مهدی رجب‌زاده: برای اتمام فصل لحظه‌شماری می‌کنیم

در فصلی که ذوب آهن دورانی پر فراز و نشیب و نزولی را پشت سر می‌گذارد، همچون سال‌های گذشته نقش یک مهاجم تمام‌عیار را برای تیمش بازی می‌کند. شم بالای گلزنی‌اش را این بار با به ثمر رساندن ۱۴ گل به رخ کشید تا اندکی از تلخی فصل ناموفق تیمش بکاهد. مهدی رجب‌زاده اکنون در صدر جدول گلزنان لیگ برتر قرار گرفته. هرچند که اولروم مهاجم آماده‌ی ابومسلم با همین تعداد گل همنشین سایه به سایه اوست.


رجب‌زاده اما، بیش از آن‌که به دنبال تصاحب این عنوان باشد به گفته‌ی خود همانند سایر بازیکنان تیمش برای اتمام فصل ناموفق ذوب آهن در لیگ لحظه‌شماری می‌کند.


گفت و گوی خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با مهدی رجب‌زاده، کاپیتان ذوب آهن را در زیر می‌خوانید:


* ذوب آهن امسال فصلی خوبی را پشت سر نگذاشت. دلیل این همه فراز و نشیب و نتایج ضعیف چه بود؟


متاسفانه ذوب آهن فصل را بسیار بد شروع کرد. ما در چند بازی نخست نتایج ضعیفی گرفته و بسیار آسان از حریفان خود شکست خوردیم. برخلاف چند فصل گذشته که نتایج بسیار خوبی گرفته و همواره در پایان فصل جزو چند تیم بالایی جدول قرار داشتیم امسال وضعیت کاملا بحرانی را پشت سر گذاشتیم. در این چند سال که در ذوب آهن عضویت د اشتم تا کنون چنین سال سخت و کسل کننده‌ای را تجربه نکرده بودم و فکر می‌کنم که تمامی بازیکنان و همبازی‌های من نیز از این مساله ناراضی هستند. به نظرم مسایل روحی و روانی و مشکلات روحی و انگیزشی بازیکنان دلیل اصلی این نتایج ضعیف و فراز و نشیب‌های فراوان بود. در فوتبال ایران ۷۰ درصد از موفقیت یک تیم در گرو شرایط مناسب روحی و روانی بازیکنان است که متاسفانه ذوب آهن از این نظر با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو بود. شکست‌های اول فصل ما را در وضعیت روحی نامناسبی قرار داد که تاکنون هنوز موفق به رهایی از آن نشده‌ایم. در مقاطعی از فصل نیز بازیکنان با یکدیگر یکدل و متحد نبودند و این اختلافات هرچند جزئی به تیم ضربه زد، شاید این خواست خدا بود تا متوجه شویم که هر موفقیتی در فوتبال و زندگی شکستی نیز به همراه خواهد داشت و اگر اسیر غرور کاذب شویم تاثیر این شکست‌ها شیرینی پیروزی‌ها را نیز از بین خواهد برد. با وجود این فصل تلخ، تجربه‌ی ارزشمند آن را هرگز فراموش نخواهم کرد.


* با این حال آمار ۱۴ گل در ۲۵ بازی حکایت از عملکرد خوب شما در این فصل دارد؟


درست است. از عملکرد خودم در این فصل راضی هستم. هرچند در پنج بازی نخست لیگ موفق به گلزنی برای ذوب آهن نشدم اما، در ادامه با تمام وجود بازی کرده و از هفته‌ی ششم پایم به گل باز شد. پس از آن بود که به گلزنی‌هایم ادامه داده و تا این هفته این روند و وضعیت را حفظ کردم. هرچند از نظر عملکرد شخصی و فنی از خودم راضی هستم اما، وضعیت کلی تیم و جایگاه غیر قابل قبول ذوب آهن در جدول این موفقیت‌های فردی را تحت‌الشعاع خود قرار خواهد داد. دوست داشتم که این عملکرد مثبت با موفقیت و پیروزی ذوب آهن همراه باشد تا شیرینی آن دو چندان می‌شد.


