محصولات دانلودی

مهمترین تحولات خاورمیانه و آمریکا در سال ۲۰۰۶

مهمترین تحولات خاورمیانه و آمریکا در سال ۲۰۰۶


خبرگزاری فارس: سال ۲۰۰۶ نیز به پایان رسید و همچنان خاورمیانه محور تحولات و بحران‌ها در جهان بوده و امسال نیز ایران، افغانستان، عراق، لبنان، و فلسطین مهمترین تحولات را رقم زدند و در این میان آمریکا از مداخله‌گرایان موثر در بحران‌ها دستخوش تحولاتی مهم شد.


به گزارش خبرگزاری فارس پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، تشدید بحران در افغانستان، عراق،‌لبنان و فلسطین خاورمیانه را در شرایط بسیار بحرانی قرار داده است که در این میان نقش آمریکا در این بحران‌ها بسیار پررنگ است و به خاطر همین سیاست‌های مداخله‌جویانه و امپریالیستی،‌این کشور نیز دستخوش تحولاتی مهم گردید.

ایران:

-ادامه بحث و مذاکره در مورد پرونده هسته‌ای منجر به ارائه بسته‌ای به نام “بسته مشوق‌ها” از سوی اروپا به ایران شد که حاوی برخی امتیازات در قبال توقف کامل فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود. در این بسته که مورد تایید آمریکا، روسیه و چنین نیز بود، در صورت جواب رد ایران تنبیه‌هایی نیز پیش بینی شده بود.

-محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران از ماه آوریل ۲۰۰۶ (اوایل اردیبهشت ۱۳۸۵) تا اواخر خرداد ارائه کرد که اروپا و آمریکا این گزارش را بدون هرگونه تبلیغات و سر و صدایی به شورای امنیت سازمان ملل فرستادند.

-در اواخر تیرماه به دلیل رد درخواست گروه ۵+۱ برای تعلیق غنی‌سازی از سوی ایران این گروه بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد: «ما موافقت کردیم قطعنامه‌ای را در شورای امنیت سازمان ملل تصویب کنیم که تعلیق مورد درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را الزام‌آور کند. اگر ایران این مسئله را اجرا نکند، آنگاه ما برای انجام اقداماتی بر اساس ماده ۴۱ فصل هفتم منشور سازمان ملل کار خواهیم کرد.»

-پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد بر سر پیش نویس قطعنامه‌ای به توافق رسیدند که به ایران مهلت می‌داد تا پایان ماه اوت به فعالیتهای غنی سازی اورانیوم پایان دهد.
پیش نویس قطعنامه شورای امنیت با استناد به فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد ایران را موظف می‌کرد تا هر نوع فعالیت غنی سازی اورانیوم و تولید پلوتونیوم خود را حتی در سطح تحقیقاتی تا پایان ماه اوت یعنی نهم شهریور متوقف کند.
این سند همچنین از سایر کشورها می‌خواست که از انتقال مواد، کالاها و فن آوری‌هایی که می‌تواند به تولید سوخت هسته‌ای در ایران و برنامه موشک های بالستیک این کشور کمک کند جلوگیری کنند.

-اواخر شهریورماه ایران پاسخ رسمی خود را به بسته پیشنهادی اروپا ارائه کرد و در پاسخ به بسته پیشنهادی امکان تعلیق فعالیت‌های مربوط به غنی سازی از طریق مذاکره را رد نکرد اما این موضوع را منوط به توقف رسیدگی به پرونده اتمی ایران در شورای امنیت و عادی سازی آن در آژانس بین المللی انرژی اتمی دانست.

-پس از جواب رد ایران فرانسه، انگلیس و آلمان درصدد تنظیم قطعنامه‌ای علیه ایران بر آمدند که با چند بار اصلاح بر روی آن و دو ماه رایزنی با آمریکا، روسیه و چنی بالاخره آن را با عنوان قطعنامه ۱۷۳۷علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل تصویب کرده و برنامه اتمی و موشکی ایران را تحریم کردند.
در این قطعنامه به ایران دو ماه فرصت داده شده است تا موارد خواسته شده در قطعنامه را اجرا کند در غیر اینصورت قطعنامه‌ای دیگر با شدت بیشتر علیه ایران تصویب خواهند کرد که جمهوری اسلامی ایران نیز در پاسخ به این قطعنامه اعلام کرد که فعالیت‌های خود را برای دستیابی به ۳ هزار سانتریفیوژ آغاز خواهد کرد.

