران به آن حالت قدیمى و سنتى ۳-۵-۲ ایرانى بازگشته است‌. آیا به نظر شما این سبک تاکتیک مطابق با فهم فوتبال روز دنیا مى‌تواند باشد؟
    نمى‌توانم بگویم تاکتیک در زمین فوتبال نقش مهمى ندارد، اما اگر بازیکنان آن وظایفى که برعهده آنهاست را انجام ندهند هیچ تاکتیکى به نظر من نمى‌تواند به تیم کمک کند‌. اگر هر بازیکنى در داخل زمین وظیفه اش را به نحو احسن انجام بدهد به نظر من تمام این مسائل پوشیده می‌شود و این برمی گردد به نظر کادر فنى تیم که چه سیستمى را انتخاب می‌کند و ما با چه نفراتى باید بازى کنیم‌. من در این مقوله نمى‌توانم دخالتى داشته باشم، فقط به عنوان بازیکن در خدمت تیم ملى هستم و امیدوارم بتوانم بازى خوبى انجام بدهم‌.
    
    شما در ماه ژانویه امسال در دبى در یک بازى دوستانه تدارکاتى با تیم‌هامبورگ مقابل تیم ایران به میدان رفتید‌. وقتى مقابل تیم فوتبال ایران بازى کردید چه احساسى داشتید‌؟
    این یک بازى دوستانه و تدارکاتى بود‌. ازاینکه مقابل تیم فوتبال کشورم بازى می‌کردم احساس ناخوشایندی داشتم‌. اما از یک طرف خیلى دوست داشتم مقابل تیمى بازى کنم که هیچ وقت مقابلش بازى نکرده بودم‌. دوست داشتم برآوردی از وضعیت بازیکنان جوان تیم‌ملی داشته باشم‌. گمان می‌کنم تیم ما با توجه به نفرات جدیدى که دراختیار دارد بازى خیلى خوبى انجام داد‌.
    
    با توجه به قوانین آلمان که شما می‌توانید بعد از ۵ یا ۸ سال تابعیت کشور آلمان را بگیرید، آیا تمایل به این مسأله دارید که دو ملیتى بشوید و در کنار ملیت ایرانى ملیت آلمانى را هم تقاضا کنید؟
    سؤال غافلگیرکننده‌اى است‌. من بعد از ۵ سال اقامت دائم را گرفتم‌. فکر مى‌کنم بعد از ۸ یا ۹ سال یک نفر مى‌تواند ملیت کشور دیگرى را قبول کند‌. هنوز در مورد این مسأله فکر نکرده‌ام‌. فعلاً افتخار مى‌کنم که ایرانى‌ام و در تیم ملى ایران بازى مى‌کنم،گرچه اعتقاد دارم داشتن یک گذرنامه خارجى ایرادى ندارد‌.
    
    چه مقدار فرهنگ آلمانى جزو وجود مهدى مهدوى کیا شده؟
    واقعاً مسائل مثبتى وجود دارد که ما باید ازآن استفاده کنیم‌. نمونه آن نظم و دیسیپلینى است که آلمانی‌ها دارند که به نظر من در دنیا بى‌نظیر است‌. فکر مى‌کنم این را ما در زمین فوتبال هم گفته‌ایم، یعنى نظمى که آلمانى‌‌ها دارند یک چیزی است که فکر مى‌کنم در هیچ جاى دنیا وجود ندارد‌. بعد از ۸ سال زندگى کردن با آلمانى‌ها، فکر مى‌کنم چیزهاى خیلى خوبى یاد گرفته‌ام و امیدوارم این تجربه‌اى که به دست آورده‌ام، جدا از همه این مسائل فرهنگى و مسائل اجتماعى، آن چیزى که در حوزه کار خودم آموختم را بتوانم به جوان‌هایی که در ایران هستند و این شرایط را ندیده‌اند انتقال بدهم‌.
    
    شما دویستمین بازىتان را در بوندس‌لیگا نیز پشت سر گذاشتید‌. چیزى که در هفته‌هاى گذشته در بوندس‌لیگا خیلى بحث مى‌شد این جو ضدخارجى و نژادپرستى در بین برخى از تماشاگران در داخل استادیوم‌‌ها بود و داوران بوندس‌لیگا موظف شدند به محض اینکه یک نوع حالت ضدخارجى در بین تماشاگران و یا حتی در بین بازیکن‌ها در داخل زمین ببینند، بازى را متوقف کنند‌. این مسأله باعث جریمه شدیدى براى تماشاگران و یا باشگاه‌هاى فوتبال بوندس‌لیگا مى‌شود‌. شما در طول فعالیت تان در بوندس‌لیگا تا به امروز این برخورد‌ها را در استادیوم‌ها شاهد بوده اید؟
    طی سال‌های گذشته که در بوندس‌لیگا بوده‌ام خوشبختانه اصلاً با این مورد مواجه نشده‌ام‌. از دید من این مسأله جالبى نیست و متأسفانه بعضى اوقات در استادیوم‌ها رخ می‌دهد‌. در همه جاى دنیا هم مسأله نژادپرستی وجود دارد و مخصوص آلمان نیست‌. تماشاگران بعضى مواقع‌ در اثر فشار زیاد و در یک شرایط خاص آن را بروز مى‌دهند‌.
    
    شما حتماً فوتبال داخل ایران را از‌هامبورگ دنبال مى‌کنید‌. همان طور که خودتان هم شاهدش بودید، تیم فوتبال استقلال تهران، قهرمان لیگ برتر فوتبال ایران، از شرکت در مسابقات جام باشگاه‌هاى آسیا محروم شد‌. این نکته فوق‌العاده عجیب است و براى ما قابل درک نیست‌. این مسأله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
    این اتفاق نادرى است که در فوتبال ایران افتاده و فکر مى‌کنم شاید خیلى کم در دنیا شاهد آن باشیم‌. من شنیدم که در آسیا سال گذشته هم یکى از تیم‌هاى شرق آسیا با این مشکل روبرو شده است، ولى واقعاً یکى از اتفاقات نادر است که تیمى لیستش را دیربه کنفدراسیون فوتبال آسیا برساند‌. واقعاً باعث تأسف بود که من هم خیلى ناراحت شدم‌. تیمى که یک سال زحمت کشیده به این راحتى از جام کنار گذشته می‌شود‌. اما حتماً این اتقاق یک تجربه براى سال‌هاى آینده می‌شود‌.