* اکنون یکی از شانس‌های اصلی کسب عنوان آقای گل لیگ ششم هستی. چه‌قدر به کسب این عنوان امیدواری؟


کسب این عنوان کار چندان آسانی نیست. گلزنی در لیگ شرایط خاصی داشته و یک مهاجم برای رسیدن به این هدف بیش از هر چیز باید مصمم و راسخ باشد. اگر در گلزنی‌های خود تداوم نداشته باشم به آسانی از هدف خود دور شده و جایگاه خود را از دست خواهم داد. بنابراین اولویت هر مهاجمی در این خصوص حفظ آمادگی و تمرکز خود و تداوم گلزنی‌ها در تمامی دیدارهاست. این البته به شرایط تیم‌ها و جایگاه آنها در جدول نیز بستگی دارد. معمولا مهاجمانی که تیم‌های آنها در کورس قهرمانی قرار دارند شرایط هموارتری برای کسب این عنوان دارند؛ چرا که انگیزه در این تیم‌ها موج می‌زند. به هر حال قصد دارم تا با حفظ آمادگی خود در این چند هفته‌ی پایانی روند کنونی را ادامه داده و به گلزنی‌هایم در لیگ ادامه دهم.


* رسول کربکندی پس از چهار سال تصمیم به جدایی از ذوب آهن گرفته است. نظرت درباره‌ی این جدایی چیست؟


کربکندی از نظر فنی و شخصیتی انسان بزرگواری است. خصوصیت بسیار بارز کربکندی صداقت اوست که منجر به ارتباط نزدیک و صمیمانه بازیکنان با او می‌شود. کربکندی در این چند سالی که همراهش بودم همیشه در برابر مشکلات مقاوم بوده و روحیه‌ای بسیار مصمم و استوار داشت. او در این چهار سال به خیلی از بازیکنان ذوب آهن کمک کرد و فکر نمی‌کنم که خاطرات خوش این چند ساله از ذهن هیچ یک از بازیکنان ذوب آهن پاک شود. ما چهار سال در کنار او زندگی کرده و فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشتیم. امیدواریم کربکندی در آینده هر کجا که فعالیت می‌کند موفق بوده و روزهای خوبی را پیش رو داشته باشد.


* پنج هفته دیگر تا پایان فصل باقی مانده است. چه جایگاهی را برای ذوب آهن در لیگ ششم متصور هستید؟


مشکل اصلی ذوب آهن به‌خصوص در هفته‌های پایانی لیگ بی‌انگیزگی بازیکنان است. با توجه به جایگاهمان در جدول فکر می‌کنم که این فقدان انگیزه تا حدودی طبیعی به نظر آید. در حال حاضر ذوب آهن نه شانسی برای قهرمانی در لیگ دارد و نه در خطر سقوط به لیگ دسته اول به سر می‌برد. در چنین شرایطی که تیم جایگاهش در میانه‌های جدول تقریبا مشخص است و نمی‌توان آن را از محدوده‌ای مشخص خارج ساخت نوعی بی‌تفاوتی بر تیم حاکم می‌شود. متاسفانه هم‌اکنون ذوب آهن دچار این بحران شده و تمام بازیکنان و حتی مربیان نیز لحظه‌شماری می‌کنند تا فصل هرچه زودتر به پایان برسد. بازیکنان و مربیان امیدی به این فصل نداشته و از هم‌اکنون به فکر فصل آینده لیگ هستند. سال سخت طولانی را سپری کردیم که با خاطرات تلخ زیادی برایمان همراه بود. امیدوارم که هرچه زودتر این فصل ناموفق برایمان سپری شود.


* با این شرایط تصمیمی برای جدایی از ذوب آهن در پایان فصل داری؟


نمی‌توانم از هم‌اکنون درباره‌ی آینده صحبت کنم. همه چیز بستگی به شرایط و پیشنهادهای تیم‌ها دارد. تا زمانی که پیشنهادهای احتمالی را به طور کامل بررسی نکنم نمی‌توانم درباره‌ی مقصد آینده‌ام اظهارنظر کنم. با این وجود اولویت اصلی‌ام پیوستن به تیم‌های خارج از ایران است. اگر پیشنهاد خوبی داشته باشم ترجیح می‌دهم که خارج از ایران به فوتبالم ادامه دهم. حتی اگر این پیشنهادها از سوی تیم‌های اماراتی باشد. فعلا برای آینده‌ی خود تصمیمی ندارم و حضور یا عدم حضورم در ذوب آهن بستگی به شرایط آن زمان دارد. نمی‌توانم به طور قطع بگویم که می‌خواهم از ذوب آهن جدا شوم و همه چیز را به آینده موکول می‌کنم.