امریکا:

-انجام پانزدهمین سفر جرج بوش رئیس جمهوری آمریکا به اروپا تا اینگونه با حضور پررنگ در محافل اروپایى، بر اتحاد جبهه غرب علیه ایران صحه بگذارد.

-جرج بوش رئیس جمهوری آمریکا به پروازهای سیا که برای عملیات انتقال محرمانه زندانیان انجام شده اعتراف و آن را بخشی از سیاست دولتش دانست.
وی در کمپ دیوید اظهار داشت:” در شرایطی که نتوانیم شخص خطرناکی را تسلیم کنیم، گاهی عملیات انتقال صورت گرفته است که از زمانی نه چندان نزدیک این بخشی از سیاست ما بوده است نه سیاست حکومت من، بلکه دولتهای سابق نیز بر اساس همین شیوه برای حمایت از مردم(آمریکا) عمل می کردند.

– روزنامه‌ی ایندیپندنت – چاپ انگلیس – همزمان با سالروز حملات ‌۱۱ سپتامبر در گزارشی اعلام کرد که چانچه تعداد کشته شدگان در جنگ علیه عراق از سال ‌۲۰۰۳ را از قربانیان عراقی و نیروهای ائتلاف گرفته تا تمامی کسانی که بر اثر شدت جراحات جان باختند محاسبه کنیم آمار قربانیان جنگ علیه تروریسم از ‌۱۸۰ هزار تن نیز فراتر می‌رود.

-پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات کنگره آمریکا و شکست جمهوری‌خواهان پس از سال‌ها در قدرت بودن که علت اصلی آن نیز ناشی از سیاست‌های دولت بوش و حمله به عراق بود.

-استعفای رامسفلد وزیر دفاع دولت بوش بعد از شسکت جمهوری‌خواهان در انتخابات به دلیل سیاست‌های جنگ طلبانه‌اش به ویژه در عراق و شکست آنها.

-کنار گذاشته شدن جان بولتون از نمایندگی دائم آمریکا در سازمان ملل بعد از پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات کنگره.

-انتصاب رابرت گیتس به عنوان وزیر دفاع و سفر او به عراق

-ارائه گزارش گروه مطالعات عراق به رهبری جیمز بیکر و همیلتون که در آن به دولت بوش پیشنهاد شده که برای حل بحران‌ عراق با سوریه و ایران وارد مذاکره شود.در پی تشدید بحران عراق بسیاری از مقامات برجسته آمریکایی خواهان مذاکره مستقیم با ایران و سوریه برای حل بحران شده بودند.

افغانستان:

-اولین اجلاس “شورای ملی” افغانستان (پارلمان) پس از حدود سی سال رسما افتتاح شد.

-دراجرای طرح جمع‌آوری سلاح در افغانستان که در قالب دو برنامه و با عنوان “دایاگ” و “د.دی.آر” با همکاری جامعه بین‌المللی در حال اجراست، ۵۷ نفر از نیروهای جهادی، سلاح‌های سبک و سنگین خود را تحویل دولت دادند.

-کابینه جدید افغانستان متشکل از بیست و پنج وزیر سوگند یاد کرده و رسما کار خود را آغاز کرد.

-بر اساس اعلام امام علی رحمان اف رییس جمهور تاجیکستان تولید مواد مخدر در افغانستان از زمان آغاز عملیات ضدتروریستی در این کشور تا کنون ۳ برابر شده است.
با گذشت پنج سال از سقوط طالبان اقتصاد این کشور هنوز بر کشت خشخاش تکیه دارد.

– با وجودیکه چهار سال از حمله آمریکا به افغانستان می‌گذرد، هنوز ۵۳ درصد از مردم این کشور با درآمدی کمتر از یک دلار در روز زندگی می‌کنند و در حالی که ۱۲ میلیارد دلار کمک خارجی به افغانستان شده است، اکثریت افغانها هنوز زندگی خود را بدون برق یا آب بهداشتی می‌گذرانند.
دیدن خارجی‌هایی که حقوق گزافی دریافت می‌کنند و با حمایت شرکت‌های امنیتی خصوصی سوار بر خودروهای بزرگ می‌شوند، خشم افغانها را برانگیخته است.
بر اساس اخبار شرایط اسفناک مردم افغانستان منجر به جذب آنها به گروه‌های طالبان شده تا اینگونه حداقل امرار معاش کنند.

