نامه نگاری های آلبرت انیشتن با آیت الله العظمی بروجردی

وب سایت موسسه اطلاع رسانی آیت الله بروجردی (ره) ، مطالب جالبی در مورد نامه نگاری های آلبرت انیشتن با آیت الله العظمی بروجردی ، از مراجع بزرگ تقلید  را بر روی این سایت ارائه کرده است.انتشار رسمی این واقعه بزرگ علمی با استقبال گسترده و عجیب علاقمندان مواجه شد .


در وب سایت موسسه اطلاع رسانی آیت الله بروجردی (ره) درباره نامه نگاری دو عالم برجسته آمده است :


آلبرت اینشتین در رساله­ی پایانی عمر خود با عنوان : دی ارکلرونگ ، یعنی : بیانیه” ، که در سال ۱۹۵۴ ( =۱۳۳۳ش ) آن را در آمریکا و به آلمانی نوشته است  اسلام را بر تمامی ادیان جهان ترجیح می­دهد و آن را کامل­ترین و معقول­ترین دین می­داند. این رساله در حقیقت همان نامه نگاری محرمانه­ی اینشتین با آیت­الله العظمی بروجردی (فوت ۱۳۴۰ ش = ۱۹۶۱ م) است که توسط مترجمین برگزیده­ی شاه ایران و به صورت محرمانه صورت پذیرفته است.


اینشتین در این رساله “نظریه نسبیت” خو درا با آیاتی از قرآن کریم و احادیثی از نهج­البلاغه و بیش از همه بحارالانوار علامه­ی مجلسی (که از عربی به انگلیسی و … توسط حمیدرضا پهلوی (فوت ۱۳۷۱ ش) و … ترجمه و تحت نظر آیت الله بروجردی شرح می­شده تطبیق داده و نوشته که هیچ جا در هیچ مذهبی چنین احادیث پر مغزی یافت نمی­شود و تنها این مذهب شیعه است که احادیث پیشوایان آن نظریه پیچیده “نسبیت” را ارائه داده ولی اکثر دانشمندان نفهمیده­اند. از آن جمله حدیثی است که علامه مجلسی در مورد معراج جسمانی رسول اکرم (ص) نقل می­کند که : هنگام برخاستن از زمین دامن یا پای مبارک پیامبر به ظرف آبی می­خورد و آن ظرف واژگون می­شود. اما بعد از این که پیامبر اکرم (ص) از معراج جسمانی باز می­گردند مشاهده می­کنند که پس از گذشت این همه زمان هنوز آب آن ظرف در حال ریختن روی زمین است … اینشتین این حدیث را از گرانبهاترین بیانات علمی پیشوایان شیعه در زمینه­ی “انبساط و نسبیت زمان” دانسته و شرح فیزیکی مفصلی بر آن می­نویسد….


همچنین اینشتین در این رساله “معاد جمسانی” را از راه فیزیکی اثبات می­کند (علاوه بر قانون سوم نیوتون = عمل و عکس العمل .) او فرمول ریاضی “معاد جسمانی ” را عکس فرمول معروف “نسبیت ماده و انرژی” می­داند: E=M.C2>>M=E:C2 یعنی اگر حتی بدن ما تبدیل به انرژی شده باشد دوباره عینا” به ماده تبدیل شده و زنده خواهد شد.


اینیشتین در این کتاب همواره از آیت­الله بروجردی با احترام و بارها به لفظ “بروجردی بزرگ” یاد کرده و از شادروان پروفسور حسابی نیز بارها با لفظ “حسابی عزیز”…


۰۰۰/۰۰۰/۳ دلار بهای خرید این رساله توسط پروفسور ابراهیم مهدوی (مقیم لندن) با کمک برخی از اعضاء شرکت­های اتومبیل بنز و فورد و .. از یک عتیقه­دار یهودی بوده و دستخط اینشتین در تمامی صفحات این کتابچه توسط خط شناسی رایانه­ای چک شده و تأیید گشته که او این رساله را به دست خود نوشته است. هم اکنون این کتاب ارزشمند در حال ترجمه از آلمانی به پارسی – توسط دکتر عیسی مهدوی (برادر دکتر ابراهیم مهدوی) و توأم با تحقیق و ارائه منابع مذکور در متن (توسط اینجانب) می­باشد و بسیاری از متن آن ترجمه و تحقیق فنی شده است . اصل نسخه این رساله اکنون جهت مسائل امنیتی به صندوق امانات سری لندن – بخش امانات پروفسور ابراهیم مهدوی – سپرده شده و نگهداری می­شود.


 انتشار این مطالب ارزنده در سایت های رسمی مراجع ، می تواند در صورتی که با توضیحات تکمیلی همراه شود ، سایت های متخصصان و کارشناسان علمی و فرهنگی کشور در اینترنت را به عنوان پایگاه های پرمخاطب در وب برای جامعه اطلاعاتی ایران تبدیل کند که در فرهنگ وقت گذاری کاربران ایرانی در استفاده از شبکه وب ، بسیار موثر خواهد بود.لازم به یادآوری است عالم برجسته ایرانی دکتر حسابی نیز بارها با آلبرت انیشتن دانشمند قرن بیستم در ارتباط بوده اند که این خود از افتخارات دیگری است در جامعه علمی.


برای کسب اطلاعات بیش تر به سایت موسسه آیت الله بروجردی به نشانی : www.broujerdi.ir مراجعه کنید.