موفقیت پژوهشگران ایرانی در شناسایی ترکیب گیاهی جدید ضد مالاریا

استاد شیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات از استخراج ترکیب دارویی جدیدی با خاصیت ضدمالاریایی از یک گونه گیاه معطر بومی استان خراسان خبر داد.


به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، استاد عبدالحسین روستائیان با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: این ترکیب شیمیایی استخراج شده که از گیاه «آرتمیزیا دیفوزا» استخراج شده، ساختار شیمیایی جدیدی داشته و به نام «تهرانولید» نامگذاری شده است.


وی گفت: این ترکیب که به نظر می‌رسد اثر ضدمالاریایی آن مربوط به گروه عاملی «ایندوپروکسی» باشد با همکاری انستیتو پاستور در مرحله آزمایش است.


دکتر روستائیان ابراز امیدواری کرد که با ثابت شدن اثر آنتی‌مالاریایی این ماده زمینه استفاده از آن در تولید داروهای مقابله با این بیماری خطرناک که سالانه جان هزاران هزار کودک آفریقایی را می‌گیرد، فراهم شود.


این استاد دانشگاه آزاد اسلامی در عین حال تولید انبوه دارو از این ترکیب را مستلزم فعالیت‌های گسترده و چندین ساله آزمایشگاهی و کلینیکی عنوان کرد.


استاد روستائیان با اشاره به اهمیت و جایگاه علم شیمی گیاهی و مواد طبیعی در کشور، سرمایه‌گذاری در این بخش را لازم دانست و گفت: متأسفانه کارهای پژوهشی محققان تنها در حد ارائه مقاله در نشریات بین‌المللی است و این در حالی است که کشور ایران با دارابودن هشت هزار گونه گیاهی دارویی زمینه بسیار مناسبی برای تولید انواع مختلف داروهای گیاهی دارد.