-“تام کولینس” سخنگوی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان اعلام کرد که نیروهای طالبان در جنوب افغانستان نسبت به سالهای گذشته از قدرت بیشتری برخوردار شده‌اند.
وی در یک نشست خبری در کابل به خبرنگاران گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که هم‌اکنون نیروهای طالبان در بعضی مناطق از جمله در ولایت‌های قندهار ، هلمند و ارزگان از قدرت لازم بهره‌مند هستند.

-سازمان ملل متحد و بانک جهانی با انتشار گزارشی اعلام کردند ابعاد “اقتصاد مبتنی بر تریاک” افغانستان به مرز بی‌سابقه‌ای رسیده و این مساله، تلاش‌های این کشور را برای بازسازی خرابیهای ناشی از جنگ در معرض خطر قرار داده است.
طبق این گزارش، فساد و پرداخت رشوه توسط تولیدکنندگان ثروتمند تریاک برای ممانعت از ریشه‌کن کردن آن، مانع از تلاش‌های صورت گرفته برای کاهش تولید تریاک در افغانستان شده است.
افغانستان بیش از۹۰ درصد کل تریاک جهان را تولید می‌کند.

فلسطین:

-آمریکا و اتحادیه اروپا کمک های مالی مستقیم به حکومت خودگردان فلسطینی را به تعلیق در آورده‌‌اند.
آنها از سرگیری کمک‌هایشان را منوط به پاسخ مثبت حماس یا دولت آینده فلسطین به خواسته‌های گروه چهارجانبه – شامل آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل – در مذاکرات صلح مشروط کرده‌اند.
این گروه از حماس خواسته است تا با دست کشیدن از مقاومت و شناسایی اسرائیل، توافق های پیشین حکومت خودگردان فلسطینی با اسرائیل را به رسمیت بشناسد.
اتحادیه اروپا با اعطای سالیانه ۶۰۰ میلیون دلار، بزرگترین حامی مالی حکومت خودگردان فلسطینی از زمان تاسیس آن در ۱۹۹۴ بوده است.آمریکا با اعطای ۴۰۰ میلیون دلار در سال، دومین کمک کننده بزرگ به این حکومت است.
حماس با متهم کردن کشورهای غربی به باجگیری، قطع کمک های مالی را تنبیه دسته جمعی فلسطینی ها خوانده است.

-امضاء سند موسوم به منشور وفاق ملی اسیران فلسطین میان گروه‌های فلسطینی

-مخالفت جنبش فتح با دولت حماس که منجر به ایجاد درگیری میان طرفداران دو طرف شد و برای برون رفت از این وضعیت یکسری مذاکرات برای تشکیل دولت وحدت ملی برگزار شد که به دلیل خواسته‌های فتح به شکست انجامید و دوباره درگیری میان طرفداران دو طرف از سر گرفته شد و اکنون با میانجی‌گری کشورهای منطقه سعی می‌شود که به بحران کنونی پایان داده شود.

– شورای انقلابی فتح بطور رسمی «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را به عنوان جانشین «یاسر عرفات» رئیس فقید دولت خودگردان فلسطین به ریاست فتح برگزید. وی همچنین رئیس سازمان آزادیبخش فلسطین نیز است.

-ایهود اولمرت نخست‌وزیر اسرائیل برای متوقف کردن پرتاب موشک‌های قسام، به فرماندهان نظامی خود دستور داد اعضای کادر رهبری سیاسی حماس را هدف قرار دهند.

-محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان خواستار برگزاری انتخابات زوهنگام در فلسطین شد و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) با رد این درخواست انتخابات زودهنگام را کودتا علیه مشروعیت و در تعارض با قانون اساسی فلسطین دانست.
پیروزی حماس در انتخابات پارلمانی و به دست گیری قدرت نارضایتی جنبش فتح را موجب شد و به دنبال عدم همراهی این جنبش با دولت حماس، این دولت تصمیم به تشکیل دولت وحدت ملی گرفت که جنبش فتح مذاکرات در این زمینه را نیز به بن بست کشاند.

-سفر تونی بلر نخست‌وزیر انگلیس به فلسطین و دیدار با محمود عباس و حمایت همه جانبه از طرح وی برای برگزاری انتخابات زودهنگام.

