ناصر حجازی: امیدوار به پایان ناکامی‌هایم در دربی تهران هستم
امیدوار به پایان ناکامی‌هایم در دربی تهران هستم


خبرگزاری فارس: سرمربی استقلال تهران ابراز امیدواری کرد که در هفتمین دوره لیگ برتر فوتبال بتواند به طلسم ناکامی‌هایش در دربی پایان دهد.


ناصر حجازی از جمله مربیان باتجربه فوتبال ایران است که در شرایط فعلی در استقلال تهران به عنوان سرمربی فعالیت می‌کند.
وی امید زیادی به قهرمانی آبی پوشان در هفتمین دوره لیگ برتر ایران دارد. وی می‌خواهد بار دیگر با ارائه بازی‌های جذاب و کاملا تهاجمی، استقلال را قهرمان ایران کند.
مصاحبه حجازی با خبرنگار خبرگزاری فارس را می‌خوانیم:

فارس: از شکست ناباورانه استقلال برابر تیم هنرمندان بگوئید؟
از این دیدار دوستانه درس‌های زیادی گرفتیم. خودم از خیلی مسائل که به آنها اشراف نداشتم، مطلع شدم. بازیکنان باید بدانند هر تیمی شخصیت و هویت خاص خودش را دارد؛ بنابراین نباید هیچ تیمی را دست کم گرفت. در بازی فوتبال چنانچه تیمی را دست کم بگیریم، با شکست زمین را ترک خواهیم کرد.

فارس: پس علت اصلی شکست برابر هنرمندان به بی انگیزگی‌ بازیکنان مربوط می شود؟
البته جدی نگرفتن حریف یکی از عوامل بود؛ اما در این دیدار دوستانه به دلیل نبودن برخی مهره‌های کلیدی، شرایط خاصی داشتیم. برای آن بازی، وظایف بازیکنان را به آنها گوشزد نکردیم. باوجود تمامی مسایل رخ داده، به عنوان سرمربی احساس می‌کنم بازی تمرینی خوبی را برابر هنرمندها تجربه کردیم.

فارس: باتوجه به نزدیکی لیگ برتر، استقلال در چه حد آمادگی است؟
تاکنون تمرین‌های خوبی را انجام داده‌ایم و مراحل بدنسازی را به خوبی پشت سر گذاشته‌ایم؛ اما به لحاظ هماهنگی به زمان نیاز داریم.

فارس: چه زمانی استقلال به آمادگی مطلوب می‌رسد؟
استقلال برای حضور در هفتمین دوره لیگ برتر، با جوانگرایی، نفرات جدیدی را جذب کرده است. احساس می‌کنم باید ۲ یا ۳ مسابقه در لیگ انجام دهیم و بعد از آن، می‌توانیم با انسجام و هماهنگی ایده آل در میادین حاضر شویم.

فارس: انجام بازی‌های دوستانه یکی از بهترین راه‌ها برای هماهنگی تیم‌‌ها است؛ اما تاکنون استقلال برای حضور در لیگ، بازی های کمی را انجام داده است. علت کم بودن دیدارهای تدارکاتی چه بود؟
البته همواره با انجام مسابقات دوستانه تیم‌ها می‌توانند نقاط ضعف و قوتشان را شناسایی کنند؛ اما در هر مسابقه، مشکلاتی نیز وجود دارد. مصدومیت، یکی از دغدغه‌ها است که همیشه از آن هراس دارم. به عنوان مثال، استقلال در ترکیه دیدار دوستانه خوبی را با کونیا اسپور انجام داد و به پیروزی رسید؛ اما روانخواه در آن مصدوم شد. باتوجه به نزدیکی شروع لیگ، ترجیح دادم دیدارهای تدارکاتی کمتری داشته باشیم.

فارس: پس چطور تیم را به مرز آمادگی کامل می‌رسانید؟
خوب تمرین کردن و بابرنامه بودن از بهترین روش‌ها برای رسیدن به آمادگی مطلوب است. خوشبختانه استقلال این سیاست را در پیش گرفته است.

فارس: در شرایط فعلی بزرگترین نقطه قوت استقلال کجا است؟
برای شروع فصل جدید، بازیکنان خوبی را جذب کرده ایم. به نظرم، در تمامی نقاط ما قدرتمند هستیم و از مدعیان اصلی قهرمانی هستیم.

فارس: و نقاط ضعیف استقلال؟
بدون شک تمامی تیم‌ها نقاط ضعفی دارند؛ اما به عنوان سرمربی معتقدم، در شرایط فعلی نباید ضعف تیم خود را به طور رسانه ای فاش کنم. در تمرینات با برنامه ریزی و درایت باید آنها را برطرف سازم.

