نابودی ۲۳میلیون و۲۹۰ نخ سیگار قاچاق

مدیرعامل شرکت دخانیات خبر داد:

نابودی ۲۳میلیون و۲۹۰ نخ سیگار قاچاق

جام جم آنلاین: مهندس سید محمود ابطحی مدیرعامل شرکت دخانیات ایران گفت: امروز ۲۳ میلیون و ۲۹۰ نخ سیگار قاچاق که از دو کمپانی BAT و GTI به ارزش ۷ میلیارد و ۶۸۴ میلیون ریال کشف شده بود امحا می شود.به گزارش مهر ، مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در مراسم امحا و نابودی میلیونها نخ سیگار قاچاق که صبح امروز در اداره مبارزه با قاچاق برگزار شد ، گفت: با توجه به قوانین جدید مصوب شده ستاد ارز و کالای قاچاق موظف است کالای قاچاق دخانی را کشف کرده و آن را امحا کند.


وی با اشاره به اینکه قاچاق مضرات بسیار زیادی برای اقتصاد کشور به همراه می آورد ، افزود: طبق قانون باید امر قاچاق در بخش دخانیات سامان داده شود.


معاون وزیر صنایع و معادن افزود: قاچاق دخانیات در کنار زیانهای اقتصادی که برای کشور به همراه دارد با جان انسانها نیز ارتباط دارد و آن را به خطر می اندازد.


ابطحی خاطرنشان کرد: تمامی سعی و کوشش ما در این است که تمام استانداردهای واردات رسمی به طور کامل رعایت شود. در سالهای گذشته به خصوص در دولت نهم با یک تحول عظیمی در بحث برخورد با قاچاق روبرو بوده ایم.


مدیرعامل شرکت دخانیات ایران با اشاره به اینکه در مسیر مبارزه با کالای قاچاق تنها به دنبال برخوردهای مکانیکی نبوده ایم گفت: در کنار برخوردهای سخت افزار تلاش کرده ایم به صورت نرم افزاری نیز برخورد شود که ظرف چهار سال گذشته به شدت میزان قاچاق کالای دخانی کاهش یافته است.


به گفته وی در سال ۸۱ قاچاق دخانیات ۳۸ درصد بازار را در بر می گرفت که در سال گذشته به ۸.۳ درصد رسیده است و در تلاشیم امسال با کار وسیع در شرکت دخانیات آن را به ۳ برسانیم.


ابطحی تصریح کرد: از روشهای نرم افزاری که شرکت دخانیات در پیش گرفته است مذاکره با کمپانیهایی بوده که سیگارهای آنها در بازار به صورت قاچاق وجود داشته است به صورتی که امروزه شاهد هستیم همین کمپانیها در امحای کالای قاچاق خود با ما همکاری می کنند.


معاون وزیر صنایع و معادن تصریح کرد: بیشتر کالاهای قاچاق از مرزهای شرقی و غربی کشور وارد می شوند مناطقی که بهترین محیط برای قاچاق دخانیات است.


وی با اشاره به اینکه قاچاق در صنعت دخانیات بعد از مشروبات، اسلحه و مواد مخدر یک کالای پر سود است گفت: متاسفانه جمعیت بسیاری به فعالیت در قاچاق دخانیات مشغول هستند که با ایجاد اشتغال در بخش قانونی تولید دخانیات می توان جلوی این اتفاق را گرفت.


ابطحی تصریح کرد: در شرکت دخانیات شاهد ۴۱ درصد رشد افزایش تولید بوده ایم که البته این به این معنا نیست که مصرف دخانیات در ایران بالا رفته است. ما در تمام جریان تولید همیشه این هشدار را داده ایم که مصرف دخانیات ضرر دارد و نباید سیگار به جوانان زیر ۱۸ سال فروخته شود.


وی در مورد اینکه در زمینه دخانیات صادراتی انجام گرفته است یا خیر گفت: تا به حال هیچگونه صادراتی نداشته ایم اما در تلاشیم سال آینده وارد بازارهای بین المللی شویم چرا که این پتانسیل را در خود می بینیم.


مدیرعامل شرکت دخانیات ایران با اشاره به نقش نیروی انتظامی و قوه قضائیه در جهت مبارزه با قاچاق کالا گفت: در مبارزه با قاچاق دخانیات به موفقیتهایی دست پیدا کرده ایم به طوری که در سال ۸۱ شاهد ۴۸ درصد قاچاق دخانیات بوده ایم که این مقدار قاچاق امروز به کمتر از ۵ درصد رسیده است. در اوایل سال متوجه شدیم که در بازار سیگارهای تولید کره بسیار رواج پیدا کرده است که از طریق مذاکره با کمپانیهای این سیگار توانستیم مشکل قاچاق این نوع سیگارها را در ایران رفع کنیم.


ابطحی گفت: شرکت دخانیات با نصب ایران کدها در تلاش است قاچاق دخانیات را سامان دهد و کسانی که انبارهای قاچاق کالا را به ما اعلام کنند از طرف شرکت دخانیات جایزه دریافت خواهند کرد.