ناشنیده‌ای از شهید رجایی
rajaee6845@yahoo.com

امروز هشتم شهریور است؛ چند ساعتی بیشتر نمانده تا رسانه‌های ما که روش برخورد مناسبتی را در پیش گرفته‌اند، با شهید رجایی و شهید باهنر خداحافظی کنند و یاد و نام آنان را که از بزرگ‌ترین سرمایه‌های معنوی این ملک و آیین هستند، تا سال بعد به خدا می‌سپارند!
برخورد مناسبتی با ائمه ما هم همین گونه است و با برخی از ائمه غریب شیعه نظیر امام‌های پس از امام رضا(ع) (امام نهم، دهم و یازدهم) وضع اسف‌بارتر است.
ظریفی می‌گفت: اگر به افراد جامعه شیعی ما بگویند پنج دقیقه پشت سر هم از امام جواد، هادی و عسکری صحبت کنید، و یک یا چند حدیث و روایت از ایشان بازگویید، غالب آنان در سه دقیقه اول می‌مانند. چرا؟ چون از مساجد و منابر و رسانه‌های دیداری و شنیداری ما مطالب چندانی در این زمینه طی سال‌ها به آنان منتقل نشده است. بگذریم که حرف زیاد است و درد زیاد و یک نمونه آن این‌که معاون پژوهشی یک سازمان تبلیغاتی با تأسف و اندوه به من می‌گفت: فلانی، تعداد کتاب‌های ترجمه شده در مورد حضرت صاحب(ع) به پنج عنوان نمی‌رسد!
این در حالی است که اندیشه برخی بزرگان این چند دهه به ده‌ها زبان ترجمه شده و نزدیک به صدها رساله دانشگاهی و… در داخل و خارج پیرامون آنان نگاشته شده است. آنان حجت خدا بر خلق هستند و ولایتی دایمی بر عالم و آدم دارند و اینها منتخبان مردم و با یک قیام و قعود، دچار تغییر مقام و منزلت می‌شوند.

از مطلب دور نشوم. وقتی در جایی از تکرارناپذیری رفتار شهید رجایی و مقایسه ایشان با برخی از دولتمردان پیشین و کنونی سخنی به میان آمد و به ویژه از ظرفیت بالا، سعه صدر و تحمل او در تعامل با زیردست و مردم مطالبی گفته شد، برادری که در ماه‌های نخست جنگ، مسئولیت فرمانداری دزفول را بر عهده داشت، برای من خاطره جالبی تعریف کرد که جای آن حقیقتا در کتاب سیره شهید رجایی حقیر، که حاوی خاطرات متعددی درباره این عزیز است، خالی است.
ایشان می‌گفت: در یکی از روزهای اول جنگ که دزفول شدیدا تحت فشار و آسیب موشک‌های دوربرد صدام بود و اوضاع خیلی به هم ریخته بود و من نمی‌توانستم حتی در دفترم آرام و قراری داشته باشم و مرتبا باید پاسخگوی مردمی می‌بودم که برای حل مشکل خود به فرمانداری آمده بودند، منشی دفتر به من گفت: آقای رجایی با شما کار دارد. من که سرم خیلی شلوغ بود، اصلا نتوانستم تصور کنم که نخست‌وزیر مملکت به فرمانداری تلفن بزند، برای همین، اعتنایی نکردم و به صحبت با کسی که مشکلی داشت، ادامه دادم. پس از چند دقیقه که به دفتر بازگشتم و گوشی را گرفتم، وقتی با صدای آقای رجایی روبه‌رو شدم، از خجالت آب شدم که چرا نخست‌وزیر مملکت را چند دقیقه روی خط معطل نگاه داشته‌ام، برای همین، بلافاصله عذرخواهی کردم، ولی در کمال حیرت از ایشان پاسخی شنیدم که شرمندگی من را بیشتر کرد. ایشان فرمودند: شما نباید از این‌که من را معطل نگه داشته‌اید ناراحت باشید. حق دارید، کارتان زیاد است و سرتان شلوغ است. این ما هستیم که در تهران نشسته‌ایم و کاری نداریم و شما در منطقه جنگی دارید کار می‌کنید. ما در نهایت به این طرف و آن طرف یک تلفن می‌زنیم و احوالی می‌پرسیم!

این تواضع ایشان در حالی بود که من می‌دانستم جنگ نه تنها در دزفول و خوزستان که در چند استان دیگر هم جریان دارد و وضعیت اقتصادی مملکت به جایی رسیده بود که ایشان در جلسه محرمانه‌ای به نمایندگان مجلس گفته بود، دوستان و برادران وضعیت اقتصادی کشور، به گونه‌ای است که اگر امروز نفت بفروشیم، پول داریم و اگر نفروشیم، خزانه کشور خالی است!
خدایا! این شهید قدرناشناخته را با بهترین اولیای خود محشور بگردان و نام و یاد و سیره او را از گزند و آسیب در امان دار. آمین •   ازنوشته زیبای شمامتشکرم .ازشهیدرجایی بیشتربنویسید. •   شهید بزرگ اگر بگویم که کاش بودی و از بودنت در این دنیا چه قلبها که شاد بودو چه دلها که آرام درست گفته ام . ولی درستتر آنکه بگویم خوشا به حالت که رفتی و نماندی که ببینی با آنچه که تو و امامت و باهنر و مطهری و….. برایش آنچنان کوشیدی و جان دادی چه می کنند . •   امروز بعضی ها ادای اون بزرگوار را می خواهند ارائه کنند-غافل از اینکه ملت ما می داند ….. !! •   خدایا به ما توفیق بده که راه اولیای تو را بشناسیم و در آن ثابت قدم باشیم. •   ای کاش تواضع دینداری و مردمداری شهید رجایی در این دوران خریداری داشت . •   سلام علیکم – به نگارنده برای نگاشتن چنین متنی تبریک می گویم و تشکر می کنم . گفتمان شهید رجائی گفتمان امام ره است . ما انقلاب کرده ایم با یک سری اهداف خاصی که به مرور زمان داشت از صحنه اذهانمان پاک میشد . اگر امروز انتخاب احمدی نژاد را یک جوری انقلاب دوم می نامند به خاطر بازگشت به گفتمان امام ره است . حال شما بیا و در متنت بگو تکرار ناپذیری رجائی . رجائی یک انسان بود این شعر خیلی زیباست . راه رجایی به جاست گرچه رجائی برفت . •   خداوند روح شهید رجایی را با شهیدان کربلا محشور گرداند و مسولان نظام را بیشتر و بهتر با ای شهید گران قدر آشنا کند •   یادشان گرامی ولی اگر این بزرگوار بود و کبر و غرور مسئولان ریز ودرشت وبظاهر متعهد امروزه را میدید چه زجری میکشید •   واقعا مرور برخی خاطرات، تصاویر و فیلمهایی که از زندگی ایشان به جای مانده اشک را بر چشمان انسان جاری میکند.
  خداوند روحش را قرین رحمت واسعه خود نماید … آمین