فارس: با توجه به خریدهای جدید استقلال، چند درصد احتمال می‌دهید قهرمانی را کسب کنید؟
هدف اصلی من و تمامی مسئولان و بازیکنان، کسب قهرمانی در هفتمین دوره لیگ برتر ایران است. به خوبی می‌دانم هواداران انتظار بالایی برای قهرمانی تیم محبوبشان دارند. به دوستداران استقلال قول می‌دهم برای شاد کردن دل آنها و قهرمانی این تیم از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

فارس: چه تیم‌هایی بخت اول قهرمانی در هفتمین دوره لیگ برتر را دارند؟
پرسپولیس و سپاهان در شرایط خوبی قرار دارند. پرسپولیسی‌ها اخیراً بازیکنان خوبی را جذب کرده‌اند و از مدعیان اصلی هستند. سپاهان نیز همچون چند ساله گذشته، مهره‌های خوبی را در اختیار دارد. فکر می‌کنم همراه این دو تیم‌، در کورس قهرمانی خواهیم بود.

فارس: به عنوان سرمربی، قول قهرمانی به هواداران می دهید؟
در فوتبال امروز پیش بینی نتایج بسیار دشوار است؛ اما به دوستداران قول می‌دهم که استقلال از بیشتر تیم‌ها بازی جذاب و زیباتری را ارائه خواهد کرد.

فارس: برای حجازی نتیجه اهمیت بیشتری دارد یا ارائه بازی زیبا؟
هر دو برایم مهم هستند؛ اگرچه توام شدن بازی زیبا و کسب نتیجه برای هر مربی ایده‌آل است. خواسته هواداران و شاد کردن دل آنها در اولیت برنامه‌هایم قرار دارد و برای باور کردن خواسته علاقمندان، از هیچ کوششی دریغ نخواهم کرد. بازی زیبا و کسب نتایج مطلوب را می‌پسندم و می‌خواهم در فصل جدید لیگ برتر استقلال پس از سال‌ها این سیستم را در میادین به نمایش بگذارد بگذارند.

فارس: مهم‌ترین عامل برای رسیدن به مقام قهرمانی چیست؟
همدلی و صمیمت بازیکنان بزرگترین عامل برای رسیدن به موفقیت و کسب قهرمانی است. در هر تیمی که اتحاد و یکدلی وجود داشته باشد، کسب قهرمانی دور از دسترس نخواهد بود. مثلاً تیم عراق به دلیل داشتن این فاکتور اساسی، در جام ملت‌های ۲۰۰۷ قهرمان شد. امیدوارم استقلال نیز با اتحاد و صمیمت بتواند در فصل عملکرد مطلوبی داشته باشد و در هفتمین دوره قهرمانی را به دست آورد.

فارس: چرا در مراحل آماده سازی، برخی بازیکنان استقلال جدا از سایرین تمرین کردند؟
شماری از آنها به دلیل دور بودن از تمرینات بدنسازی و برخی به دلیل مصدومیت، در برخی مواقع مانند سفر به بم کنار تیم نبودند. روانخواه به دلیل مصدومیت، مجتبی جباری و جان اوسوویچ همراه استقلال به بم نرفتند، اما در تهران تمرینات خوبی و مناسبی را انجام دادند.

فارس: هفتمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟
با توجه به افزایش تعداد تیم‌های احساس می‌ کنم که در این دوره از مسابقات با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهیم شد و امیدوارم که مسابقات لیگ بنا به دلایل تعطیل نشود.

فارس: آیا سطح کیفی فوتبال ایران نسبت به گذشته پیشرفتی داشته است؟
خیر. متاسفانه فوتبال ایران برخلاف دیگر کشورهای آسیایی، روند رو به رشدی نداشته و حرکت ایستا داشته است. در حالیکه حریفان در قاره آسیا روز به روز سیر صعودی پیدا می‌کنند و این شرایط برای ما بسیار خطرناک است.

فارس: در موقعیت کنونی نداشتن رئیس فدراسیون تا چه حد به زیان فوتبال ایران است؟
بدون شک حضور یک رئیس باثبات و مدیر لایق می‌تواند در نحوه برگزاری لیگ و دیدارهای ملی تاثیرات مثبتی داشته باشد. امیدوارم هر چه سریع تر انتخابات ریاست فدراسیون انجام شود و رئیس آن برگزیده شود چرا که فوتبال ایران بدون داشتن رئیس، بی‌ثبات است.

فارس: شرایط پرسپولیس، رقیب دیرینه استقلال را در هفتمین دوره لیگ برتر چطور ارزیابی می‌کنی؟
همانطوری که گفتم، پرسپولیس مهره‌های خوبی را برای موفقیت در لیگ برتر جذب کرده و نسبت به دوره‌های گذشته قدرتمندتر شده است. این تیم یکی از مدعیان اصلی برای قهرمانی است.

