مهران رجبـی: به کارهـای منفی تمایلـی نـدارم

 به طور حتم اکثر شما سریال «روزگار قریب» به کارگردانی «کیانوش عیاری» را دیده‌اید. یکی از چهره‌های سرشناس این سریال که قرار بود فقط سه ماه بازی کند اما به پنج سال کشیده شد، مهران رجبی است؛ مردی شاد که بسیار صریح و بی‌پرده صحبت می‌‌کند، گویی که در زندگی خودش هم صراحت را لازمه بیان می‌‌داند. او در سال ۱۳۴۰ در روستای واریان کرج به دنیا آمده و کارشناس ارشد گرافیک است. در حال حاضر شانزده سال است که در آموزش و پرورش در مقطع متوسطه تدریس می‌‌کند. رجبی سه فرزند دارد؛ زهرا شانزده ساله، سارا ده‌ساله و علیرضا که فرزند آخر خانواده است، چهار سال دارد. بدون شک خواندن مصاحبه مهران رجبی برای هر خواننده‌ای لذت‌بخش خواهد بود، برای همین شما را به خواندن آن دعوت می‌‌کنیم.رجبـی: به کارهـای منفی تمایلـی نـدارم   


 فعالیت خود را در آموزش و پرورش از چه سالی آغاز کردید؟


رجبی: به خاطر این‌که در آموزش و پرورش تعهد خدمتی داشتم، فعالیت در آن را به عنوان شغل انتخاب کردم و حدود شانزده سال پیش وارد آموزش و پرورش شدم. سابقه کاری من نسبت به سنم کم است به دلیل این‌که طول دوران تحصیل در رشته‌های هنر طولانی‌مدت است و درس‌های دانشگاه حدود ده ترم طول می‌‌کشد، این زمان سبب شد که دوران خدمتم کم و مدت درس خواندنم بیشتر از کار کردنم باشد.


 پس چرا وارد تلویزیون شدید و فعالیت هنری انجام دادید؟


رجبی: به دلیل دوستی با آقای «رضا میرکریمی» که اکنون مدیر خانه سینماست، او پیشنهاد بازی در فیلم «بچه‌های مدرسه همت» را به من داد. من با شک و دودلی نسبت به این‌که می‌‌توانم از عهده این کار برآیم یا نه، آن را پذیرفتم ولی بحمدا… کار خوب از آب درآمد. پس از آن در فیلم «کودک و سرباز» کار کردم و زمانی که بازی‌هایم را مرور می‌‌کردم، می‌‌دیدم که توانایی ایفای نقش‌ها را دارم، به همین خاطر تصمیم گرفتم بازیگری را به شکل جدی‌تر دنبال کنم.


 آیا در عرصه بازیگری از طرف خانواده مورد انتقاد قرار گرفته‌اید؟


رجبی: البته آنها فقط جنبه‌های مثبت کار را می‌‌بینند چون تخصص چندانی در این زمینه ندارند و نگاهشان تقریبا به صورت حرفه‌ای نیست.


 برای انتخاب یک نقش چه عواملی را در نظر می‌‌گیرید؟


رجبی: طبیعتا بحث مادی، یک مبحث تاثیرگذار است. به هر حال هرکسی دوست دارد پول بیشتری بگیرد ولی بعضی وقت‌ها کاری پیشنهاد می‌‌شود که کارگردان آن برجسته است.


در این مواقع خیلی مهم نیست که دستمزد چقدر باشد. از طرفی همه اینها سبب نمی‌‌شود که کاری را به خاطر مسائل مادی رها کنیم و قرارداد نبندیم. در ضمن خیلی زمان‌ها پیش آمده دستمزدها به‌موقع پرداخت نمی‌‌شود و تاخیر داشته ولی با هم کنار آمده‌ایم چون آدم عاقل خودش را برای کم وکاست مسائل مادی جلوی بقیه خراب نمی‌‌کند.


کدام نقش‌ها را بیشتر می‌‌پسندید؛ مثبت یا منفی؟


رجبی: من به کارهای منفی تمایلی ندارم چون این نقش‌ها وارد سلول‌های ذهنی فرد خواهد شد، البته این نظر شخصی من است.


 در مورد انتخاب نقش‌ها با خانواده‌تان مشورت می‌‌کنید؟


رجبی: هیچ انتظاری ندارند که من با آنها مشورت کنم چون تخصص لازم در این حرفه را ندارند و خودم را در این زمینه عاقل‌تر می‌‌دانند. البته بازیگری یک حس است و خیلی خوب نیست کسی که در این حرفه‌ است، فکر کند به منتهای آرزویش رسیده است.


آیا فرزندانتان را برای ورود به عرصه بازیگری تشویق می‌‌کنید؟


رجبی: خود آنها خیلی دوست ندارند و می‌‌خواهند شغل دیگری داشته باشند، البته آن دورانی که فرزندان، شغل پدران را دنبال می‌‌کردند، گذشت اما دلیل اصلی آنها این است که وقتی ما با هم بیرون یا مسافرت می‌‌رویم، خیلی به آنها خوش نمی‌‌گذرد چون همه مردم جمع می‌‌شوند و می‌‌خواهند عکس یادگاری بگیرند و این برایشان سخت است.


کمی از سریال «روزگار قریب» بگویید .


رجبی: به خاطر این‌که آقای عیاری نقش من را در «زیر نور ماه» دیده بودند، گفتند نقشی را برای شما در نظر گرفته‌ام. بعد فهمیدم نقش پدر دکتر قریب است. کیانوش عیاری در بازی گرفتن از بازیگر تجربه دارد و می‌‌داند با هرکس چگونه رفتار کند تا نقشش را به درستی ایفا کند.


خاطره‌ای از سریال «روزگار قریب» به یاد دارید؟


رجبی: من به کیانوش عیاری می‌‌گفتم این مجموعه روزگار قریب است یا روزگار پدر قریب چون نزدیک به پنج سال درگیر این مجموعه بودیم و در حین انجام این کار، نقش‌های دیگری را هم انجام می‌‌دادم.


در مورد دوری از خانواده بیشتر برایمان بگویید.


رجبی: به هر حال این مسائل از ویژگی‌های کاری ماست. خصوصا من که بسیار به فرزندانم علاقه دارم و بچه‌هایم نازپرورده هستند. بدون من حتی یک شب هم برایشان سخت می‌‌گذرد. وقتی از آنها دور هستم، مدام با من تماس می‌‌گیرند و از من سئوال می‌‌کنند که کی برمی‌گردم یا بابا دلمان برایت تنگ شده و این مرا اذیت می‌‌کند ولی به هر حال تحمل می‌‌کنند.


از این‌که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید، سپاسگزاریم.