نامه ۱۳فیزیکدانان آمریکائی به بوش درباره عواقب استفاده از سلاح اتمی علیه ایران

سیزده تن از سرشناس ترین فیزیکدانان آمریکا طی نامه ای خطاب به جرج بوش نسبت به زمزمه های اخیر مبنی بر احتمال بکار گیری سلاح هسته ای در حمله نظامی آمریکا به ایران شدیدا هشدار دادند.

به گزارش سرویس سیاسی آریا به نقل از رادیو فردا، سیزده تن از سرشناس ترین فیزیکدانان آمریکایی دست به نوشتن نامه ای خطاب به جرج بوش رئیس جمهوری ایالات متحده زدند. طی نامه مذکور این دانشمندان نسبت به زمزمه های اخیر در این مورد شدیدا هشدار داده اند.


این چهره های علمی سرشناس دربرگیرنده ۵ برنده جایزه نوبل، یک برنده مدال ملی علوم آمریکا و ۳ تن از روسای پیشین جامعه فیزیکدانان ایالات متحده هستند. افراد مذکور با، به گفته خود «بی مسئولانه خواندن گمانه زنی ها در خصوص استفاده از اسلحه اتمی علیه ایران این اقدام احتمالی را به بار آور عواقب فاجعه بار برای امنیت ایالات متحده و تمامی دنیا» دانستند.انتشار نامه از سوی این فیزیکدانان در پی آن صورت می گیرد که گزارش هایی مبنی بر احتمال اقدام نظامی اتمی توسط آمریکا علیه ایران در نشریاتی از قبیل نیویورکر، واشینگتن پُست و برخی دیگر از مطبوعات این کشور به چاپ رسید، گزارشهایی که از سوی کاخ سفید و پنتاگون نه به تایید رسیدن و نه تکذیب شدند.نامه اخیر فیزیکدانان آمریکایی به پیشنهاد یورگی هرش، پروفسور فیزیک در دانشگاه سن دیگوی کالیفرنیا تهیه و منتشر شده است. پروفسور هرش که در چند ماه اخیر ۱۵ مقاله علمی و تحقیقی درخصوص خطرات حمله اتمی آمریکا به ایران به چاپ رسانده می گوید: «ما اعضا و نمایندگان همان جامعه حرفه ای هستیم که اسلحه اتمی را پدید آورده است و از همین رو این را قویأ در حیطه وظایف حرفه ای خود می بینیم که تمامی تلاش خود را برای جلوگیری از سوء استفاده از این سلاح بکار گیریم.»این فیزیکدان آمریکایی در ادامه می گوید: «این نکته که وجود طرح بکارگیری سلاح اتمی علیه ایران، از سوی مقامات ایالات متحده رد نشده است باید به مثابه زنگ خطری جدی انگاشته شود، حتی اگر این طرح تنها یکی از احتمالات متعدد موجود باشد.»نامه اخیر فیزیکدانان آمریکایی که نسخه ای از آن نیز در سایت اینترنتی دانشگاه سن دیه گو منتشر شده تاکید دارد که سلاح هسته ای، جنگ افزاری متفاوت با سایر سلاح های موجود است و قدرت اسلحه اتمی امروزی ۲۰۰ هزار بار قوی تر از بمب اتمی است که در جریان جنگ دوم جهانی در هیروشیمای ژاپن منفجر شد. این درحالیست که بمباران اتمی هیروشیما به خودی خود به مرگ بیش از ۱۰۰ هزار نفر منجر شده بود.این نامه همچنین تصریح می کند که مرز مشخص و تعریف شده ای میان اسلحه اتمی قوی وضعیف یا کوچک و بزرگ وجود ندارد، و در ضمن بکارگیری مجدد سلاح هسته ای در پی گذشت بالغ بر ۶۰ سال از عدم استفاده از آن، با از میان برداشتن تابوی جهانی فعلی در استفاده از سلاح اتمی، دیگر کشورهای دارای سلاح اتمی را نیز به سوی استفاده از آن سوق خواهد داد.امضاکنندگان نامه در انتها یادآور شده اند که در نظر گرفتن یا حتی سخن گفتن از مقوله ای که می تواند در نهایت، نابودی حیات و هستی را به دنبال بیاورد به گفته آنها عین بی مسئولیتی است. این فیزیکدانان از مقامات کاخ سفید خواسته اند اعلام کنند که حمله هسته ای به ایران در میان گزینه های احتمالی جای ندارد و همچنین از مردم آمریکا نیز خواهان همراهی در این امر شده اند.