مهران مدیری ازخستگی صندلی کارگردانی تاحضوردر جبهه

مهران مدیری در جدید ترین گفت وگوی خود با یک ماهنامه عنوان کرده است از سال جدید من در سینما وتلویزیون با شیوه ای تازه کار می کنم که شکل جدیدی خواهد داشت .این اتفاق قرار است آغاز شود .
آقای مدیری با صراحت خاصی همچنین عنوان کرده : دیگر کاری به شکل گذشته از من نخواهید دید . او در ادامه توضیح داده که سالهای سال است که شکل مشخصی از من دیده شده که مردم دوست داشتند خود من هم دوست داشتم .حالا تمایل دارم در شکل جدیدی فعالیت خودرا ادامه بدهم و نوع دیگری را تجربه کنم .بیشتر از این هم نمی توانم بگویم .باید کار ساخته شود و در کار باید دید که چه تغییری ایجاد شده .

این برای چندمین بار است که آقای مدیری عنوان کرده که قصد دارد کارهای متفاوت تری نسبت به آثار گذشته اش ارائه دهد . اردیبهشت سال گذشته بود که مهران مدیری در گفت وگویی با ماهنامه فیلم گفته بود هر گز منتظر کار نود شبی از من نباشید. او گفته بود بعد از مرد هزارچهره دیگر نمی تواند کار نودشبی بسازد. حتی اگر بخواهد نمی تواند. برای این که از نظر او مدل و مسیر کار کاملا تغییر کرده است. مدیری اعتقاد داشت با این کیفیت، با این بازی، با این فیلم نامه و با این ترکیب بازیگران، دیوانگی محض است اگر دوباره برگردد و کاری بسازد که سرعت در آن حرف اول را می زند. به اعتقاد مدیری،سر کارهای نود شبی آدم باید با عجله فقط تصویر بگیرد و تحویل پخش بدهد.

علی رغم اظهاراتی که مهران مدیری در گفت وگو با ماهنامه فیلم درباره دوری از کارهای نود شبی عنوان کرده ولی او همچنان که در خبر ها آمده درگیر ساخت سریال ۹۰شبی قهوه تلخ است !براساس اخباری که خبرگزاری های رسمی منتشر کرده اند«قهوه تلخ» بناست در ۹۰قسمت ساخته شود و لوکیشن‌های این سریال یک کاخ و یک بازار است که از مضمونی تاریخی برخوردار است و داستان‌های آن در یک کاخ می‌گذرد.
«قهوه تلخ» ۳۳ بازیگر اصلی دارد و داستان آن با بازی سیامک انصاری در نقش مورخ آغاز ‌شد. او در ابتدای داستان که در دنیای امروز می‌گذرد، یک فنجان قهوه تلخ می‌خورد و با خوردن آن به تاریخ سفر می‌کند. او در طول زمان به مورخی تبدیل می‌شود که در مرور خاطرات تاریخی خود، هربار دچار مسائلی می‌شود که این مسائل داستان‌های سریال را رقم می‌زند.

/مهران مدیری دیگر خودم را دوست ندارم/
همین نوروز امسال بود که سریال مرد دوهزار چهره با بازی و کار گردانی مهران مدیری از تلویزیون ایران پخش شد اگر به بازتابهای رسانه ای و مطبوعاتی این مجموعه نگاهی انداخته شود متوجه خواهیم شد که نسبت به مجموعه مرد هزار چهره بااستقبال خوبی مواجه نشد و این برای مهران مدیری که بسیار نگران کیفیت کارهایش در این سالها بوده،حتما موضوع مهمی خواهد بود.جالب است بدانید مهران مدیری در همان گفت وگو با ماهنامه فیلم گفته بود: بعد از گنج مظفر احساس کردم که دیگر خودم را دوست ندارم. احساس کردم با این کارهای نود شبی دارم می گندم و باید یک تغییر ناگهانی در کارم صورت بدهم، چون آن نقطه ای را که در آن قرار داشتم دیگر دوست نداشتم. از کارگردانی کردن و ساختن هم خسته شده بودم. 

/زنگی تفریحی برای مدیری/


دلم می خواست مدتی بدون دغدغه پشت دوربین، فقط بازی کنم. خسته شده بودم از بار مسئولیتی که در این سال ها (سریالهای نود شبی)روی دوشم بود و پوستم را کند واقعا. در نتیجه بازیگری در فیلمهای دایره زنگی و همیشه پای یک زن درمیان است با همه سختی هایش برایم مثل یک زنگ تفریح بود. اصلا انگار در سواحل هونولولو نشسته ام و دارم آب پرتقال می خورم.

از آنجا که آقای مدیری برای کیفیت کارهایش و کار نامه هنری اش اهمیت بسیاری قائل است برای خروج از دایره سریال سازی،از سالها قبل بارها اعلام کرده که قصد کار گردانی یک فیلم سینمایی دارد. او چندی پیش نیز عنوان کرده که قصددارد در سال ۸۹ فیلم «کشتی گمشده» را بسازد. فیلمنامه این فیلم از مضمونی ترسناک اما پر از شوخی برخوردار است. به نظر می رسد گویا آقای مدیری حتی به اظهاراتی که خود قبلا در نقدفعالیتهایش مطرح کرده بود توجهی ندارد و دوستانی که به او علاقه دارند باید حرفهای گذشته مدیری را برای خود او یاد آوری کنند تا مدیری همچنان در مسیر فعالیتهای تصویری اش موفق باشد.