فارس: بنا به گفته کارشناسان، حجازی همواره با استقلال برابر پرسپولیس نتایج خوبی را کسب نکرده است. در واقع، با مربیگری در جمع آبی پوشان، حریف قدیمی را شکست نداده است. در فصل جدید لیگ برتر برای پیروزی در دربی پایتخت چه برنامه‌هایی دارید؟
بارها با مربیگری‌ام پرسپولیس را شکست داده‌ام. زمانیکه سرمربی محمدان بنگلادش بودم، پرسپولیس را در مسابقات آسیایی شکست دادم و ۲ بار همراه تیم ذوب آهن مقابل آنها به برتری رسیدیم؛ اما در استقلال چنین موفقیتی را کسب نکرده‌ام. این بار با همکاری بازیکنان و برنامه‌های تاکتیکی، برای شکست دادن حریف دیرینه تلاش خواهم کرد و امیدوارم در هفتیمن دروه لیگ، این طلسم شکسته شود.

فارس: نظرتان درباره افشین قطبی چیست؟
من هم مانند بیشتر ایرانی‌هاف شناخت نزدیکی از سرمربی جدید پرسپولیس ندارم؛ اما تجارب بین‌ المللی بالایی دارد. امیدوارم به موفقیت این تیم پرطرفدار ایرانی کمک کند.

فارس: استقلال و پرسپولس از جمله تیم‌های پرحاشیه فوتبال ایران هستند. برای جلوگیری از بروز حاشیه، چه تدابیری اندیشیده‌اید؟
طبیعی است تیم‌ های پرطرفدار همواره حاشیه‌های زیادی دارند؛ اما بازیکنان حرفه‌ای باید بدانند با دوری از این مسائل، راه موفقیت بسیار هموارتر خواهد بود.

فارس: چگونه می‌توان مسائل حاشیه‌ای را از تیم دور کرد؟
حاشیه‌ به وسیله بازیکنان و رسانه‌ها به تیم تزریق می‌شود؛ اما برای حل این مشکل، به طور خصوصی با بازیکنانم صحبت خواهم کرد. در طول لیگ هم سعی می کنم مسائل درون تیم به بیرون رخنه نکند. حاشیه همیشه برای بازیکنان استرس‌زا است؛ بنابراین باید با مدیریت درست آن را مهار کرد.

فارس: آیا حجازی برای قهرمانی استقلال، به برنامه ۳ یا ۵ ساله نیاز دارد؟
هرگز به ارائه چنین برنامه‌هایی اعتقاد ندارم چرا که فردی هستم که نمی‌خواهم خودم را به استقلال تحمیل کنم. به شرایط فعلی فکر می‌کنم و تمامی تلاشم این است که استقلال را در فصل جدید قهرمان لیگ کنم. استقلال تیم بزرگی است و با گذشت ۲ یا ۳ سال، بالاخره قهرمانی را کسب می‌کند؛ بنابراین نباید با تعیین زمان به مدیران باشگاه، خود را به این تیم تحمیل کرد.

فارس: برای قهرمانی امکانات لازم را در اختیار دارید؟
شرایط برای موفقیت فراهم شده است. مسئولان امکانات خوبی را در اختیار من و بازیکنان قرار داده‌اند.

فارس: فتح‌الله‌زاده، مدیرعامل استقلال تاکید دارد در فصل جاری چند تن از بازیکنان کلیدی را به تیم‌های اروپایی ترانسفر کند. فکر نمی‌کنید با جدایی مهره‌های کلیدی، شرایط برای استقلال دشوار شود؟
در صورت فروش بازیکنان و با درآمدزایی، استقلال می تواند نفرات جدیدتر و بهتری را جذب کند. باید تا پایان فصل با مهره‌های کارآمد در مسابقات حاضر شویم؛ بنابراین در صورت جدایی و فروش برخی نفرات، باید بازیکنان بهتری جایگزین آنها شود. در این زمینه با مدیرعامل موافق هستم؛ اما اطمینان دارم در صورت فروش بازیکنان، نفرات بهتری را جذب خواهد کرد.

فارس: باتوجه به نزدیکی مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰، شرایط تیم ملی را چطور ارزیابی می کنید؟
در تیم ایران سمتی ندارم؛ بنابراین منطقی نیست بخواهم در این مورد اظهار نظر کنم. راجع به تیم ملی و اتفاقات رخ داده در ماه‌های اخیر اظهار نظر نمی‌کنم. این روش را در تمامی رسانه ها در پیش گرفته ام.

گفت و گو از علیرضا خلیفه