– ایهود اولمرت نخست‌وزیر اسرائیل و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان برای نخستین بار ظرف دو سال اخیر در بیت المقدس رسماً با یکدیگر دیدار کردند. دو طرف در این دیدار توافق کردند طی ماه‌های آینده دیدارهای دیگری با هدف احیای مذاکرات صلح برگزار کنند.
به گفته معاونان اولمرت و عباس، در این دیدار اولمرت قول آزادسازی ۱۰۰ میلیون دلار از درآمدهای مالیاتی فلسطینیان و برچیدن برخی ایستگاه های کنترل در کرانه غربی را داد.

– دولت حماس پیشنهاد آمریکا را برای تشکیل کشور فلسطین با مرزهای موقت در طول دو سال نپذیرفت و آن را مداخله در امور داخلی فلسطین خواند.

لبنان:

– برگزاری دور سوم و دور چهارم گفت‌وگوهای ملی میان گروه‌های لبنانی در بیروت که شرکت کنندگان درباره خلع سلاح گروه های مسلح فلسطینی در خارج از اردوگاه ها، ساماندهی سلاح آنان در اردوگاه‌ها، مالکیت مزارع شبعا در جنوب شرقی لبنان، تشکیل دادگاه بین المللی برای محاکمه عاملان ترور حریری و لزوم برقراری مناسبات برابر و عادلانه میان بیروت و دمشق توافق کردند.

-جنگ میان نظامیان اسرائیلی و حزب‌الله لبنان که ۳۳ روز به طول انجامید و در نهایت به پیروزی حزب‌الله ختم شد.

-کشورهای عربی از جمله، مصر، اردن، عربستان، عراق، کویت، دولت خودگردان فلسطین (بخش تحت رهبری محمود عباس) بحرین و امارات متحده عربی نسبت به اسارت دو سرباز اسراییلی از سوی حزب‌الله و جنگ با اسرائیل اظهار ناخشنودی کرده‌ و حاضر به حمایت از حزب‌الله در جنگ نشدند.

-صدور قطعنامه ۱۷۰۱ برای پایان دادن به جنگ میان اسرائیل و حزب‌الله از سوی شورای امنیت سازمان ملل

-آمار شهدای حملات اسراییل در لبنان به ۱۰۷۲ شهید و ۴۰۶۰ زخمی می‌رسد که این آمار شامل شهدا و مجروحان مقاومت لبنان نیست.
بر اساس این آمار تا به حال هویت ۸۷۳ تن از شهدا شناسایی شده و هنوز ۱۹۹ تن دیگر مجهول‌الهویه هستند.
از میان شهدای جنگ اسراییل علیه لبنان ۵۹۱ تن مرد، ۲۲۶ تن زن و۵۶ تن خارجی هستند.

-ارائه گزارش کمیسیون بین‌المللی تحقیق درباره ترور رفیق حریری به ریاست قاضی بلژیکی سرژ برامرتز به کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل متحد و ابراز رضایت از همکاری سوریه با کمیته تحقیق .
حریری به همراه ۲۲ لبنانی دیگر ۱۴ فوریه سال ۲۰۰۵ با انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در بیروت ترور شدند.
بر اساس این گزارش، ترور رفیق حریری با ترورهایی که پس از آن در لبنان رخ داده است، ارتباط دارد.

-شکست مذاکرات میان گروه‌های لبنانی برای تشکیل دولت وحدت ملی که بر اساس اخبار موجود گروه ۱۴ مارس که اکثریت را در مجلس داشته ازجمله سعد حریری و فؤاد سنیوره نخست‌وزیر ، به دلیل پافشاری بر خواسته‌های خود و انجام آن بدون کم و کاستی مذاکرات را به بن بست کشاندند.
مذاکراتی که شکست آن به استعفای پنج وزیر شیعه از دولت لبنان انجامید به درخواست حزب الله برای افزایش تعداد وزیران شیعه در این دولت جریان داشت.
حزب الله خواهان آن است که به همراه متحدان خود ، یک سوم دولت را در اختیار داشته و دولت وحدت ملی تشکیل شود تا تمام گروه‌های لبنانی در دولت مشارکت داشته باشند.

– خروج شش وزیر شیعه از کابینه دولت فؤاد سنیوره که عدم مشروعیت آن را موجب شد.

