ناگفته‌های هاشمی‌رفسنجانی از دلایل پذیرش قطعنامه ۵۹۸

ناگفته‌های هاشمی‌رفسنجانی از دلایل پذیرش قطعنامه ۵۹۸


خبرگزاری فارس:رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عوامل و علل پذیرش قطعنامه و پایان جنگ را تشریح کرد.


به گزارش خبرگزاری فارس هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح امروز (دوشنبه) در گفت و گو با بخش خبر ساعت ۸ رادیو، در پاسخ به سئوالی در خصوص این که چرا ایران پس از فتح خرمشهر حاضر به آتش بس نشد، اظهار داشت: در ایران آن موقع هیچ کس آمادگی پذیرش آتش بس را نداشت و در همان موقع،جلسه شورای عالی دفاع، برای تعیین تکلیف ادامه جنگ تشکیل شد که امام فرمودند که هیچ کس از آتش بس صحبت نکند و این جنگ باید تا اهدافی که داریم ادامه یابد.
وی افزود: امام (ره) در دوران جنگ مخالف وارد شدن به خاک عراق بودند ادله‌های ایشان نیز قابل توجه بود و بیشتر فکر می‌کردند که در صورت وارد شدن به خاک عراق مردم عراق آسیب خواهند دید، ولی نظامی‌های ما گفتند که نمی‌شود وارد نشویم چرا که در این صورت عراقی‌ها خود را تجهیز می‌کنند و ما ناچار هستیم یا به جنگ ادامه ندهیم و یا وارد خاک عراق شویم.
هاشمی رفسنجانی بیان داشت: امام (ره) نیز به شرط این که جایی وارد خاک عراق شوند که مردم آسیب نبینند موافقت کردند به همین دلیل در عملیات‌ صورت گرفته جایی انتخاب می‌شد که مردم نبودند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سئوال دیگری درباره این که چه شد که بعد از ۸ سال ایران قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفت، گفت: قطعنامه را مدتی پیش از اینکه بپذیریم شورای امنیت صادر کرده و عراق هم پذیرفته بود، ولی ما آن را قبول نداشتیم.
وی ادامه داد: ایران می‌گفت در این قطعنامه باید تنبیه متجاوز گنجانده شود و تکلیف خسارات وارد شده به ما مشخص شود و این چیزی بود که عراقی‌ها نمی‌پذیرفتند.
هاشمی رفسنجانی با بیان این که عوامل فراوانی بود که کم کم ما متقاعد شدیم باید قطعنامه را بپذیریم، تصریح کرد: جنگ طولانی و فرسایشی شده بود و این فرسایش به ما آسیب فراوان می‌رساند و عراقی‌ها غیر نظامی‌ها را مورد هدف و آسیب قرار می‌دادند، همچنین تلفات غیر نظامی‌ها نیز زیاد شده بود به خصوص این که عراقی‌ها از سلاح شیمیایی استفاده می‌کردند که نمونه آن را در حلبچه مشاهده کردیم و مردم مثل برگ خزان به زمین می‌ریختند.
وی با بیان اینکه ما در مقابل این شرارت محدود بودیم، چون سلاح شیمیایی بکار نمی‌بردیم و نمی‌خواستیم مردم آسیب ببینند،گفت: آمریکایی‌ها علناً به نفع عراق وارد میدان شده بودند و کشتی، هواپیما و سکوهای نفتی ما را مورد حمله قرار می‌دادند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص دیگر عوامل پذیرش قطعنامه از سوی ایران، اظهار داشت: همسایه‌های ما دیگر به مزاحمت افتاده بودند و دائماً ایجاد محدودیت می‌کردند.
وی بیان داشت: بودجه دولت نیز واقعاً کشش این جنگ را نداشت و دولت رسماً به امام (ره) نامه نوشت که نمی‌توانیم، همچنین در همین موضوع درخواست بودجه از طرف نیروهای رزمنده زیاد شد و البته حق آنها نیز بود و فرمانده سپاه نامه‌ای به امام نوشت و لیست بزرگی از لوازم مورد احتیاج داد که لیست آنچنان بزرگ بود که امام (ره) فرمودند که یک ابرقدرت هم نمی‌تواند آن را تهیه کند.
هاشمی رفسنجانی ادامه داد: حتی در جلسه امام (ره) با مسئولان، حضرت امام (ره) به این نامه استناد کردند.
وی گفت: مهمترین عامل در این بین، عوامل انسانی بود، جنگ به حدی بود که تلفات انسانی زیاد شده بود و قابل تحمل نبود و در این موقع خوشبختانه شورای امنیت تا حدودی خواسته‌های ما را پذیرفت و این مجموعه عوامل باعث شد که امام (ره) قطعنامه را پذیرفتند.