/همه تلخی های مدیری/

البته نکته دیگری که به آقای مدیری باید یاد آوری کرد این است که مهران مدیری برخلاف سریالها و کارهای طنز تلویزیونی اش همیشه به تولید آثار جدی و حتی تلخ علاقه داشته است.خود او در مصاحبه دیگری گفته است:در تئاتر نقش های جدی بازی می کردم. از نظر شخصیتی هم آدم طنازی نیستم، بیشتر درون گرا هستم و مسایل جدی برایم جدی تر است. در آینده هم قصد ساخت اثری جدی را دارم. (مثلث شیشه ای) جالب است بدانید مدیری چند سال پیش در گفت وگویی پیش از ساخت «شب های برره» اعلام کرده بود: تمامی کارهای طنزی که ساخته ام پر مخاطب و موفق بوده اند، اما با این حال از عملکرد خودم در زمینه طنزسازی راضی نیستم. طنزسازی به شغل من تبدیل شده است و همه افراد از جمله تهیه کنندگان، منتقدان و… از من می خواهند که مجموعه طنز بسازم. اصل من چیز دیگری است. دوست دارم روزی برسد که کمدی مورد علاقه خودم را بسازم که در عین خنداندن، تلخی های بسیاری را نمایان سازد.

/تلخ ترین آدم عمر/
به تازگی نیزگفت وگویی از بهاره رهنما منتشر شده که دراین گفت وگو خانم رهنما گفته است که مهران مدیری یکی از تلخ ترین آدمهایی است که در عمرم دیده ام.اتفاقا چند سال پیش در مصاحبه ای از مدیری این سوال را کرده بوند که: حتما به تو گفته اند که صورت تلخی داری؟مهران مدیری نیز در جواب گفته بود: بله، خیلیها از این هم فراتر میروند و میگویند آدم غمگینی هستی. خیلی وقتها درست است. در طول روز غمگینیم به شادیهایم میچربد. زود هم خودش را نشان میدهد. به قول یکی از دوستان غم اگر به جاهای ناجور نکشه، چیز خیلی بدی نیست. میتواند منشا خلاقیت هم باشد. ظاهرا در شرق برای غم اصالت بیشتری نسبت به شادی قائلند.

جالب است بدانید مهران مدیری برخلاف تصورات بسیاری از مردم ،ویژگیهای غیر قابل تصوری دارد .حامد بهداد بازیگر سینمای ایران که قرار است به زودی با مهران مدیری کنسرت مشترکی را برگزار کند به تازگی مصاحبه ای کرده و در بخشهایی ازاین مصاحبه درباره مهران مدیری گفته است: مثل مهران مدیری هرگز نمی‌توان پیدا کرد. مهران یک آدم خجالتی، ماخوذ به حیا وکم حرف است.من نمی‌فهمم آن مهران مدیری جلوی دوربین کیست ؟این مهران کیست ؟و آن مهران کیست ؟می‌شود؟!
/پختگی حاصل از جنگ / 

بهداد درادامه گفته است : چند وقت پیش مهران را دیدم. فهمیدم که مهران سه سال در جبهه جنگیده. من این را نمی‌دانستم. شگفت زده شدم. نمی‌دانم این آدمها برای چه به جبهه رفتند اما یک دلیل خیلی بزرگ دارند :ایران. یک دلیل بزرگتر هم مادر است ُدفاع از سرزمین مان در حافظه تاریخی ماست.دفاع از مرزوبوم کشورمان ومن تازه فهمیدم که یک وجه از وجوه مهران چه چیزی دارد که من ندارم :پختگی حاصل از جنگ. او جمله خیلی قشنگی گفت: “وقتی جنگ را ببینی یک شبه صد ساله می‌شوی!. من این حرف را قبول دارم. این حرف را می‌فهمم.
/راز سکوت مهران مدیری/
حامد بهداد سپس با طرح این سوال که اما چرا مهران مدیری این حرف را گفت ادامه داده: سکوتی در مردهای جنگ هست که وقار خاصی دارد. همین سکوت کش مکش بین مرگ وزندگی را بی ارزش می‌کند و فاصله بین بودن و نبودن را کم می‌کند هیجان زندگی به خاطر ترسی که از مرگ داری کم می‌شود. همیشه می‌توانی بدون هیاهو از زندگی لذت ببری. مهران این را خوب فهمیده. همه کسانی که جنگیده اند این را می‌فهمند. من عاشق کسانی هستم که برای این مملکت جنگیده اند. این مملکت در هر وضعیتی که باشد چه بهتر از این و چه بدتر از این باید برای آن با دشمن اش جنگید. نباید گذاشت بد از بدتر شود. این آرامش نسبی به سختی به دست آمده است..