ناکامورا در گفت‌وگو با سایت AFC: علی کریمی بیشترین تاثیر را روی من داشته است

شونسوکه ناکامورا، یکی از سرشناس ترین بازیکنان اروپا از اصلی ترین مهره‌های تیمش، سلتیک گلاسکو به حساب می‌آید. او در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان برای ژاپن مقابل استرالیا گل زد و چند ماه بعد، گلی تماشایی از روی یک ضربه ایستگاهی به منچستر یونایتد در دور گروهی لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رساند.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)؛ ناکامورا که در دو دوره‌ی گذشته جام ملت‌های آسیا به همراه ژاپن به قهرمانی رسید در مصاحبه‌ای با سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا از جام ملت های آسیا در سال ۲۰۰۷ و فوتبال این قاره صحبت کرده که در ذیل می‌آید:* جام ملت‌های آسیا ماه جولای (تیر ماه) آغاز می شود. شما اولین بار در مقدماتی جام ملت های آسیا ۲۰۰۰ مقابل ماکائو بازی کردی و اولین گل ات را در دومین بازی ات به برونئی زدید. در مرحله پایانی نیز در ۵ بازی از ۶ بازی تیمت حاضر بودید. جام ملت های آسیا ۲۰۰۰ اولین تجربه شما در بالا ترین سطح فوتبال آسیا بود. از آن مسابقات چه خاطره ای دارید؟


– در دور مقدماتی آن دوره، بیشتر بازیکنان دعوت شده به تیم از جوانان بودند به همین دلیل من خیلی زود جا افتادم.


در دور پایانی نیز بیشتر بازیکنان جوان بودند، از این رو من اضطراب زیادی نداشتم. به یاد دارم در لبنان اولین بازی ما با عربستان، مدافع عنوان قهرمانی بود که ۴ بر یک پیروز شدیم. در آن زمان من به دستور فیلیپ تروسیه در سمت چپ خط میانی بازی می کردم. آن موقع من ۲۲ سال داشتم و از بازیکنان با تجربه تیم چیزهای زیادی آموختم.* بعد از تروسیه، زیکوی برزیلی رهبری ژاپن را بر عهده گرفت. از آن موقع تو به یکی از بازیکنان اصلی ژاپن تبدیل شدید و در خیلی از بازی های رسمی، مثل جام کنفدراسیون ها در سال ۲۰۰۳ باز ی کردید. در جام ملت های آسیا سال ۲۰۰۴ نقشی کلیدی در قهرمانی ژاپن در چین داشتید. در سال ۲۰۰۴ نه تنها تجربه زیادی داشتید، بلکه با تیم های سایر قاره ها بازی کرده بودید. پس جام ملت های آسیا در سال ۲۰۰۴ تفاوت زیادی با سال ۲۰۰۰ داشت. این طور نیست؟


– بله، این دو جام نسبت به هم تفاوت زیادی داشتند. تیم های غرب آسیا مثل عمان پیشرفت خیلی زیادی کرده بودند. حتی برخی تیم ها از قدرت های آسیا مثل ایران، کره جنوبی، عربستان و چین میزبان بهتر بازی می کردند. به نظر من دوره گذشته دوره ظهور قدرت های جدید در آسیا بود.


* کدام بازی بیش از همه شما را تحت تاثیر قرارداد؟


– فینال مقابل چین. استادیوم پر از هواداران چینی بود. بازی خیلی سختی داشتیم اما، خیلی خوشحالم که توانستیم قهرمان شویم و از عنوان خود دفاع کنیم.* برای شما سالی به یاد ماندنی خواهد بود، چون در اولین تجربه‌ات در جام جهانی گل زدید. در همین سال هم در لیگ قهرمانان اروپا برای سلتیک گل زدید. جام جهانی برایت چطور بود؟ همین‌طور لیگ اسکاتلند و لیگ قهرمانان اروپا؟


– اول از همه چون برای اولین بار در جام جهانی بازی می کردم همه چیز برایم تازگی داشت و باید خیلی چیز ها می آموختم. با وجود اینکه ما نتوانستیم به دور حذفی راه پیدا کنیم ولی من تجربیات زیادی به دست آوردم.


من در سلتیک تمرین می کنم و هر روز بهتر می شوم. در این تیم بازیکنان ملی پوش زیادی از سراسر دنیا وجود دارد و در ترکیب ثابت بودن کار بسیار سختی است. پس من خیلی چیز ها می آموزم. نه فقط از بازی ها در تمرینات هم چیز های جدیدی یاد می گیرم. در لیگ قهرمانان هم تمام تیم های حاضر در این رقابت بسیار قوی هستند. من می توانم در این رقابت ها نقاط ضعم را از نقاط قوتم تشخیص دهم که این خیلی برایم خوب است. من همیشه سعی می کنم با تمریناتم خود را به بازیکنان بزرگ جهان برسانم.* فکر می کنید بازیکنان آسیایی بیشتری در آینده به اروپا بروند؟ به نظر شما بازیکنان آسیایی چطور هستند؟


– بازیکنان آسیایی، مخصوصا شرقی‌ها، از نظر فیزیکی ریز نقش تر از اروپایی ها هستند. ولی ما با چابکی مان می توانیم این ضعف را جبران کنیم. باشگاه‌های اروپایی، آسیا و افریقا را تحت نظر دارند و اگر بازیکن خوبی پیدا کنند، او برای بازی در اروپا شانس دارد.* کدام یک از بازیکنان آسیایی بیش از همه تو را تحت تاثیر قرار می دهد؟


– چون من در خط میانی بازی می کنم، به بازی هافبک های حریف بیشتر دقت می کنم. علی کریمی تاثیر زیادی روی من گذاشت. او هم تکنیک خوبی دارد هم قدرت بدنی بالایی. او هم چنین تجربه و افتخارات زیادی در آسیا دارد، کریمی بیشترین تاثیر را روی من دارد. اگر بتوانم یکی دیگر را نیز بگویم حتما، یوجی ناکازاوا ( مدافع یوکوهاما مارینوس ) است. من مدافعان زیادی در سری A، لیگ اسکاتلند و لیگ قهرمانان اروپا دیده‌ام ولی به نظرم ناکازاوا توانایی خیلی زیادی دارد. او قد بلند و مهارت قابل توجهی دارد . ناکازاوا یکی از بهترین مدافعین آسیاست.* فکر می کنی ژاپن باز هم بتواند قهرمانی اش را تکرار کند؟


– بعد از دو تجربه در جام ملت های آسیا، می دانم که قهرمانی آسان نیست. ولی ژاپن تمام تلاشش را خواهد کرد تا برای سومین دوره متوالی قهرمان شود.