نادر سلیمانی: از توقیف سنتوری ناراحتم

    نادر سلیمانی را با مجموعه‌های طنز به یاد می‌آوریم. او که با بازی در «ساعت خوش» به شهرت رسید در این سال‌ها حضوری پررنگ در مجموعه‌های طنز داشته، سلیمانی سال گذشته در فیلم‌های «نصف مال من، نصف مال تو» و «سنتوری» بازی کرد. «سنتوری»‌ توقیف شد و بازی متفاوت سلیمانی در آن دیده نشد، اما «نصف مال من، نصف مال تو» این روزها روی پرده است. تهران امروز مصاحبه ایی با نادر سلیمانی انجام داده است که در زیر می خوانید:
    
     چطور برای بازی در فیلم‌ «نصف مال من، نصف مال تو» انتخاب شدید؟

     آقای شریفی‌نیا از من دعوت کرد در این پروژه حضور پیدا کنم، فیلمنامه را خواندم و احساس کردم نقش جای کار دارد، بازی در یک فیلم کودکانه تجربه جذابی بود.
    
     البته در این فیلم هم نقش طنز بازی کرده‌اید.
     هر بازیگری براساس پیشنهاد‌هایی که دارد دست به انتخاب می‌زند. برای هر بازیگری بازی در نقش‌های متفاوت جذاب است، اما نقش هم باید پتانسیل این را داشته باشد که به شیوه‌ای متفاوت اجرا شود. این نقش ویژگی‌های مثبتی داشت که بازی‌اش کردم، البته هنوز فیلم را ندیده‌ام و نمی‌دانم در نسخه نهایی و بعد از تدوین، چقدر از این نقش باقی مانده است. یک نکته را هم نباید فراموش کرد در یک فیلم سینمایی، فرصت برای بازی به اندازه سریال نیست. در همان فرصت کم بازیگر باید نقش را به درستی اجرا کند. من تلاشم را کردم، امیدوارم این اتفاق افتاده باشد.
    
     حضورتان در «نصف مال من، نصف مال تو» و «سنتوری» چندان طولانی نیست.
     حجم نقش برایم مهم نیست. گاهی یک بازیگر از ابتدا تا پایان فیلم مقابل دوربین است، اما نقش آن‌قدر خنثی نوشته شده که زیر سایه یک نقش مکمل قوی قرار می‌گیرد. وقتی فیلمنامه‌ای را می‌خوانم به این فکر می‌کنم که نقش برای من به عنوان بازیگر، چقدر امکان خلاقیت باقی می‌گذارد. در این فیلم و در «سنتوری» این فرصت وجود داشت، پس تلاش کردم از آن استفاده کنم و به این فکر نمی‌کردم که قرار است چه زمانی مقابل دوربین باشم.
    
     از بداقبالی شما «سنتوری» اکران نشد و بازی شما هم دیده نمی‌شود.
     از توقیف این فیلم به شدت ناراحتم، نه به‌خاطر خودم و بازی‌ام. به‌خاطر زحمتی که آقای مهرجویی برای فیلم کشید. «سنتوری» مانند دیگر فیلم‌های او از آثار باارزش سینمای ایران است. کاش فرصت نمایش فیلم به‌وجود می‌آمد.
    
     در این سال‌ها بیشتر در تلویزیون فعالیت کرده‌اید، چرا؟
     شرایط کاری در تلویزیون بهتر بوده، هم از نظر تنوع نقش‌ها و هم از نظر مالی! در تلویزیون معمولاً با دوستانی همکاری کرده‌ام که آنها را می‌شناسم، آنها به من اعتماد دارند، من هم به نوع کار آنها اعتماد دارم اما در سینما چنین فضایی کمتر وجود داشته است.
    
     گروه بازیگران هم در انتخاب‌هایتان نقشی دارد؟
     بله، بازیگر مقابل اگر حرفه‌ای و نسبت به کارش علاقه‌مند باشد، تاثیر مثبت روی کار بازیگران دیگر می‌گذارد. در «سنتوری» همبازی بودن با بهرام رادان، مسعود رایگان و خانم تیموریان اتفاق خوبی بود. در «نصف مال من، نصف مال تو» هم با بازیگران حرفه‌ای و قدرتمندی همکاری کردم.
    
     این روزها مشغول چه کاری هستید؟
    در مجموعه «کلاه پهلوی» در نقش یک راننده بازی می‌کنم. این شخصیت لهجه خاصی دارد و بازی در یک مجموعه تاریخی تجربه خوبی است. آقای دری تا امروز از کارم راضی بوده، امیدوارم نتیجه‌ای که در نهایت به دست می‌آید قابل توجه باشد.
    
    
    عکس: سایت سینما