– دولت لبنان پیش‌نویس تشکیل دادگاه بین المللی را بدون حضور شش وزیر مستعفی و با ۲۴ وزیری که در کابینه حضور داشتند مورد تصویب قرار داد که دفتر اطلاع رسانی ریاست جمهوری لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد، موافقت دولت لبنان با پیش نویس نهایی تشکیل دادگاه ویژه تحقیق در خصوص ترور رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان مشروعیت قانونی ندارد.
امیل لحود رئیس جمهور لبنان همچنین روز قبل‌تر از آن مخالفت خود را با برگزاری نشست فوق‌العاده کابینه دولت بمنظور بررسی این طرح اعلام کرده بود.
امیل لحود به نخست وزیر هشدار داد با استعفای وزیران مذکور دولت وی از مشروعیت قانونی ساقط شده و تصمیم‌های بعدی هیات دولت بدون حضور آنان اعتباری نخواهد داشت.

-مخالفان دولت سنیوره که در بر گیرنده حزب‌الله، جنبش امل، جریان ملی آزاد به رهبری میشل عون و تعدادی دیگر از شخصیت‌های برجسته مانند عمر کرامی و …است خواستار برگزاری انتخابات زوهنگام شدند که با رد این مسئله از سوی سنیوره و طرفدارانش ، در نخستین گام اعتراض مسالمت‌آمیز تظاهرات خیابانی را به راه انداختند که تا این لحظه ادامه دارد.

-در حالی اختلافات سیاسی در لبنان به اوج خود رسیده است، ترور «پیر جمیل» وزیر صنایع لبنان و پسر امین جمیل رییس جمهوری پیشین این کشور، بحران در لبنان را وارد مرحله تازه‌ای کرد.
سه فرد مسلح «پیر جمیّل»، را در منطقه «الجدیده» در شرق بیروت هدف ۲۴ گلوله قرار داده و ترور کردند.

-موافقت شورای امنیت سازمان ملل با پیش‌نویس تشکیل دادگاه بین‌المللی ترور رفیق حریری نخست‌وزیر پیشین لبنان.

-سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی افشاگری کرد و با اشاره به کمک‌های غرب به دولت سنیوره نخست‌وزیر لبنان گفت: دولت لبنان کمکها و حمایتهایی از واشنگتن دریافت کرده است که تاکنون هیچ دولتی در تاریخ لبنان دریافت نکرده بود.
دبیرکل حزب الله همچنین فاش کرد، فواد سنیوره نخست وزیر لبنان در دوره جنگ اسراییل علیه لبنان به ارتش دستور داد، سلاحهایی را که به سمت جنوب لبنان در حرکت بود توقیف کند.
وی با اعلام اینکه یکی از سرویسهای امنیتی وابسته به ۱۴مارس در زمانی که حملات اسرائیل به لبنان ادامه داشت سرگرم تحقیق برای یافتن محل اختفای رهبران حزب الله و شخص من بود تا به اسرائیلیها اطلاع دهد، با رد اتهامات کسانی در لبنان که حزب الله را عامل آغاز جنگ ۳۳ روزه می‌دانند، گفت: عده‌ای بعد از آنکه مطمئن شدند خلع سلاح مقاومت لبنان از داخل امکان پذیر نیست از دولت آمریکا خواستند اسرائیل را تحریک به حمله به لبنان کند.
سید حسن نصرالله بعضی گروههای لبنانی را به انبار کردن سلاح در نقاط مختلف کشور و توزیع آن با هدف برافروختن فتنه انگیزی طائفه‌ای و مذهبی در این کشور متهم کرد.

-روزنامه آمریکایی واشنگتن پست اعلام کرد که آمریکا در حال آماده کردن بسته ۵۰۰ میلیون دلاری برای کمک به ارتش و پلیس لبنان در جهت کمک به تقویت نیروهای امنیتی آن و مقابله با نفوذ حزب الله است.
این کمک بخشی از کمک کلی تقریبا یک میلیارد دلاری آمریکا برای کمک به دولت محاصره شده لبنان است.
بر پایه این گزارش، این بسته بخشی از تلاش آمریکا، فرانسه، عربستان سعودی ، امارات متحده عربی و کشورهای دیگر برای حمایت از نیروهای امنیتی لبنان است ؛ به گونه ای که در نهایت بتوانند کنترل خود را بر کل کشور افزایش دهند.

-فواد سنیوره نخست وزیر لبنان در جدیدترین موضع‌گیری خود در مورد کناره‌گیری از قدرت اعلام کرد که وی آماده است از قدرت کنار بروند اما به شرط اینکه امیل لحود رئیس‌جمهور لبنان نیز دوشادوش و همراه او دست از قدرت بردارد.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
ثبت آگهی رایگان خرید و فروش موبایل
-------------------------------------------

  • گروه اینترنتی خبرینه
  • هیچ
  • 18
  • ۰۸ دی ۸۵
گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما