ناگفته‌های اهانت نشریه جمهوری آذربایجان به اسلام


در پی اهانت یکی از نشریات جمهوری آذربایجان به اسلام و پیامبر اکرم(ص) که تظاهرات گسترده هموطنان و دانشجویان آذربایجانی در تبریز را به دنبال داشت، خبرنگار «بازتاب» در باکو اطلاعات بیشتری را از اقدام نشریه یادشده اعلام کرد.
اعتراض مردم تبریز به اهانت های مقاله آذربایجانی
بنا بر این گزارش، رافق تقی، نویسنده نشریه «صنعت تزئینی» ـ چاپ باکو ـ در مقاله‌ای که در تاریخ پانزده آبان ماه با عنوان «اروپا و ما» نوشته بود، از الفاظ و جملاتی استفاده کرده که تاکنون بی‌سابقه بوده است.

این نویسنده، توهین را به آنجا رسانده که اسلام را دین حقه‌بازی و خشونت و به دور از معیارهای بشری معرفی کرده و خاتم پیامبران را نیز آماج دشنام قرار داده است.

این نشریه هر دو ماه یک بار در باکو منتشر می‌شود و یکی از اسپانسرهای اصلی این نشریه صنایع نفت جمهوری آذربایجان است. صنعت نفت آذربایجان برعکس ایران ملی نبوده و به شدت تحت نفوذ شرکت‌های «بریتیش پترولیوم» و کمپانی «شل» می‌باشد و نقش لابی صهیونیسم در این مسئله و موارد این چنینی قابل تامل است.

شایان ذکر است، این نشریه پیشتر نیز بارها با درج مقالات مختلف به دین اسلام و اصول اعتقادی مسلمانان توهین نموده بود. به عنوان نمونه در تاریخ ۱۳ فروردین ۸۳ مقاله‌ای با عنوان «خطاهای الهی» در این نشریه چاپ شده بود که با کمال وقاحت به خداوند در این مقاله توهین شده بود. در پی درج این مقاله، «صنعت قزئتی» چند هفته توقیف شده بود.
نمونه ای از اعتراضات مردم نسبت به اقدامات کشور آذربایجان که با توطئه های استعماری از ایران جدا شده است.
و اما نویسنده این مقاله، «رافق ناظر اوغلو تقی‌زاده» مشهور به «رافق تقی لی»، عضو سابق اتحادیه نویسندگان جمهوری آذربایجان است که پیش از این طی مقاله‌ای به نام «عاشورا» با اظهارنظرات بیمارگونه و اروتیکی، مسجد تازه پیر باکو را بهترین محلی برای لذت‌جویی جنسی دانسته و با توصیف پورنوگرافی تخیلات بیمار خود، عاشورا و مراسم عزاداری مردم آذربایجان را به سطح یک التذاذ پایین آورده بود.
این نویسنده در سال ۲۰۰۴ از اتحادیه نویسندگان آذربایجان اخراج شده است.

کشور آذربایجان با ۹۵ درصد مسلمان، عضو سازمان کنفرانس اسلامی بوده، ولی بارها چنین هتاکی‌هایی با ادعای آزادی بیان در این کشور رخ داده است.
این در حالی است که کوچک‌ترین انتقاد و سرزنش نسبت به خاندان حاکمان کشور (علی‌اف) و یا یهودیان در این کشور، اجازه انتشار نیافته و با آنها به شدت برخورد می‌شود؛ همان‌گونه که یکی از نویسندگان این کشور به خاطر انتقاد از فساد مالی خاندان «علی‌اف» به طرز مشکوکی کشته شد.
اعتراضات مردمی
گفتنی است، پیش از این نیز مطبوعات این کشور، بارها اقدام به انتشار مطالب توهین‌آمیز مانند کاریکاتورهای پیامبر اکرم(ص)، آتش زدن پرچم ایران، به سخره گرفتن آرمان‌های جمهوری اسلامی و مقاله‌های اهانت‌آمیز کرده‌اند، اما هیچ اقدام قاطعی از جانب دستگاه‌های متصدی روابط خارجی کشور در این‌باره انجام نگرفته است.

گفتنی است، روابط باکو ـ اسرائیل تا حدی خوب است که سفیر اسرائیل به هنگام تودیع از این کشور، می‌گوید: من بسیار از اقامتم در این کشور راضی هستم و در مدت حضورم، شاهد بودم که روابط خوب و بدون تنشی نسبت به یهود در این کشور برقرار است.